– Istnienie dwóch zawodów pobudza je do współdziałania. Po drugie do tak zwanej zdrowej konkurencji, co też pobudza aktywność – mówił mec. Przemysław Rosati.
Inne z pytań dotyczyło zatrudniania aplikantów. Mec. Jacek Trela zaznaczył, że jego aplikanci zatrudnieni są na podstawie umowy o pracę.
– To właściwy model aplikacji, ale zdaję sobie sprawę, że tak nie jest – przyznał. Dodał, że aplikanci muszą być uczciwie i godziwie wynagradzani za świadczoną pracę.
To, że aplikant równa się etat, było oczywiste również dla prof. Gutowskiego.
– W polskim systemie prawnym każdy, kto świadczy pracę, powinien być zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Więc to, że zatrudniam aplikantów na umowę o pracę, to nie żaden powód do chwały, ale mój obowiązek – mówił.
Tę sielankową narrację postanowiła przerwać mec. Parafianowicz.
– Nie czarujmy się, a takie wrażenie można odnieść z wypowiedzi moich kolegów, zacnych przedmówców, że adwokaci traktują aplikantów jak kolegów, bo tak generalnie nie jest – mówiła. I dodała: – Tak nie było, kiedy ja byłam aplikantką, czego dowodzi to, że jeden z moich pracodawców powiedział mi, że preferuje aplikantów bogatych z urodzenia, a drugi płacił moje wynagrodzenie częściowo na konto i częściowo do ręki. Nigdy nie było równości z aplikantami.
Plany na przyszłość
Co w pierwszej kolejności zrobi Pani/Pan dla adwokatury, gdy zostanie prezesem – to kolejne z pytań.
Profesor Maciej Gutowski ponownie zaakcentował konieczność wyposażenia adwokatów w nowe narzędzia do pracy. Konieczność posługiwania się nimi wymogła na rynku prawnym pandemia. Profesor chce również usprawnić podejmowanie decyzji wewnątrz samorządu.
– Podstawowe wyzwanie to uporządkowanie rynku pomocy prawnej. Ten problem doprowadzi do redefinicji innych problemów. Ważne jest również to, byśmy zadbali o skuteczną legislację. Kolejną istotną rzeczą jest, byśmy wykorzystywali szanse, jakie dają nam narzędzia informatyczne, nowe technologie, szeroko rozumiany legal tech – wyliczał z kolei mec. Rosati.
– Sprawa równie kluczowa to zachowanie niezależności samorządu adwokackiego –dodał kandydat na nowego prezesa NRA.
Mecenas Parafianowicz pytana o to, jakie pierwsze decyzje podjęłaby jako prezes NRA, odpowiedziała, że po pierwsze, postawiłaby na rewolucję w szkoleniu aplikantów.
– Druga rzecz to nadrobienie zaległości w sferze cyfrowej.
– Przez sześć lat, kiedy obowiązuje rozporządzenie eIDAS, mieliśmy czas na wejście do sfery cyfrowej. Nie zrobiliśmy tego. Adwokatura nie zauważyła tego rozporządzenia – mówiła mecenas.
Prezes Jacek Trela wskazywał z kolei na potrzebę stanowczej reakcji na bieżące projekty legislacyjne.
– Niewątpliwie rzeczą palącą są doręczenia poprzez e-mail wprowadzane ustawą covidową – mówił.
Następną sprawą do uregulowania są sprawy z urzędu, a właściwie wypłaty wynagrodzeń z urzędu i sama ich wysokość.
– Nie widzę szans, żeby ministerstwo zgodziło się na podwyższenie stawek z urzędu, ale może przynajmniej zreformować system wypłat, żeby adwokat był wynagradzany na bieżąco zarówno w sprawach cywilnych, jak i karnych – mówił prezes Trela.
Zobacz wideo z debaty: