Monika Kuc

Monika Kuc

Dziennikarka

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarka, krytyk sztuki, publicystka. Ma w dorobku wywiady z artystami, pisarzami, reżyserami i innymi twórcami. Teksty publicystyczne na tematy kulturalne i o rynku sztuki, szkice i eseje; regularne recenzje z wystaw sztuki. Interesują ją szerokie interdyscyplinarne konteksty zjawisk i nurtów w kulturze współczesnej, synteza sztuk i twórcze osobowości. Związki teraźniejszości z historią, humanistyki z nowymi mediami i projekcje przyszłości. Publikacje na łamach „Rzeczpospolitej”, „Gazety Wyborczej”, „Tygodnika Kulturalnego”, „Literatury”, „Życia Warszawy”, „Sceny”. Książka o Stasysie Eidrigevičiusie: Monika Kuc „Stasys 60”, wydana przez ABE Dom Wydawniczy, Warszawa 2010.

Współpraca OmenaArt Foundation z Tate i Sotheby’s

Omenaa Mensah została zaproszona do rady w Tate Modern w Londynie. A w Polsce jej fundacja we współpracy z Sotheby's Institute of Art zainaugurowała kurs wiedzy Art Investment Masterclass o inwestowaniu w sztukę.

Polsko-brytyjski sezon kulturalny. Szereg wydarzeń w obu krajach

Ponad sto wydarzeń złoży się na program Sezonu Kulturalnego Polska-Wielka Brytania 2025, który będzie trwał w obu krajach od marca do listopada.

Europejskie hity sztuki 2025. Arcydzieła, wystawy „Dolce & Gabbana” i „Cartier”

Na najważniejszych europejskich wystawach wielcy artyści pojawią się w towarzystwie, jak Turner i Constable, Kiefer i van Gogh. Na ekspozycji „Cartier” 23,6-karatowy diament Williamson, który nosiły Elżbieta II (podczas koronacji) i Rihanna.

Więcej przestrzeni dla Muzeum Narodowego w Warszawie

Muzeum Narodowe zyskało nowoczesny budynek przy ul. Puławskiej 436, który przeznaczy na magazyny studyjne zbiorów wzornictwa i mebli oraz przestrzeń wystawienniczą.

Na wystawie w Krakowie można zobaczyć, czym był socmodernizm. To nie tylko blokowiska

Na wystawie „Socmodernizm” w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie po raz pierwszy oglądamy tak szeroką panoramę architektury krajów środkowoeuropejskich, liczącą 400 obiektów

Rekordowe dzieła sztuki na aukcjach w Polsce

Najdrożej sprzedanym dziełem w domach aukcyjnych w 2024 było „Zatopione miasto” Andrzeja Wróblewskiego. W Desie Unicum kupiono je za 6 480 000 zł

Sztuka 2024. Czas zmian wystaw i zmian personalnych w muzeach i galeriach

Na wystawach w 2024 roku pełnię głosu odzyskała sztuka współczesna. A w muzeach i galeriach ruszyło wielkie wietrzenie dyrektorskich gabinetów.

Jak być nowoczesnym, czyli sztuka, architektura i design XX/XXI wieku

Najnowsza wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie to projekt gigantyczny i odważny, bo porywa się na całościową ocenę współczesności po 1989 roku, choć to wciąż trwający proces.

"Wawel Otwarty" sprzyja rekordom zainteresowania

Zamek Królewski na Wawelu odwiedziło w 2024 roku 3 mln 80 tysięcy zwiedzających.

Wystawa Andrzeja Wróblewskiego w nowej wersji w Warszawie po sukcesie w Wenecji

Pokaz „Andrzej Wróblewski. Ja jeden z wielu” zostanie otwarty 28 grudnia w Fundacji Rodziny Staraków/ Spectra Art Space w Warszawie