Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski przekonuje, że Władimir Putin świadomie nakazał zaatakować szpital dziecięcy w Kijowie.
Na tym kończymy dzisiejszą relację
Najnowsze wiadomości z Ukrainy będziemy publikować w środę od rana.
CNN: Amerykanie zwiększają ochronę w bazach w Europie. Groźba rosyjskiego sabotażu
Amerykańskie bazy wojskowe w całej Europie zostały postawione w stan najwyższej gotowości od dekady po tym, jak Stany Zjednoczone uzyskały informacje wywiadowcze na temat możliwych planów sabotażu powiązanych z Rosją - informuje CNN.
Sztab Generalny Ukrainy: przeciwnik płaci wysoką cenę za próby natarcia w sektorze pokrowskim
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że Rosjanie najintensywniej atakują w sektorze pokrowskim. W ciągu ostatniej doby przeprowadzili tam 40 operacji szturmowych.
Według ukraińskiej armii, Rosjanie płacą wysoką cenę za próby natarcia w kierunku Pokrowska.
Sullivan: NATO wyznaczy przedstawiciela na Ukrainie w celu zacieśnienia relacji
Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan powiedział, że NATO utworzy nowe dowództwo wojskowe w Niemczech i wyznaczy przedstawiciela w Kijowie w celu pogłębienia relacji Ukrainy z sojuszem.
W Kijowie spod gruzów wydobyto ciało 18-latki
Budynek, w którym mieszkała nastolatka, został zniszczony w wyniku uderzenia rosyjskiej rakiety. Ukraińskie służby zakończyły akcję poszukiwawczo-ratowniczą.
Rosjanie wysłali drony Shahed
Blinken: Szczyt NATO przyniesie bardzo duży pakiet pomocowy dla Ukrainy
Szczyt NATO w Waszyngtonie jeszcze bardziej wzmocni więzi Ukrainy z Sojuszem i zapewni silny pakiet pomocowy dla Ukrainy - zapowiedział sekretarz stanu USA Anthony Blinken.
Kułeba: Putin wystawił Orbána
- Gdy Orbán poleciał do Kijowa, a następnie — od razu powiem, że nie było to uzgodnione z Ukrainą - poleciał do Moskwy i Chin i nazywa to "misją pokojową", mówi o zawieszeniu broni, Putin uderza w szpital dziecięcy, w ukraińskie fabryki, ukraińskie miasta, zabijając masowo dziesiątki ludzi — powiedział szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.
- On (Putin — red.) stawia Orbána w trudnej sytuacji, ponieważ na tym tle niezwykle trudno jest promować narrację, że Putin jest gotowy do pewnego rodzaju ugody - dodał.
Andrzej Duda: W sprawie Ukrainy Polska i Węgry mają dwa zupełnie biegunowe podejście
- Jeżeli Rosja wygra wojnę na Ukrainie to będziemy w zagrożeniu, tak jak i inne państwa bałtyckie. Dzisiaj naszym wielkim zadaniem jest budowanie naszego bezpieczeństwa — poprzez działania modernizacyjne i mobilizowanie naszych sojuszników do tego, by NATO się umacniało i pokazywało swoją gotowość - mówi w rozmowie z TVN24 prezydent Andrzej Duda.
Czytaj więcej
- W sprawach polityki zagranicznej, zwłaszcza w sprawie Ukrainy, Polska i Węgry prowadzone przez Orbana to są dzisiaj dwa zupełnie biegunowe podejścia - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z TVN24.
Szczyt NATO w Waszyngtonie. Nikt nie zamierza na nowo otwierać dyskusji na temat członkostwa Ukrainy
Członkostwo Ukrainy w pakcie północnoatlantyckim nie jest w zasadzie tematem rozpoczynającego się właśnie w stolicy USA szczytu NATO, przypadającego w 75. rocznicę powstania sojuszu.
Czytaj więcej
Ukraina nie dostanie realnej ścieżki akcesji do NATO na szczycie w Waszyngtonie. Ale ma szansę na gwarancje pakietu pomocy wojskowej i jej koordynacji na najbliższe lata, tak żeby zabezpieczyć ją na wypadek ewentualnej wygranej Donalda Trumpa.
Ukraińska armia zajadle atakuje dronami dalekie, rosyjskie zaplecze
Od poniedziałkowego wieczoru trwa prawie bezustanny nalot ukraińskich dronów na rosyjskie wsie i miasteczka w obwodzie biełgorodzkim, na zapleczu charkowskiego frontu.
Czytaj więcej
Kreml przekonuje, że Ukraińcy własną rakietą trafili kijowski szpital Ohmatdit. Ukraińska armia zajadle atakuje dronami dalekie, rosyjskie zaplecze.
Czego potrzebuje Ukraina?
To, czego Ukraina potrzebuje, to zbiorowe zobowiązanie wszystkich państw członkowskich UE oraz wszystkich sojuszników z NATO, aby powiedzieć: „To jest kwota pieniędzy, którą wspólnie deklarujemy na następne X lat, a to jest sprzęt, który wyprodukujemy i przekażemy wam” - mówi „Rzeczpospolitej” Sven Biscop, ekspert w Królewskim Instytucie Spraw Międzynarodowych EGMONT w Brukseli.
Czytaj więcej
Słyszy się coraz więcej debat na temat europejskiego filaru w NATO, i to jest droga, którą należy podążać – mówi „Rzeczpospolitej” Sven Biscop, ekspert w Królewskim Instytucie Spraw Międzynarodowych EGMONT w Brukseli
Zełenski przed szczytem NATO: Zabiegamy o więcej systemów obrony powietrznej i F-16 dla Ukrainy
Przed szczytem NATO, który rozpoczyna się w Waszyngtonie, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził przekonanie, że Ukraina otrzyma więcej systemów obrony powietrznej, aby chronić kraj przed rosyjskimi atakami.
Stefanczuk: Członkostwo w NATO jest kwestią naszego istnienia
Przyjechaliśmy do Waszyngtonu z niezmienionymi ambicjami — oczekujemy postępu w kwestii członkostwa w NATO. Oczekujemy, że szczyt NATO zademonstruje siłę Sojuszu, jego skuteczność w przeciwdziałaniu współczesnym zagrożeniom i da godną odpowiedź na rosyjskie próby zbudowania nowej koalicji zła — przekazał przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy, Rusłan Stefanczuk.
Wołodymyr Zełenski w Waszyngtonie
UE pomoże odbudować szpital w Kijowie
Unia Europejska pomoże finansowo w odbudowie szpitala dziecięcego w Kijowie — zapowiedział zastępca szefa delegacji UE na Ukrainie Remi Duflot.
Macron mówi o dwóch państwach, które sprzeciwiają się zaproszenia Ukrainy do NATO
Prezydent Francji przed szczytem NATO w Waszyngtonie powiedział, że nie należy spodziewać się decyzji w sprawie zaproszenie Ukrainy do sojuszu.
Czytaj więcej
Prezydent Emmanuel Macron przed szczytem NATO w Waszyngtonie powiedział, że nie należy spodziewać się zaproszenia do sojuszu dla Ukrainy. Przeciwko przyjęciu nowego członka szczególnie przeciwne są dwa państwa.
Polska na szczycie NATO poprosi o sfinansowanie rozbudowy wojskowych rurociągów
Chodzi o stworzony przez Sojusz w czasie zimnej wojny system, który miał transportować paliwo na potrzeby armii państw NATO w przypadku wojny z ZSRR.
Czytaj więcej
Polska ma zwrócić się w czasie szczytu NATO z wnioskiem o środki na rozbudowę infrastruktury, która ma wzmocnić obronność naszego kraju.
Liczba ofiar ataku rakietowego w Kijowie wzrosła do 32
Liczba ofiar śmiertelnych ataku rakietowego na Kijów do 32, a w dzielnicy Szewczenkiwskiej trwają działa poszukiwawczo-ratownicze pod gruzami budynku mieszkalnego.
W ataku zginęło 4 dzieci. 120 osób zostało rannych, w tym 10 dzieci.
Premier Ukrainy spodziewa się poprawy sytuacji w energetyce. Podał termin
„Tematem, który jest stale w centrum uwagi rządu, jest energia. Sytuacja pozostaje bardzo trudna. Ze względu na skutki całkowitego ostrzału wroga i upałów, cogodzinne przerwy w dostawie są kontynuowane. Jednocześnie spodziewamy się poprawy sytuacji do 20 lipca” – powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal na posiedzeniu ukraińskiego rządu. To właśnie wtedy mają zakończyć się prace remontowe w części obiektów energetycznych.
Ukraina podpisała z UE ważną umowę dotyczącą pomocy dotacyjnej
Ukraina podpisała ostatnią umowę z UE wymaganą do uruchomienia programu Ukraine Facility. Opiewa na 5,27 mld euro pomocy w formie dotacji. Kijów pilnie potrzebuje wsparcia, bo prywatni wierzyciele naciskają na spłatę zawieszonego na dwa lata zadłużenia.
Czytaj więcej
Ukraina podpisała ostatnią umowę z UE wymaganą do uruchomienia programu Ukraine Facility. Opiewa na 5,27 mld euro pomocy w formie dotacji. Kijów pilnie potrzebuje wsparcia, bo prywatni wierzyciele naciskają na spłatę zawieszonego na dwa lata zadłużenia.
Ambasady wielu krajów opuściły flagi
Wiele ambasad w Kijowie opuściło flagi państwowe na swoich budynkach w związku z dniem żałoby po ataku terrorystycznym Rosji na obiekty cywilne na Ukrainie. Uczyniły tak m. in. ambasady Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Japonii.
Prasce w ruinach szpitala Ochmadyt zakończone
Minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko ogłosił zakończenie prac w runiach szpitala Ochmatdyt. Według niego w wyniku rosyjskiego ataku na tamtejszy szpital dziecięcy zginęły dwie osoby, a 32 rannych skorzystało z pomocy lekarskiej. Do szpitala z obrażeniami trafiło 8 dzieci.
Ukraiński rząd przeznaczy 100 mln hrywien (ok. 9,6 mln zł) na odbudowę szpitala Ochmadyt w Kijowie
Największy na Ukrainie szpital dziecięcy został w poniedziałek trafiony przez rakietę - prawdopodobnie rosyjską Ch-101.
Amerykańska dyplomacja potępiła poniedziałkowy atak Rosji na Kijów, Krzywy Róg, Dniepr i Pokrowsk (WIDEO)
W stolicy Ukrainy rosyjskie rakiety uderzyły m.in. w Ochmatdyt – największy szpital dziecięcy w kraju, a także w inną placówkę medyczną. Liczba ofiar ostrzału wzrosła do 37. „Widzieliśmy, jak Rosja przeprowadza kolejny brutalny atak rakietowy na ludność cywilną w Kijowie i innych miastach Ukrainy” – powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie.
Premier Indii Narendra Modi podczas dwudniowej wizyty w Moskwie wychwalał więzi indyjsko-rosyjskie (WIDEO)
Szef indyjskiego rządu nazwał Rosję „zaufanym przyjacielem Indii”. Ocenił też, że zawdzięcza dobre stosunki między krajami rosyjskiemu przywódcy Władimirowi Putinowi. Szef indyjskiego rządu przybył do Moskwy w poniedziałek 8 lipca i został przyjęty przez Putina na nieoficjalnym spotkaniu. We wtorek mają odbyć się dwustronne rozmowy obu przywódców, podczas których priorytetem Modiego ma być podpisanie kontraktów zbrojeniowych.
Ukraiński wywiad informuje o atakach na cele w Rosji
Główny Wydział Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zaatakowała przy użyciu dronów lotnisko wojskowe w obwodzie astrachańskim i podstację energetyczną w obwodzie rostowskim, a także skład paliw w Kałaczu nad Donem w obwodzie wołgogradzkim.
Głównodowodzący ukraińskiej armii zapowiada, że winni ataku rakietowego na Kijów zostaną ukarani
„Zbrodnie wojenne się nie przedawniają” - napisał na swoim profilu na Facebooku gen. Ołeksandr Syrski, głównodowodzący ukraińskiej armii. „My, ukraińscy żołnierze, nigdy nie wybaczamy wam terroryzowania i zabijania cywilów” - dodał.
Rosjanie twierdzą, że zajęli wieś Oczeretyne w obwodzie donieckim
Ministerstwo Obrony Rosji podało, że jednostki zgrupowania „Centrum” zajęły wieś Oczeretyne (Rosjanie nazywają ją Jasnobrodowka) w obwodzie donieckim. Na tym odcinku frontu Ukraińcy, według Rosjan, mieli stracić ponad 420 żołnierzy i bojowy wóz piechoty, a także cztery samochody i dwie haubice D-30 oraz armatę przeciwpancerną.
