Dwutomowa Biblia, drukowana w Moguncji przez Johannesa Gutenberga w latach 1452–1455 jest świadectwem przełomu, jaki dokonał się w Europie dzięki wynalezieniu ruchomej czcionki. Nowa technika umożliwiła szybszą produkcję książek i wymianę informacji. Przyczyniła się do upowszechniania wiedzy i popularyzacji nowych idei. Biblia jest pierwszym w Europie wielkim tekstem drukowanym w ten sposób, a jej pojawienie łączy się z rozwojem prądu zwanego humanizmem.
- Jestem wzruszona, bo to autentyczny obiekt, jeden z niewielu zachowanych na świecie egzemplarzy Biblii Gutenberga i jedyny w polskich zbiorach. Jedna z najważniejszych ksiąg nie tylko dla chrześcijaństwa, ale dla całej kultury europejskiej - mówiła dr hab. Agnieszka Lajus, dyrektorka MNW, na konferencji prasowej towarzyszącej prezentacji. I zapowiadała, że w trakcie pokazu co pewien czas karty księgi będą odwracane, żeby wszechstronnie ją poznać.
Czytaj więcej
Ministra kultury Hanna Wróblewska powołała 28 stycznia dr hab. Agnieszkę Lajus na stanowisko dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie. Jej pięcioletnia kadencja rozpocznie się 1 lutego.
Pierwsza drukowana księga
Do naszych czasów zachowało się na świecie 48 egzemplarzy Biblii Gutenberga (z drukarni Gutenberga pierwotnie wyszło około 200 egzemplarzy), z czego tylko 20 kompletnych. Egzemplarz, który oglądamy, jako jeden z nielicznych ma oryginalną oprawę.
Dziełu przywiezionemu z Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie zapewnione w MNW specjalne warunki. Eksponowana jest w klimatyzowanej gablocie w temperaturę około 20–23°C i utrzymującej wilgotność względną poniżej 45–55 procent.