Parlament Federalny (Bundestag) już we wtorek uchwalił ustawę autorstwa CDU/CSU i SPD, reformującą zapisany w niemieckiej konstytucji "hamulec zadłużenia", zakazujący zwiększania deficytu budżetowego powyżej 0,35 proc. PKB. Teraz wydatki na wojsko, obronę cywilną, służby i cyberbezpieczeństwo, przekraczające 1 proc. PKB, nie będą podlegać ograniczeniom budżetowym, a na ich sfinansowanie możliwe będzie zaciąganie kredytów.
Czytaj więcej
Friedrich Merz, który ma zostać kanclerzem, osiągnął w piątek porozumienie z Zielonymi w sprawie...
Ponad to "Pakiet finansowy" przewiduje utworzenie specjalnego funduszu na odbudowę infrastruktury oraz ochronę klimatu w wysokości 500 mld euro. Większe pole manewru w polityce finansowej otrzymały też władze niemieckich krajów związkowych.
Nowy niemiecki rząd jeszcze przed Wielkanocą
Zgodnie z zapowiedziami kandydata na kanclerza z ramienia CDU i CSU Friedricha Merza, nowy niemiecki rząd ma powstać jeszcze przed Wielkanocą, czyli przed 20 kwietnia.
Niemiecki Bundesrat – druga izba niemieckiego parlamentu, jest reprezentacją 16 krajów związkowych (landów), tworzących Republikę Federalną Niemiec. W zależności od liczby mieszkańców, każdy land ma w tym gremium od trzech do sześciu głosów.