Karolina Felberg, wieloletnia współpracowniczka Fundacji Okularnicy, zajmującej się dziedzictwem Agnieszki Osieckiej, jej życie i twórczość poznała również jako redaktorka dzienników zawierających wszystkie sekretne zapiski wprowadzające w kulisy życia artystki.
Agnieszka Osiecka w oczach Karoliny Felberg
Karolinie Felberg nie szczędziła komplementów córka Osieckiej Agata Passent: „Autorka uważnie podąża za bohaterką, tłumaczy konteksty historyczne i literackie, ale nie usprawiedliwia jej moralnych i politycznych postaw. Tą książką Karolina Felberg stworzyła nowy styl pisania biografii”.
Pełna uznania jest także Magda Umer, przyjaciółka Osieckiej: „Prędzej zrozumiem trygonometrię niż samą siebie” – pisała 13-letnia Agnieszka. I często mówiła mi, że najtrudniejsze zadanie to zrozumieć każdego człowieka. Kimkolwiek i jakikolwiek by nie był. Karolina Felberg w biografii totalnej „Rodzi się ptak” podjęła się właśnie tego trudu. Trudu zrozumienia Agnieszki Osieckiej.
Nikt jeszcze nie pochylił się w ten sposób nad tą ekscentryczną i nieprzewidywalną dziewczyną i nad epoką, w której przyszło jej żyć. Myślę, że to najważniejsza książka o Agnieszce. Wspaniała!”.
„Biografia otrzymała niecodzienny kształt, ponieważ towarzyszyłam jako redaktorka edycji dzienników Agnieszki Osieckiej – mówi Karolina Felberg. – To było dla mnie bardzo inspirujące i spotykałam się, pracując nad zapiskami autobiograficznymi, właściwie z autobiografią kompletną. To znaczy Agnieszka Osiecka notowała wszystko, co jej dotyczyło i zależało jej na zapisywaniu własnego doświadczenia. Postanowiłam pójść tym tropem. Zwłaszcza, że jestem dzieckiem swojej epoki i doskonale wiem, że wszystko, co ważne zaczyna się w dzieciństwie. Jeżeli chcemy rozmawiać o dorosłej Agnieszce Osieckiej, o jej kompleksach, niedostatkach, o jej fantastycznych możliwościach i talentach – musimy się dowiedzieć skąd to wszystko się wzięło, ten cały konglomerat zwany Agnieszka Osiecka. Od pierwszego rozdziału, jestem blisko tej dziewczyny”.