Na 19 grudnia NRA zwołała Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Adwokatury. Ma się on zająć regulaminami zgromadzeń izbowych w czasie utrudnień pandemicznych. Co konkretnie trzeba zmienić?
Rafał Dębowski: Dziś ustawa antykryzysowa w art. 14hb teoretycznie pozwala na zdalną formę zgromadzeń izb i wybór delegatów na Krajowy Zjazd Adwokatury, ale pod dwoma warunkami: powiadomienia wszystkich uprawnionych o projektach uchwał i co najmniej 50-proc. frekwencji w głosowaniu. Niestety, w praktyce, zwłaszcza w większych izbach, obiektywnie nie da się tego przeprowadzić. Już we wrześniu postulowaliśmy, by rząd wystąpił z inicjatywą legislacyjną i zniósł te nieżyciowe wymogi. Nadal na to czekamy. Nie został także spełniony postulat ustawowego upoważnienia NRA do uchwalenia regulaminu działania zgromadzeń izb i KZA w czasie epidemii. Dlatego nie czekając na władzę, musimy wziąć sprawy w swoje ręce i uchwalić tryb zdalny obradowania w czasie epidemii. Zwołaliśmy więc nadzwyczajny KZA, który przyjmie konieczne zmiany regulaminowe, ale to i tak nie rozwiąże kwestii ograniczeń wynikających z ustawy.
Czytaj także:
Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Adwokatury tuż przed Świętami i w trybie zdalnym
Na marzec też planujecie zjazd, już zwyczajny. Jak samorząd sobie poradzi z wyborami delegatów i władz, jeśli nie dojdzie do zmian, o których rozmawiamy?