W komunikacie Watykanu po ataku na szpital Ochmadyt w Kijowie nie pada słowo "Rosja"
"Papież wyraża swój głęboki szok z powodu eskalacji przemocy. Wyrażając współczucie dla niewinnych ofiar (śmiertelnych) i rannych, (papież) ma nadzieję i modli się o znalezienie praktycznego sposobu zakończenia trwających konfliktów" - czytamy w komunikacie.
Czytaj więcej
"Papież wyraża swój głęboki szok z powodu eskalacji przemocy" - czytamy w komunikacie wydanym przez Stolicę Apostolską.
Władimir Putin w czasie rozmowy z Narendrą Modim podziękował za "próby znalezienia sposobu na pokojowe rozwiązanie ukraińskiego kryzysu"
- Dziękuję za uwagę jaką przywiązujecie do najbardziej palących problemów, w tym znalezienie sposobów na rozwiązanie ukraińskiego kryzysu, oczywiście, przede wszystkim pokojowo — powiedział Putin w czasie rozmowy z premierem Indii na Kremlu.
Propozycja Donalda Tuska, by strącać rosyjskie rakiety lecące w stronę Polski jeszcze nad Ukrainą, nie powinna dziwić - pisze Artur Bartkiewicz
Pytanie powinno brzmieć: dlaczego jeszcze NATO tego nie robi? Ile jeszcze bloków mieszkalnych na Ukrainie ma obrócić się w gruzy, na ile jeszcze szpitali mają spaść rosyjskie rakiety, żebyśmy przestali się wahać? Czym bowiem w istocie różni się strącanie rakiety przez niemiecki zestaw Patriot przekazany Ukrainie, od strącania tej samej rakiety przez polski zestaw Patriot z terytorium naszego kraju? Jeśli dzięki temu możemy uratować nawet tylko jedno życie — to czy warto się powstrzymywać? Zwłaszcza że Kreml każde zawahanie interpretuje jako dowód, że jego strategia zastraszania jest skuteczna — przekonuje publicysta „Rzeczpospolitej”.
Czytaj więcej
Po dwóch i pół roku wojny Rosji z Ukrainą Zachód powinien zrozumieć, że jeśli chodzi o czerwone linie, to Kreml jest tu mocny głównie w słowach.
Kolejne sankcje na Rosję
Szwajcaria rozszerzyła swoje sankcje na Rosję tak, by uwzględnić dodatkowe środki podjęte niedawno wobec Moskwy przez Unię Europejską - poinformował szwajcarski rząd. Minister gospodarki Szwajcarii podał, że nowe sankcje obejmą 69 osób i 86 podmiotów, a lista objętych obostrzeniami przez Szwajcarię zawiera ponad 2200 pozycji.
W graniczącym z Rosją obwodzie sumskim powstają dodatkowe fortyfikacje
O budowie fortyfikacji w obwodzie, który graniczy z obwodami briańskim, biełgorodzkim i kurskim informuje sumska obwodowa administracja wojskowa.
Nad obwodem astrachańskim strącono kolejne ukraińskie drony
Ministerstwo Obrony Rosji podało, że nad obwodem astrachańskim strącono trzy kolejne ukraińskie drony. Jeden dron strącono nad obwodem biełgorodzkim. Drony były strącane od 8:20 do 10:30 czasu moskiewskiego.
Rosyjscy oligarchowie wypłacają sobie miliardowe dywidendy
Jedyny problem to co zrobić z tymi pieniędzmi, bo świat nie chce, ani rosyjskich inwestycji, ani rosyjskich towarów.
Czytaj więcej
Rosyjscy oligarchowie bliscy Władimirowi Putinowi wypłacają sobie teraz miliardowe dywidendy. Jedyny ich problem to co zrobić z tymi pieniędzmi. Bo świat nie chce, ani rosyjskich inwestycji, ani rosyjskich towarów.
Rośnie liczba ofiar poniedziałkowego ataku na Kijów
Spod gruzów budynku w rejonie szewczenkowskim w Kijowie wydobyto ciała dwóch kolejnych kobiet. Tym samym liczba mieszkańców budynku, uszkodzonego w rosyjskim ataku rakietowego na Kijów, wzrosła do 10.
Rzecznik Kremla po ataku na szpital dziecięcy w Kijowie: Rosja nie atakuje celów cywilnych na Ukrainie
Dzień po tym, gdy rosyjska rakieta spadła na szpital dziecięcy Ochmadyt w Kijowie, rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow oświadczył, że Rosja nie atakuje celów cywilnych na Ukrainie. Powtórzył też komunikat rosyjskiej armii, która przekonuje, że na szpital dziecięcy spadł pocisk ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. - Przeprowadzamy uderzenia na obiekty infrastruktury krytycznej, na cele wojskowe, które są w ten czy inny sposób związane z wojskowym potencjałem reżimu (władz Ukrainy — red.) - podkreślił rzecznik Kremla.
Premier Indii o Rosji: Partner w smutku i radości
- Kiedy słyszę słowo "Rosja", pierwsze, co przychodzi mi na myśl, to partner zarówno w smutku, jak i radości - powiedział w Moskwie na spotkaniu ze społecznością indyjską premier Indii Narendra Modi. Polityk ten w poniedziałek rozpoczął swoją pierwszą od pięciu lat oficjalną wizytę w Rosji, spotkał się z prezydentem Władimirem Putinem.
Aleksander Kwaśniewski o Donaldzie Trumpie, który chce zakończyć wojnę w 24 godziny: Mówi jedno, że doprowadzi do kapitulacji Ukrainy
- Dzisiaj Trump może powiedzieć jedno: kończę pomoc militarną i finansową dla Ukrainy, ale to oznacza kapitulację Ukrainy — zauważył były prezydent, ostrzegając, że doprowadziłoby to do zwycięstwa Władimira Putina. - Putin zrobi wszystko, żeby cała Ukraina była w jego strefie wpływów (...). Dla nas to oznacza jedno, że mamy Putina na Bugu. Dla świata zachodniego oznacza, że mamy zwycięskiego Putina, który będzie niezwykle atrakcyjny dla wielu krajów jako ten, który sprzeciwił się zachodniej demokracji, broni konserwatywnych wartości. To byłby wielki triumf Putina — przestrzegł Kwaśniewski. - To byłaby klęska! W sensie geopolitycznym to całkowita zmiana układu sił, z jakimi mieliśmy do czynienia przez ostatni czas, od upadku Związku Radzieckiego — dodał były prezydent.
Czytaj więcej
- Joe Bidena znam bardzo długo i bardzo go szanuję. Ma jednego przeciwnika, to jest (Donald) Trump, ale ma jednego prawdziwego wroga, to jest wiek. Z tym się wygrać nie da - mówił były prezydent Aleksander Kwaśniewski, pytany, czy Joe Biden powinien wycofać się z prezydenckiego wyścigu w USA. Kwaśniewski mówił również o rozpoczynającym się szczycie NATO.
Z zaatakowanego przez Rosjan szpitala Ochmadyt przeniesiono do innych szpitali 94 dzieci
Informację taką przekazał w serwisie Telegram mer Kijowa, Witalij Kliczko. Z jego wpisu wynika też, że w poniedziałkowym ataku na Kijów zginęło troje dzieci.
Premier Indii chce, by Rosja zwolniła ze służby obywateli jego kraju służących w rosyjskiej armii?
Dmitrij Pieskow odmówił odpowiedzi na pytanie czy premier Indii, Narendra Modi, który przebywa z wizytą w Indiach, poprosił Władimira Putina o to, by ze służby w rosyjskiej armii zwolniono obywateli jego kraju i odesłano ich do ojczyzny. - Bez komentarzy w tym temacie — powiedział Pieskow pytany o to przez dziennikarzy. Rzecznik Kremla poinformował jedynie, że Putin i Modi rozmawiali 8 lipca przez trzy godziny.
Premier Japonii tłumaczy, dlaczego jego kraj musi zbliżać się do NATO
„Bezpieczeństwo euroatlantyckie i indo-pacyficzne są nierozerwalnie związane, a rosyjska agresja przeciw Ukrainie i pogłębiająca się współpraca wojskowa (Rosji) z Koreą Północną wyraźnie o tym przypominają” - stwierdził japoński premier.
