Książka pod redakcją Karola Horodzieja (kuratora, m.in. współtwórcy festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie) i Daniela Muzyczuka (dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi) wszechstronnie prezentuje eksperymenty z obrazem, naturą i mediami Zygmunta Rytki. Obejmuje cykle konceptualne, prace podejmujące problematykę kultury konsumpcyjnej, analityczne studia języka mediów masowych i ich politycznych kontekstów oraz prace skupiające się na relacji między kulturą a naturą.
W kręgu awangardy
Zygmunt Rytka (1947–2018) był artystą intermedialnym związanym z polską neoawangardą lat 70. i niezależnym środowiskiem artystycznym. Przez ponad cztery dekady od debiutu w połowie lat 70. XX wiek konsekwentnie realizował własny program artystyczny, a zarazem był obecny wszędzie, gdzie działo się coś nowego w sztuce, dokumentując te wydarzenia i ich uczestników.
Rytka wraz z Bożenną Biskupską i Zuzanna Fogt założył w 2004 roku Fundację Sztuki Współczesnej IN situ. W ramach jej programu realizowanego w Sokołowsku uczestniczył w organizowanych przez fundację trzech corocznych imprezach artystycznych: Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Efemerycznych Konteksty, Festiwalu Hommage à Kieślowski oraz Festiwalu Sanatorium Dźwięku.
Obecnie Fundacja Sztuki Współczesnej IN situ z siedzibą w Sokołowsku sprawuje opiekę nad archiwum artysty i zajmuje się popularyzacją jego twórczości na świecie. Archiwum zawiera 40 tys. fotografii, blisko 1000 sygnowanych autorskich odbitek artysty, kilkanaście filmów, teksty, szkice, albumy i plakaty. Archiwum jest także dostępne na stronie internetowej - z około 11 tys. zdigitalizowanymi pracami. Opracowanie internetowego archiwum stało się też punktem wyjściem do przygotowania i wydania polsko-angielskiej monografii, ukazującej się nakładem Fundacja Sztuk Wizualnych i Spector Books. Jak wspominają redaktorzy monografii hasło Zygmunt Rytka, dla przyjaciół „Zyga”, otwierało mnóstwo opowieści na wernisażach i spotkaniach z jego udziałem.
Promocja monografii Zygmunta Rytki w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie z udziałem Daniela Muzyczuka, Karola Horodzieja i Roberta Jarosza