Przypomnijmy, iż obowiązujący od 1 października ubiegłego roku rządowy program „Aktywny rodzic" obejmuje trzy świadczenia dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia: „Aktywni rodzice w pracy”, „Aktywnie w żłobku” i „Aktywnie w domu”.
„Aktywni rodzice w pracy”. Kto może skorzystać ze świadczenia i na czym ono polega?
Świadczenie „Aktywni rodzice w pracy” jest przeznaczone dla rodziców wychowujących dziecko w wieku 12-35 miesięcy, którzy chcą wrócić do pracy i w związku z tym muszą zorganizować opiekę nad potomkiem. Wniosek może złożyć także opiekun faktyczny dziecka, rodzina zastępcza oraz osoba prowadząca rodzinny dom dziecka. Aby ułatwić powrót do aktywności zawodowej, państwo zapewnia 1500 zł miesięcznie na rzecz organizacji opieki nad maluchem w domu. W przypadku dzieci posiadających orzeczenie o niepełnosprawności, kwota wzrasta do 1900 zł.
Rodzice mogą zatrudnić do opieki zarówno nianię, jak i członka rodziny, np. babcię. Stąd też wzięła się potoczna nazwa świadczenia - „babciowe”
Czytaj więcej
Od 1 października rusza rządowy program Aktywny Rodzic. W jego ramach będą funkcjonować trzy świa...
Osoby korzystające z preferencyjnego oskładkowania będą mogły korzystać z programu „Aktywni rodzice w pracy”
Posłowie zwracają uwagę, że zasadniczym warunkiem otrzymania tego świadczenia jest podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu zatrudnienia lub prowadzenia działalności gospodarczej. Aby zapobiec nadużywaniu tego prawa wprowadzono regułę, że prawo do tego świadczenia mają małżeństwa lub osoby wspólnie wychowujące dzieci, których łączna podstawa oskładkowania ZUS wynosi co najmniej 100 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę, przy czym podstawa, od której są opłacane składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe każdego z nich nie może być niższa niż: