Podcast „Rzecz o książkach”: Agnieszka Osiecka bez tajemnic

Karolina Felberg, autorka biografki „Osiecka. Rodzi się ptak”, wydanej przez Znak, opowiada o bogatych korzeniach rodzinnych poetki oraz wynikających z tego talentach i komplikacjach. Książkę polecają Agata Passent i Magda Umer.

Publikacja: 07.02.2025 19:00

Karolina Felberg, wieloletnia współpracowniczka Fundacji Okularnicy, zajmującej się dziedzictwem Agnieszki Osieckiej, jej życie i twórczość poznała również jako redaktorka dzienników zawierających wszystkie sekretne zapiski wprowadzające w kulisy życia artystki.

Agnieszka Osiecka w oczach Karoliny Felberg

Karolinie Felberg nie szczędziła komplementów córka Osieckiej Agata Passent: „Autorka uważnie podąża za bohaterką, tłumaczy konteksty historyczne i literackie, ale nie usprawiedliwia jej moralnych i politycznych postaw. Tą książką Karolina Felberg stworzyła nowy styl pisania biografii”.

Pełna uznania jest także Magda Umer, przyjaciółka Osieckiej: „Prędzej zrozumiem trygonometrię niż samą siebie” – pisała 13-letnia Agnieszka. I często mówiła mi, że najtrudniejsze zadanie to zrozumieć każdego człowieka. Kimkolwiek i jakikolwiek by nie był. Karolina Felberg w biografii totalnej „Rodzi się ptak” podjęła się właśnie tego trudu. Trudu zrozumienia Agnieszki Osieckiej.

Nikt jeszcze nie pochylił się w ten sposób nad tą ekscentryczną i nieprzewidywalną dziewczyną i nad epoką, w której przyszło jej żyć. Myślę, że to najważniejsza książka o Agnieszce. Wspaniała!”.

„Biografia otrzymała niecodzienny kształt, ponieważ towarzyszyłam jako redaktorka edycji dzienników Agnieszki Osieckiej – mówi Karolina Felberg. – To było dla mnie bardzo inspirujące i spotykałam się, pracując nad zapiskami autobiograficznymi, właściwie z autobiografią kompletną. To znaczy Agnieszka Osiecka notowała wszystko, co jej dotyczyło i zależało jej na zapisywaniu własnego doświadczenia. Postanowiłam pójść tym tropem. Zwłaszcza, że jestem dzieckiem swojej epoki i doskonale wiem, że wszystko, co ważne zaczyna się w dzieciństwie. Jeżeli chcemy rozmawiać o dorosłej Agnieszce Osieckiej, o jej kompleksach, niedostatkach, o jej fantastycznych możliwościach i talentach – musimy się dowiedzieć skąd to wszystko się wzięło, ten cały konglomerat zwany Agnieszka Osiecka. Od pierwszego rozdziału, jestem blisko tej dziewczyny”.

Agnieszka Osiecka i Marek Hłasko

Karolina Felberg opowiada również o inicjacji w dorosłe życie, także seksualnej, która nie przebiegała gładko, ponieważ Agnieszka Osiecka, idąc do liceum, miała 12 lat, a maturę zdawała jako 16-latka, co dało efekt paradoksalny: jej „rówieśnicy”, znajomi z klasy, byli starsi.

Pod koniec pierwszego tomu pojawia się Marek Hłasko.

„Marek Hłasko zapowiada przestrzeń ulgi. Opiszę tę relację szerzej w drugim tomie, więc czytelnicy muszą jeszcze chwilę poczekać, ale już w pierwszym tomie opisuje spotkania Agnieszki z Markiem, a to był taki moment, kiedy zaczynało się coś nowego. Nie dlatego, że to była wielka miłość, ale pojawiło się zrozumienie i była wzajemność. Marek Hłasko był szorstkim facetem, ale mimo wszystko przez to, że był w podobny sposób, co Agnieszka, naruszony i zaburzony, na wczesnym etapie życia też miał doświadczenia seksualne, na które nie był gotowy i którym był niechętny i wzbudzały w nim odrazę – dobrze Agnieszkę rozumiał. On się z niej nabijał, naigrywał, bo miał taki język, ale ona doskonale wiedziała, że to jest chłopacka maska. Tak naprawdę wiedzieli, że trafił swój na swego i że mogą być przy sobie być szczerzy. Nie muszą udawać ekscytacji seksualnej”.

Podcast powstał we współpracy z internetową księgarnią Nexto, dystrybutorem ebooków, audiobooków i prasy.

Karolina Felberg, wieloletnia współpracowniczka Fundacji Okularnicy, zajmującej się dziedzictwem Agnieszki Osieckiej, jej życie i twórczość poznała również jako redaktorka dzienników zawierających wszystkie sekretne zapiski wprowadzające w kulisy życia artystki.

Agnieszka Osiecka w oczach Karoliny Felberg

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Literatura
Nie żyje Marcin Wicha. Laureat Nagrody Literackiej „Nike” miał 53 lata
Literatura
Podcast „Rzecz o książkach”: Czy Jakub Żulczyk wystartuje na prezydenta?
Literatura
Powieść Szczepana Twardocha: "Król". Gangi dawnej Warszawy
Literatura
„Nadzieja” Coeetzego: Spieszmy się kochać ludzi. I zwierzęta
Literatura
Nie żyje Martin Pollack, pisarz, który ujawniał zbrodnie rodaków-nazistów