Czytaj więcej
Pogłębiająca się współpraca wojskowa między Koreą Północną a Rosją sprawia, że Japonia musi wypracować sobie bliższe związki z NATO, w związku z rosnącą liczbą zagrożeń dla bezpieczeństwa w regionie - powiedział w rozmowie z agencją Reutera premier Fumio Kishida.
Pod gruzami budynku w rejonie szewczenkowskim znaleziono zwłoki kolejnej osoby
Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnej Ukrainy informuje, że liczba ofiar śmiertelnych poniedziałkowego ataku na Kijów wzrosła do 28.
Gen. Skrzypczak: Z niewolnika nie ma żołnierza
– Nie chciałbym mieć takiego żołnierza, którego przyprowadzają mi w kajdankach do jednostki wojskowej, bo ja mam walczyć z wrogiem, a nie swoim żołnierzem – powiedział gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych, zwracając uwagę, że jest to „wielkie wyzwanie” dla ukraińskich dowódców.
Czytaj więcej
– Nie chciałbym mieć takiego żołnierza, którego przyprowadzają mi w kajdankach do jednostki wojskowej, bo ja mam walczyć z wrogiem, a nie swoim żołnierzem – powiedział gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.
Wieczorem i rano Rosjanie ostrzelali rejon nikopolski
W ataku przy użyciu dronów-kamikadze i artylerii ranna
Cztery ofiary w obwodzie donieckim
Szef władz obwodu donieckiego Wadym Fiłaszkin przekazał, że w wyniku działań wojsk rosyjskich w poniedziałek w regionie dziesięć osób zostało rannych, a cztery zginęły - trzy w Pokrowsku, jedna w Torećku.
Rosyjskie rakiety nad Ukrainą strącane przez Polskę? Gen. Polko popiera ten pomysł
- Zawsze strącenie takiej rakiety jest lepsze niż to, żeby pozwolić jej osiągnąć cel - mówił w TOK FM były dowódca GROM-u gen. Roman Polko, pytany o pomysł, by polskie wojsko zestrzeliwało nad Ukrainą lecące w stronę Polski rosyjskie rakiety.
Czytaj więcej
- Trudno czekać, aż rakieta przekroczy polską granicę, bo wtedy jest za późno. Ta głowica może eksplodować. Nie wiemy nigdy, czy ona jest nuklearna, czy ona jest bojowa - powiedział gen. Roman Polko, w rozmowie z TOK FM popierając pomysł, by Wojsko Polskie strącało nad Ukrainą rosyjskie rakiety lecące w stronę Polski.
Dziecko wśród rannych w obwodzie mikołajowskim
W wyniku ostrzału przeprowadzonego przez wojska rosyjskie w obwodzie mikołajowskim ranne zostały cztery osoby, w tym 5-letnie dziecko - podał szef lokalnej administracji Witalij Kim, odnosząc się do działań zbrojnych z ostatniej doby.
Rosyjscy żołnierze uczą się niszczyć Abramsy
Rozpoznawanie słabych punktów czołgów Abrams i trafianie w nie jest częścią szkolenia rosyjskich żołnierzy - podał wiceminister obrony Rosji Junus-biek Jewkurow. - Wszyscy wyobrażali sobie czołgi Abrams lub Leopardy, jakby były wyjątkowe, jakby się nie paliły, jakby były zrobione z innego metalu. Oczywiście, że tak nie jest - powiedział. - Zrobiliśmy duże transparenty - stoją teraz na poligonie - gdzie są prezentowane słabe punkty czołgu i pokazano, z jakich odległości najlepiej uderzyć w czołg i przy użyciu jakiej broni - dodał.
Po ataku dronów na obwód wołgogradzki ograniczono działanie lotniska w Wołgogradzie
Informacje takie podaje biuro prasowe Międzynarodowego Lotniska w Wołgogradzie. Samoloty zmierzające na lotnisko w stolicy obwodu wołgogradzkiego (m.in. samolot z Turcji) zostały skierowane na inne lotniska, a wylot z Wołgogradu do Moskwy został opóźniony. Wcześniej gubernator obwodu, Andriej Bocharow poinformował o ataku dronów na skład paliw i podstację energetyczną w obwodzie wołgogradzkim.
88,7 proc. Polaków uważa, że UE powinna współfinansować budowę polskiej "Tarczy Wschód"
Tak wynika z sondażu SW Research przeprowadzonego dla rp.pl.
Czytaj więcej
"Czy Unia Europejska powinna współfinansować budowę tzw. Tarczy Wschód, czyli umocnienie wschodniej granicy Polski?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Nowy bilans ataku rakietowego na Kijów
W poniedziałkowym ataku rakietowym na Kijów 27 osób zginęło, a 117 zostało rannych — podaje kijowska miejska administracja wojskowa.
Na Morzu Czarnym jest obecnie jeden rosyjski okręt uzbrojony w pociski Kalibr
Na pokładzie rosyjskiego okrętu, który znajduje się na wodach Morza Czarnego, znajdują się cztery pociski Kalibr. Z kolei na Morzu Azowskim są obecnie trzy rosyjskie okręty, ale żaden z nich nie jest uzbrojony w pociski Kalibr.
Czy w czasie szczytu NATO będzie mowa o strącaniu rosyjskich pocisków nad Ukrainą?
- W każdym momencie członek NATO, który chce podnieść kwestię polityki (zmian w polityce — red.), może to zrobić i omówić to z innymi przywódcami państw. Mamy szczyt (NATO) w tym tygodniu i jestem pewien, że jest to coś, co może być omówione — jeśli (Tusk) będzie tego chciał - mówił rzecznik Departamentu Stanu, Matthew Miller, pytany o poniedziałkową wypowiedź Donalda Tuska.
Czytaj więcej
- Jestem pewien, że jest to coś, co może być omawiane na szczycie NATO - tak rzecznik Departamentu Stanu, Matthew Miller, odpowiedział na pytanie o możliwość strącania przez Polskę rosyjskich pocisków lecących w kierunku naszego kraju jeszcze nad terytorium Ukrainy.
W nocy nad Rosją strąconych zostało 38 dronów
Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Rosji. Drony były strącane nad obwodami: biełgorodzkim, kurski, woroneskim, rostowskim i astrachańskim.
Rosjanie informują o odparciu zmasowanego ataku dronów na obwód astrachański
O odparciu ataku informuje gubernator obwodu, Igor Babuszkin.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 553 410 żołnierzy, 8 178 czołgów, 15 704 pojazdów opancerzonych, 15 015 zestawów artyleryjskich, 1 115 wyrzutni rakiet, 880 zestawów przeciwlotniczych, 361 samolotów, 326 śmigłowców, 11 922 bezzałogowe statki powietrzne, 2389 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 20 212 pojazdów (w tym cystern) i 2 516 jednostek sprzętu specjalnego.
Ukraina na waszyngtońskim szczycie nie usłyszy zaproszenia do NATO - pisze Jerzy Haszczyński
W zeszłym roku, z okazji szczytu NATO w Wilnie, prezydent Zełenski nie ukrywał oburzenia brakiem jasnej perspektywy członkostwa jego kraju w sojuszu. Teraz sprawia wrażenie, jakby wiedział, że należy się cieszyć z tego, co mu się obieca w zamian – bardziej uporządkowaną pomoc dla jego walczącego kraju i nowe optymistyczne określenie zmierzania ku członkostwu. Nie sprzyja mu ani sytuacja na froncie – nie zapowiada zwycięstwa Ukrainy i odbicia okupowanych terytoriów – ani niepewność polityczna w USA i kilku krajach europejskich — pisze szef działu świat „Rzeczpospolitej”.
Czytaj więcej
Symboliczne oczyszczenie stosunków Polski i Ukrainy tuż przed szczytem NATO w Waszyngtonie. Kijów będzie tam musiał robić dobrą minę, nic fundamentalnego zapewne od sojuszu nie uzyska.
CNN podaje, że w komunikacie końcowym ze szczytu NATO ma pojawić się sformułowanie o "nieodwracalnej" drodze Ukrainy do Sojuszu
Jedno ze źródeł CNN, przedstawiciel administracji USA twierdzi, że Biały Dom popiera użycie słowa o „nieodwracalności” drogi Ukrainy do NATO w komunikacie końcowym jeżeli tylko w komunikacie pojawi się też wezwanie władz w Kijowie do kontynuowania demokratycznych reform.
Czytaj więcej
Ukraińska droga do dołączenia do NATO zostanie określona jako "nieodwracalna" w komunikacie końcowym ze szczytu Sojuszu w Waszyngtonie - wynika z propozycji treści tego komunikatu, o której pisze CNN, powołując się na trzy źródła.
Drony zaatakowały skład paliw w obwodzie wołgogradzkim
W wyniku ataku ukraińskich dronów na obwód wołgogradzki doszło do pożaru na terenie składu paliw i podstacji energetycznej — informuje gubernator obwodu, Andrije Boczarow. W płomieniach miała stanąć podstacja w mieście Frołowo i skład paliw w mieście Kałacz nad Donem.
Departament Stanu USA: 2 mld dolarów pożyczki dla Polski wzmocni flankę wschodnią NATO
„Wpływy z pożyczki umożliwią na postęp działań na rzecz modernizacji polskiej armii w zakresie różnych zdolności, znacząco przyczyniając się do wzmocnienia obrony i odstraszania na wschodniej flance NATO” - pisze w komunikacie Departament Stanu.
Czytaj więcej
Departament Stanu USA poinformował o porozumieniu z Polską na mocy której nasz kraj otrzyma pożyczkę bezpośrednią w ramach programu Foreign Military Financing (Finansowanie Zagranicznych Armii).
Rośnie liczba rannych w ataku na szpital dziecięcy w Kijowie
Do 50 wzrosła liczba rannych na szpital dziecięcy Ochmadyt w Kijowie. W ataku zginęły dwie osoby — lekarz i członek rodziny jednego z pacjentów. Wśród rannych jest siedmioro dzieci.
Joe Biden spotka się z Wołodymyrem Zełenskim na marginesie szczytu NATO
John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu, poinformował, że na marginesie szczytu NATO Biden odbędzie szereg spotkań dwustronnych — a na dziś można potwierdzić dwa takie spotkania: z premierem Wielkiej Brytanii, Keirem Starmerem i Wołodymyrem Zełenskim.
Niemcy gotowe przyjąć dzieci ze szpitala Ochmadyt na leczenie
O gotowości przyjęcia na leczenie dzieci z zaatakowanego przez Rosjan szpitala dziecięcego w Kijowie pisze minister zdrowia Niemiec, Karl Lauterbach, który rozmawiał o tym z ministrem zdrowia Ukrainy, Wiktorem Liaszko.
Estonia decyduje jakie bunkry znajdą się na jej granicy z Rosją
Na granicy Estonii z Rosją ma powstać linia obronna składająca się z 600 betonowych bunkrów. Obecnie Tallin jest na etapie wybierania projektu bunkra, który będzie realizowany. Firma, z którą podpisano kontrakt na budowę bunkrów, przygotuje trzy projekty, które od września będą poddawane testom. Po zakończeniu testów władze Estonii podejmą decyzję jaki rodzaj bunkra stanie się standardem — informuje estoński nadawca ERR.
Ukraina spodziewa się, że na szczycie NATO podjęte zostaną decyzje, które przybliżą ten kraj do członkostwa w Sojuszu
O takich oczekiwaniach mówił przewodniczący Rady Najwyższej, Rusłan Stefanczuk, który bierze udział w spotkaniu przewodniczących parlamentów krajów członkowskich NATO. Stefanczuk przemawiając w Waszyngtonie podkreślił, że spodziewa się poszerzenia gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy, a także wzmocnienia jej zdolności obronnych.
Jedna osoba zginęła a dwie zostały ranne, w ataku na Biełgorod
Gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow, informuje o ataku z powietrza na Biełgorod. Z wpisu Gładkowa w serwisie Telegram wynika, że rosyjska obrona przeciwlotnicza strąciła kilka celów powietrznych na podejściu do miasta. W wyniku ataku jedna osoba zginęła wskutek odniesionych obrażeń, a dwie zostały ranne (jedną trzeba było hospitalizować).
Rosyjska obrona przeciwlotnicza strącała ukraińskie drony nad obwodem woroneskim
O strąceniu nieokreślonej liczby dronów informuje gubernator obwodu, Aleksander Gusiew. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że w czasie ataku dronów nie doszło do żadnych zniszczeń, ani nikt nie został poszkodowany.
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 866 dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 866 dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. 8 lipca Viktor Orbán przybył z wizytą do Chin, a w serwisie X zasugerował, że jego wizyta jest "misją pokojową".