Timothée Chalamet jako Bob Dylan Film

„Kompletnie nieznany”: czy Timothée Chalamet wypromuje Boba Dylana wśród najmłodszych?

„Kompletnie nieznany”, film, w którym Timothée Chalamet gra Boba Dylana, wchodzi na polskie ekrany przedpremierowo 27 grudnia. Premiera 17 stycznia. Obraz ma już trzy nominacje do Złotych Globów, w tym dla Chalameta.

Film

„Akademia pana Kleksa 2”. Filip Golarz wkracza do akcji

„Śleboda", czyli brzydkie słowo na „k”. Filmy i książki o kolaboracji na Podhalu

Serial „Śleboda” w reżyserii Michała Gazdy to kolejna produkcja, która żywi się historią goralenvolk. Grają Maria Dębska, Maciej Musiał, Jan Englert, Maja Engler, Andrzej Chyra i Tomasz Karolak.

Niemieckie teatry zmagają się z kryzysem finansowym

Kłopoty gospodarki w Niemczech odbijają się również na kulturze. Słynny festiwal w Bayreuth drastycznie ograniczył zaplanowany już program swojego 150-lecia, w innych teatrach znacząco zmalały dotacje federalne i krajowe.

Podcast „Komisja Kultury”: Najzdolniejsza młodzież Hollywood – Chalamet, Zendaya, Mescal, Sweeney i inni

W duecie z krytykiem filmowym Marcinem Radomskim wybieramy najbardziej utalentowane młode gwiazdy Hollywood. Czy Timothée Chalamet, Zendaya, Paul Mescal, Anya Taylor-Joy lub Sydney Sweeney to przyszłość kina? Rozmawiamy o ich rolach, potencjale na celebrytów oraz oceniamy wybory zawodowe. Kto wygrywa w box office, a kto na festiwalach w Cannes i Wenecji?

Rekomendacje filmowe: Dla dzieci małych i dużych

Dziś dwie opowieści: dla dzieci „Mufasa: Król Lew”, dla wszystkich stęsknionych prostoty i szlachetności film o autorze „Małego Księcia” – „Saint Exupery. Zanim powstał Mały Książę”

Niedźwiedź Wojtek z armii Andersa, który zdobywał Monte Cassino, walczy teraz o Oscara

Międzynarodowa koprodukcja Telewizji Polskiej, film animowany „Kapral Wojtek” w reżyserii Iaina Gardnera, znalazła się na oscarowej shortliście w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany. Jest oparta na prawdziwych wydarzeniach z czasów II wojny światowej.

Dwa polskie tytuły wśród najlepszych filmów XXI wieku BBC

Na liście BBC znalazły się „Ida” i „Pianista”. A co w pierwszej dziesiątce?

Radziejowice czasów Sobieskiego, Krasińskich i Waldorffa w wystawie Magdaleny Piekorz

Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach zaprasza na multimedialną wystawę Magdaleny Piekorz opisującą w technologii immersyjnej historię pałacu i jego ewolucję na przestrzeni wieków. Narracja: Krzysztof Wakuliński. Otwarcie 21 grudnia.

Streaming '24: Kolejny tłusty rok dla serwisów VOD

Złoty wiek streamingu? Chyba tak. I wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach będzie jeszcze więcej różnorodnych produkcji, także polskich.

Muzeum Gazowni Warszawskiej to nie tylko wystawa

Mamy wspaniałe eksponaty z historii techniki, często unikatowe. Ale organizujemy także warsztaty edukacyjne dla rodzin, wydarzenia we wnętrzach i w plenerze, pokazy filmowe i różne spotkania – mówią Paweł Bąk, dyrektor Muzeum Gazowni Warszawskiej (MGW), i Paweł Grzech, przewodnik z MGW.

W bieżącym roku akademickim 575 studentów otrzymało stypendia na studia w ramach Programu Stypendiów Pomostowych; w tym 367 osób dostało dofinansowanie na I rok studiów.

W piątek, 29 listopada 2024 roku, Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości wraz w przedstawicielami partnerów Programu spotkała się ze stypendystami i stypendystkami pomostowymi, by uroczyście złożyć na ich ręce certyfikaty otrzymania stypendium. Spotkanie prowadziła Joanna Jonczyk.

Teatr 2024, czyli iluzja konkursów ministerialnych. Krzysztof Warlikowski najlepszy

Przez teatry przetaczają się wielkie zmiany. Ministra Hanna Wróblewska jest za konkursami, ale w formule podejmowania ostatecznych decyzji. Sporo było społecznych musicali, co jest efektem „1989". Do głosu doszedł teatr campowy.

Muzyka poważna 2024: Pomysłowość artystów, nieudolność ministerstwa

W 2024 roku artyści dostarczyli widzom wiele godnych zapamiętania wrażeń, było dużo ciekawych koncertów, spektakli i festiwali, ale obraz zdecydowanie zaburza muzyczna inercja Ministerstwa Kultury.

Są już krótkie listy oscarowe w dziesięciu kategoriach

Polski film „Pod wulkanem” poza oscarową grą, „Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna to mocny kandydat do nominacji.

Nie żyje Janusz Gazda

Zmarł Janusz Gazda, krytyk filmowy, konsultant i kierownik literacki w zespołach filmowych „Perspektywa” i „Rondo”, a także w TVP.

Nie żyje Marisa Paredes. Muza Pedro Almodovara miała 78 lat

Zmarła Marisa Paredes, hiszpańska aktorka znana przede wszystkim z filmów Almodovara. Miała 78 lat.

Marynarka wojenna USA odznaczyła Toma Cruise'a. M.in. za „Top Gun”

Tom Cruise otrzymał najwyższe odznaczenie przyznawane cywilom przez amerykańską Marynarkę Wojenną. W ten sposób wyróżniono jego rolę m.in. w filmie „Top Gun” i jego sequelu, „Top Gun: Maverick”.

Miliony za wykup depozytu z rąk spadkobierców ordynata Zamoyskiego

Biblioteka Narodowa wykupiła depozyt przekazany jej przez ostatniego ordynata Zamoyskiego. Stała się właścicielem bezcennego zbioru dzieł polskiego piśmiennictwa.

Premiera w Teatrze Studio. Warszawa jest pazerna jak dawne Mahagonny

Premierą w Teatrze Studio Bartosz „Fisz” Waglewski staje do rywalizacji z Bertoltem Brechtem jako współautor „Mahagonny. Ein Songspiel/Afterparty”, pragnąc udowodnić, że dzisiejsza Warszawa jest miastem wszelkich uciech niczym dawne Mahagonny.