Opioidy zbierają śmiertelne żniwo. Będą nowe przepisy

Receptę na fentanyl, morfinę, oksykodon i inne wybrane opioidy będzie można uzyskać tylko w czasie osobistego spotkania z lekarzem - wprowadzenie takiego rozwiązania ma rozważać resort zdrowia.

Publikacja: 22.07.2024 09:14

Fentanyl to syntetyczny opioid 50 razy silniejszy od heroiny

Fentanyl to syntetyczny opioid 50 razy silniejszy od heroiny

Foto: Adobe Stock

mat

Recepty na opioidy – w tym na niezwykle niebezpieczny fentanyl, będący sto razy silniejszy od morfiny – od pięciu tygodni są objęte dodatkowym monitoringiem Ministerstwa Zdrowia.

To odpowiedź na zatrucia i zgony po zażyciu takich substancji. Od początku roku w Polsce odnotowano 48 przypadków zatruć po przedawkowaniu fentanylu. Zmarły 4 osoby. 3 z nich w lutym tego roku w Żurominie na Mazowszu, a jedna osoba jesienią ubiegłego roku w Poznaniu.

Jak informuje RMF FM, aby weryfikacja recept na opioidy była dokładniejsza niż do tej pory, niebawem mają zmienić się przepisy. Zgodnie z opublikowaną propozycją rozporządzenia, pierwszą receptę na fentanyl, morfinę, oksykodon i inne wybrane opioidy będzie można uzyskać tylko w czasie osobistego spotkania z lekarzem, a nie zdalnie, w ramach teleporady.

Rozgłośnia zwraca uwagę, że do Ministerstwa Zdrowia napłynął szereg uwag do projektu rozporządzenia. Możliwe, że ostateczna wersja przepisów będzie inna. Według ustaleń RMF FM, jeden z rozważanych scenariuszy to wystawianie recept na opioidy tylko w czasie osobistej konsultacji z lekarzem - niezależnie od tego, czy chodzi o pierwszą receptę, czy o kontynuację leczenia.

Czytaj więcej

Lekarka handlowała receptami na fentanyl. Zatrzymała ją poznańska policja

Czym jest fentanyl i dlaczego jest groźny?

Fentanyl stosowany jest w USA od 1960 roku jako dożylny środek znieczulający. To niezwykle silny syntetyczny opioid,  podobny do morfiny, ale dużo silniejszy. Występuje często w postaci w postaci plastrów i pastylek do ssania, stosuje się go do leczenia ciężkiego i przewlekłego bólu spowodowanego nowotworami oraz innymi chorobami i urazami.

Fentanyl jest lekiem na receptę, ale jest także wytwarzany nielegalnie i czasami mieszany z innymi nielegalnymi narkotykami – takimi jak heroina i kokaina, ale także z lekami – często bez wiedzy użytkownika. Substancja powoduje silne uzależnienie i naraża użytkowników na wysokie ryzyko przedawkowania.

W ostatnich latach nielegalnie wytwarzany fentanyl stał się coraz bardziej powszechny w Stanach Zjednoczonych, co doprowadziło do ogromnego wzrostu liczby zgonów spowodowanych przedawkowaniem tego narkotyku. W 2022 r. w USA w wyniku przedawkowania fentanylu zmarło  73 838 osób. Była to najwyższa liczba zgonów spowodowanych przedawkowaniem fentanylu, jaką kiedykolwiek zarejestrowano w Stanach Zjednoczonych, i znaczny wzrost w porównaniu z liczbą zgonów zgłoszonych w 2019 r.

W Polsce najczęściej do nielegalnego obrotu fentanylem dochodzi poprzez fałszywe recepty bądź kradzież leku, zawiera substancję.

Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach