Unia Europejska pomoże Ukrainie uniknąć niewypłacalności. Ważna umowa

Ukraina podpisała ostatnią umowę z UE wymaganą do uruchomienia programu Ukraine Facility. Opiewa na 5,27 mld euro pomocy w formie dotacji. Kijów pilnie potrzebuje wsparcia, bo prywatni wierzyciele naciskają na spłatę zawieszonego na dwa lata zadłużenia.

Publikacja: 09.07.2024 15:33

Budynek mieszkalny w dzielnicy Szewczenkowskiej Kijowa zniszczony podczas wczorajszego rosyjskiego a

Budynek mieszkalny w dzielnicy Szewczenkowskiej Kijowa zniszczony podczas wczorajszego rosyjskiego ataku

Foto: PAP/Vladyslav Musiienko

Julia Swiridenko, pierwsza wicepremier Ukrainy i ministra gospodarki, podpisała umowę finansową pomiędzy Ukrainą a Unią Europejską, która reguluje otrzymywanie pomocy dotacyjnej z programu Ukraine Facility. Umowa opiewa na 5,27 mld euro grantów w ciągu najbliższych czterech lat.

Unia wygospodaruje blisko 40 mld euro dla Ukrainy

„Podpisanie umowy w sprawie uzyskania dotacji w wysokości 5,27 euro w ciągu najbliższych czterech lat pomoże ustabilizować sytuację makroekonomiczną i finansową w kraju oraz zapewni niezbędne środki na wsparcie kluczowych sektorów gospodarki. To już ostatnia umowa niezbędne, aby program Ukraine Facility mógł zostać w pełni uruchomiony” – cytuje Swiridenko agencja Unian.

Czytaj więcej

Artur Bartkiewicz: Strącanie rosyjskich pocisków nad Ukrainą. Dlaczego jeszcze tego nie robimy?

Całkowite wsparcie budżetu Ukrainy przez Unię w ramach pierwszego komponentu programu, obejmuje środki pożyczkowe i dotacyjne na łączną kwotę 38,27 mld euro. Program zapewni otrzymanie transz zgodnie z kwartalnym harmonogramem realizacji wskaźników. W całym 2024 roku Ukraina spodziewa się otrzymać 16 mld euro wsparcia, z czego 3 miliardy euro to pomoc w formie grantów.

Czy pomoc dla Ukrainy wystarczy?

Ukrainie kończy się moratorium na spłatę zadłużenia wobec prywatnych wierzycieli. W weekend brytyjska organizacja pozarządowa Debt Justice wezwała nowy rząd Partii Pracy do zapobiegania wnoszeniu roszczeń przeciwko Ukrainie do brytyjskich sądów, jeśli Ukraina nie wywiąże się ze swoich długów wobec prywatnych wierzycieli, pisze The Guardian. 

Organizacja podała, że ​​1 sierpnia zakończy się dwuletnie zawieszenie spłaty zadłużenia przez Ukrainę, dlatego należy podjąć działania zabezpieczające Kijów przed możliwością pozwów ze strony wierzycieli.

Czytaj więcej

Zmasowany atak Rosjan na Ukrainę. Tylko w Kijowie zginęło 10 osób

Jeżeli do końca lipca nie zostanie osiągnięte porozumienie lub nie zostanie uzgodnione przedłużenie dwuletniego moratorium, we wrześniu Ukraina formalnie nie spłaci swoich długów. Kijów obawia się, że po terminie zapadalności zarządzający aktywami sprzedadzą obligacje funduszom hedgingowym, które następnie pozwą Kijów. A wszystkie ukraińskie obligacje podlegają prawu angielskiemu, więc każda sprawa sądowa będzie rozpatrywana w Wielkiej Brytanii.

Kto naciska na Ukrainę, by spłaciła dług?

Według Debt Justice ceny ukraińskich obligacji wynoszą 28-31 centów za dolara, co jest bliższe 60 proc. dyskontowi oferowanemu przez Kijów, a nie 20 proc., na które nalegają posiadacze obligacji. Dyrektor naczelna Debt Justice, Heidi Chow, podkreśliła, że ​​obligacje Ukrainy „podlegają prawu brytyjskiemu, więc nowy rząd brytyjski może uchwalić przepisy wspierające Ukrainę, jasno stanowiące, że żaden wierzyciel nie może pozwać kraju w czasie trwania wojny”.

Ukraina prowadzi negocjacje z obligatariuszami i dąży do umorzenia 60 proc. długu wynoszącego 24 miliardy dolarów, który jest winna wierzycielom prywatnym. Posiadacze obligacji, do których należą główne grupy inwestycyjne, takie jak BlackRock, Pimco, Fidelity i AllianceBernstein, oświadczyli, że są gotowi ponieść jedynie 20 proc. straty.

Według dziennikarzy państwa-wierzyciele Ukrainy, w tym Wielka Brytania, zgodziły się na przedłużenie zawieszenia spłaty zadłużenia Kijowa do 2027 roku. Nie udało się jednak wynegocjować przedłużenia porozumień z wierzycielami prywatnymi. Wartość pomocy udzielanej przez prywatnych pożyczkodawców wynosi około 12 proc. rocznego PKB Ukrainy.

Pomoc Ukrainie -aktualności

Komisja Europejska 19 czerwca zaproponowała roczny budżet Unii Europejskiej na 2025 rok w wysokości 199,7 mld euro, z czego część trafi na Ukrainę. Do Kijowa przekazanych zostanie 15,2 mld euro, z czego 4,3 mld euro będzie dostępne w formie dotacji, a 10,9 mld euro w formie pożyczek. 27 czerwca budżet państwa Ukrainy otrzymał z Unii Europejskiej transzę bezwarunkowego finansowania w wysokości 1,9 mld euro. Środki te zostały udostępnione w ramach instrumentu finansowego UE „Ukraina Facility”. Jeszcze ok. 3 mld euro zysków z zamrożonych w Europie rosyjskich aktywów, trafi w tym miesiącu na Ukrainę.

Budżet i podatki
Tajny wojenny budżet Kremla jest 4 razy większy od oficjalnego
Budżet i podatki
Czarne łabędzie dla finansów publicznych w 2025 r. Co może pójść nie tak?
Budżet i podatki
PKB per capita: Warszawa i okolice najbogatsze, najbiedniejsze lubelskie
Budżet i podatki
W budżecie brakuje dużo pieniędzy. Czy podobnie będzie w 2025 roku?
Budżet i podatki
Dziura w budżecie ciągle rośnie. Są nowe dane