Monika Kuc

Monika Kuc

Dziennikarka

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarka, krytyk sztuki, publicystka. Ma w dorobku wywiady z artystami, pisarzami, reżyserami i innymi twórcami. Teksty publicystyczne na tematy kulturalne i o rynku sztuki, szkice i eseje; regularne recenzje z wystaw sztuki. Interesują ją szerokie interdyscyplinarne konteksty zjawisk i nurtów w kulturze współczesnej, synteza sztuk i twórcze osobowości. Związki teraźniejszości z historią, humanistyki z nowymi mediami i projekcje przyszłości. Publikacje na łamach „Rzeczpospolitej”, „Gazety Wyborczej”, „Tygodnika Kulturalnego”, „Literatury”, „Życia Warszawy”, „Sceny”. Książka o Stasysie Eidrigevičiusie: Monika Kuc „Stasys 60”, wydana przez ABE Dom Wydawniczy, Warszawa 2010.

Horowitz: wizjoner na aukcji. Jego dzieła zawsze przyciągają inwestorów

Fotografia na rynku sztuki zdobyła trwałe miejsce, ale ceny podlegają wahaniom. Na polskim rynku mieliśmy ostatnio wyjątkową aukcję prac Ryszarda Horowitza.

Startuje Festiwal Niewinni Czarodzieje: Na karuzeli życia

20 listopada rozpoczyna się XIX Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje, zainspirowany kultowym serialem „Czterdziestolatek” z lat 70.

Pawilon Polski na Biennale Architektury 2025: Pokażemy projekt „Lary i penaty"

Dziś w warszawskiej Zachęcie Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a zarazem komisarz Pawilonu Polskiego w Wenecji, wręczyła nominacje zespołowi, który zwyciężył w konkursie na projekt przyszłorocznej wystawy.

Muzeum Historii Polski na 11 listopada: Wystawa „1025. Narodziny królestwa”

Nowa, otwarta dla publiczności od dziś wystawa czasowa w Muzeum Historii Polski w Warszawie, upamiętnia 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego.

Marina Abramović w Zurychu

Retrospektywę światowej sławy artystki prezentuje Kunsthaus w Zurychu. To pierwszy tak duży przegląd jej twórczości w Szwajcarii.

Zbigniew Herbert - poeta-podróżnik na immersyjnej urodzinowej wystawie

Biblioteka Narodowa wystawą „Pan Herbert – podróżnik” w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie składa hołd wybitnemu poecie w setną rocznicę urodzin.

Przyznano jubileuszowe Nagrody POLIN 2024

Po raz dziesiąty wręczono w Muzeum POLIN w Warszawie Nagrodę POLIN. Wśród laureatów są Ewa Teleżyńska-Sawicka i Paweł Sawicki, ksiądz Adam Boniecki, Fundacja Borussia z Olsztyna.

Nagroda Conrada dla Marii Halber

Laureatka za najlepszy debiut prozatorski odebrała nagrodę podczas finału 16. edycji Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada w Krakowie.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie otwarte

W piątek na otwarcie MSN publiczność stawiła się tłumnie. Dźwiękowy zegar artystycznej instalacji odliczył ostatnie sekundy i punktualnie o godz. 20:00 gości przywitali: Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i Joanna Mytkowska, dyrektorka MSN.

Otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wielka feta na start

W piątek MSN otworzy nową siedzibę w sercu Warszawy. Na inaugurację zaplanowano performance’y, instalacje, wystawy, filmy, spotkania.