Polska będzie strącać pociski nad Ukrainą? Jest komentarz Departamentu Stanu

- Jestem pewien, że jest to coś, co może być omawiane na szczycie NATO - tak rzecznik Departamentu Stanu, Matthew Miller, odpowiedział na pytanie o możliwość strącania przez Polskę rosyjskich pocisków lecących w kierunku naszego kraju jeszcze nad terytorium Ukrainy.

Publikacja: 09.07.2024 07:14

Polski myśliwiec F-16

Polski myśliwiec F-16

Foto: PAP, Darek Delmanowicz

arb

O możliwości takiej mówił w czasie konferencji prasowej w Warszawie, po spotkaniu z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim, premier Donald Tusk.

Co Donald Tusk mówił o strącaniu rosyjskich pocisków nad Ukrainą?

- Od dłuższego czasu rozmawiamy o tej idei, która zresztą narodziła się w Polsce, idei reagowania NATO na ataki rakietowe, jeśli chodzi o rakiety, pociski, które zmierzają w stronę Polski, a są jeszcze nad terytorium Ukrainy, z tym zamysłem, aby próbować je zestrzelić nie czekając, aż wlecą na terytorium natowskie, tylko jeszcze nad ziemią ukraińską. Wydaje się to absolutnie logiczne. Polska była pierwszym krajem, który zaczął z Ukrainą o tym rozmawiać - mówił polski premier pytany o możliwość strącania nad Ukrainą rosyjskich pocisków lecących w stronę polskiej granicy.

Czytaj więcej

Szczyt NATO. Ukraina na drodze do sojuszu, której koniec trudno dostrzec

- Potrzebujemy tutaj jednoznacznej współpracy w ramach NATO, ponieważ tego typu akcje wymagają jednak takiej wspólnej odpowiedzialności natowskiej. To jest i w interesie Polski, i w interesie Ukrainy, żeby wszystko, co tylko dotyczy naszego wspólnego bezpieczeństwa i działań miało tę pieczątkę solidarności międzynarodowej, w tym natowskiej — dodał Tusk.

W każdym momencie członek NATO, który chce podnieść kwestię polityki (zmian w polityce — red.), może to zrobić i omówić to z innymi przywódcami państw

Matthew Miller, rzecznik Departamentu Stanu USA

W czasie trwającej wojny Rosji z Ukrainą doszło już do kilku incydentów, gdy — w czasie ataku rakietowego Rosji na cele na wschodniej Ukrainie — rosyjskie rakiety naruszały polską przestrzeń powietrzną. Najpoważniejszy taki incydent miał miejsce w grudniu 2022 roku, gdy rosyjska rakieta Ch-555 wleciała do Polski i spadła w lesie w okolicach Bydgoszczy. Rakietę znalazła, dopiero po kilku miesiącach, przypadkowa osoba. Jak się potem okazało nie była ona uzbrojona — miała betonową głowicę - co oznacza, że był to prawdopodobnie pozorowany cel, który miał odciągnąć ukraińską obronę przeciwlotniczą od zwalczania uzbrojonych rakiet i dronów.

W ostatnich miesiącach Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych regularnie informuje o podrywaniu polskich myśliwców w czasie zmasowanych ataków powietrznych Rosji na Ukrainę.

Departament Stanu USA: Strącanie rosyjskich pocisków nad Ukrainą może być omawiane w czasie szczytu NATO

Matthew Miller pytany o wypowiedź Tuska podkreślił, że na tę chwilę „nie ma nic do ogłoszenia w sprawie zmiany polityki USA czy NATO w tym zakresie”.

- Ale oczywiście w każdym momencie członek NATO, który chce podnieść kwestię polityki (zmian w polityce — red.), może to zrobić i omówić to z innymi przywódcami państw. Mamy szczyt (NATO) w tym tygodniu i jestem pewien, że jest to coś, co może być omówione — jeśli (Tusk) będzie tego chciał - odparł.

Donald Tusk nie uczestniczy w szczycie NATO w Waszyngtonie. Polskę reprezentuje tam prezydent Andrzej Duda, szef MSZ Radosław Sikorski i minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz.

O możliwości takiej mówił w czasie konferencji prasowej w Warszawie, po spotkaniu z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim, premier Donald Tusk.

Co Donald Tusk mówił o strącaniu rosyjskich pocisków nad Ukrainą?

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Dyplomacja
Andrzej Duda po spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim. Polski prezydent wierzy w Ukrainę w NATO
Dyplomacja
Reuters łączy wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Polsce z rzezią wołyńską
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski w Polsce. Spotka się z Donaldem Tuskiem
Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego