Kupujemy tańsze mieszkania. Gdzie są największe przeceny?

W I kwartale tego roku kupowaliśmy tańsze lokale niż trzy miesiące temu - wynika ze wstępnych danych Metrohouse i Credipass.

Publikacja: 18.04.2025 11:40

Wysokie ceny kredytów i brak programu dopłat powodują, że klienci wstrzymują się z decyzją o zakupie

Wysokie ceny kredytów i brak programu dopłat powodują, że klienci wstrzymują się z decyzją o zakupie mieszkania

Foto: Adobe Stock

aig

Ruch na rynku wtórnym jest umiarkowany. Klienci wprawdzie rozglądają się za mieszkaniami, ale nie palą się do zakupów. – Nie odnotowujemy znacznych wzrostów sprzedaży mieszkań – przyznają eksperci Metrohouse i Credipass. - Sytuację mogą zmienić spadki stóp procentowych.

Czytaj więcej

Rynek zalany mieszkaniami. Rekordowa oferta w największych miastach

Najdroższe są mieszkania w stolicy

Na wszystkich analizowanych przez sieć biur nieruchomości Metrohouse rynkach mieszkaniowych w I kwartale tego roku doszło do spadków średnich cen mkw. mieszkań z drugiej ręki.

- W każdym z pięciu miast klienci kupowali lokale tańsze niż w ostatnim kwartale 2024 roku – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. - Najbardziej stabilna sytuacja jest w Warszawie, gdzie średnia cena mkw. mieszkań nie przekracza 16 tys. zł. To wartość zbliżona do tej z ostatniego notowania – zaznacza.

Zupełnie inaczej jest w Łodzi. – Wyjątkowo duża podaż mieszkań zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym (w sprzedaży jest ok. 10 tys. mieszkań od deweloperów) przekłada się na zauważalne obniżki średnich cen transakcyjnych - o 9 proc. kwartał do kwartału – podaje Marcin Jańczuk. – Porównując rok do roku - ceny są tu niższe o ponad 3 proc. niż na początku 2024 r.

Czytaj więcej

W największych miastach mieszkania lekko staniały. Ile zostanie w kieszeni kupujących?

Największy roczny wzrost cen mieszkań z rynku wtórnego - o 6,7 proc. – odnotowano we Wrocławiu.

Najdroższe mieszkania są kupowane w Warszawie. Średnia cena transakcyjna na stołecznym rynku wtórnym przekracza 840 tys. zł. Spośród analizowanych największych miast najmniej wydamy na mieszkanie w Łodzi, gdzie średnia cena transakcyjna lokalu stanowi przeciętnie połowę ceny warszawskiej.

Foto: mat.prasowe

Negocjacje na rynku wtórnym

- Warto zwrócić uwagę na zwiększone możliwości negocjacji cen. Przywykliśmy w ostatnim czasie do obniżek na etapie rozmów o ostatecznej cenie, ale sprzedający coraz częściej znacząco korygują ceny już na etapie wydłużającego się czasu ekspozycji oferty na rynku – zwraca uwagę Marcin Jańczuk. - To dowodzi, jak ważne jest obecnie odpowiednie skalkulowanie ceny ofertowej. W czasach dużej podaży na rynku cena stanowi istotny wyróżnik, dzięki któremu można wzbudzić zainteresowanie strony podażowej – mówi Marcin Jańczuk.

Jak dodaje, pierwsze miesiące tego roku były też dość zaskakujące pod względem zgłaszanego zapotrzebowania na mieszkania. – Nasi pośrednicy odnotowali znaczny wzrost liczby pytań o oferty, ale klienci w dalszym ciągu mają problemy z finansowaniem zakupu kredytem hipotecznym – mówi ekspert Metrohouse. - Wysokie ceny kredytów, brak zapowiadanego programu dopłat powodują, że klienci wstrzymują się z decyzją o zakupie mieszkania. Jednak zmiana tonu wypowiedzi Rady Polityki Pieniężnej spowodowała, że prognozuje się pierwsze cięcie stóp procentowych już w maju.

Co istotne, rynek finansowy nie czeka na formalne decyzje RPP. - Już teraz obserwujemy spadki stawek WIBOR 3M i 6M. To dobra informacja przede wszystkim dla kredytobiorców. Osoby mające kredyty hipoteczne o zmiennej stopie procentowej już przy najbliższych aktualizacjach harmonogramów spłat odczują realne obniżenie rat. To nie tylko ulga dla domowych budżetów – to także impuls, który może pozytywnie wpłynąć na popyt i decyzje w kolejnych miesiącach - mówi Andrzej Łukaszewski z Credipass.

Ruch na rynku wtórnym jest umiarkowany. Klienci wprawdzie rozglądają się za mieszkaniami, ale nie palą się do zakupów. – Nie odnotowujemy znacznych wzrostów sprzedaży mieszkań – przyznają eksperci Metrohouse i Credipass. - Sytuację mogą zmienić spadki stóp procentowych.

Najdroższe są mieszkania w stolicy

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Dom studencki Basecamp we Wrocławiu w nowych rękach
Nieruchomości
Deweloperzy garną się do PRS
Nieruchomości
Katarzyna Budnicka-Filipiuk: Rynek pierwotny poradzi sobie i bez dopłat
Nieruchomości
REIT-y to ogromna szansa dla polskiego kapitału
Nieruchomości
The Shire w biurowcu Zebra Tower. Jakie powierzchnie są do wynajęcia?