Dla kogo od 1 stycznia e-Doręczenia staną się obowiązkowe?
Obowiązek ten został rozłożony w czasie. Od początku 2025 r. podmioty publiczne mają obowiązek założenia konta do takich doręczeń i udostępnienia tej informacji użytkownikom. Jednak jeszcze przez rok nie będą musiały wysyłać tą drogą korespondencji. Natomiast grupą, która ma obowiązek korzystać z e-Doręczeń od stycznia, są zawody zaufania publicznego, a zatem radcowie prawni, adwokaci, doradcy podatkowi itd. Od II kwartału zobowiązani do tego będą też przedsiębiorcy wpisani do CEiDG. Ważną dla powszechności systemu grupą, która nie ma obowiązku z niego korzystać, są osoby fizyczne. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę korzyści wynikające z tej usługi, dużo osób takie konta zakłada.
Jakie korzyści dadzą nam e-Doręczenia?
Nie musimy iść do placówki, nadawać listu poleconego, odbierać zwrotnego potwierdzenia ani też iść z awizo odebrać przesyłkę w godzinach otwarcia placówki. Powoduje to, że osoby fizyczne są obecnie grupą dominującą w statystykach użytkowników e-Doręczeń. I będzie to grupa najsilniej motywująca do skutecznego rozwijania tego systemu. Chcą oni bowiem w sposób bezpieczny i łatwy mieć zapewniony odbiór i nadawanie korespondencji, z gwarancją, że wywrze to skutek prawny.
Czy system automatycznie pobiera całą korespondencję po zalogowaniu, czy trzeba odebrać każdy list oddzielnie? Pytam, bo pełnomocnicy skarżyli się na takie automatyczne pobieranie, co powodowało, że termin na odpowiedź zaczynał bieg…
Faktycznie, jeszcze do połowy zeszłego roku system przewidywał, że po zalogowaniu się pobierane są wszystkie czekające przesyłki. Jednak, żeby jak najlepiej odzwierciedlić tradycyjne doręczenia, wprowadziliśmy w nim zmianę (w sierpniu 2024 r.). Teraz można więc zarządzać terminami odbioru tak samo jak w korespondencji papierowej. Model doręczenia jest taki, że potrzebna jest zgoda na odbiór każdej przesyłki. Najpierw dostajemy powiadomienie, że taka korespondencja czeka w skrzynce, logujemy się, a następnie klikamy na tę wiadomość, którą chcemy odebrać. Te, których nie odbierzemy, a pochodzą od podmiotów publicznych, objęte są fikcją doręczenia, a nadawca jest powiadamiany, że doręczenie nie nastąpiło. Podobnie jak w przypadku awizo, również przy e-Doręczeniach mamy drugie powiadomienie, że korespondencja czeka na odbiór. Ale dla każdej przesyłki czynności te trzeba wykonać oddzielnie.
Czytaj więcej
Za niespełna dwa tygodnie doręczenia elektroniczne staną się obowiązkową formą komunikacji w większości instytucji publicznych. Skrzynkę do e-Doręczeń można założyć i aktywować już teraz - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.