Nieoficjalnie: Wiadomo o co Polska poprosi na szczycie NATO

Polska ma zwrócić się w czasie szczytu NATO z wnioskiem o środki na rozbudowę infrastruktury, która ma wzmocnić obronność naszego kraju.

Publikacja: 09.07.2024 16:27

Polskę na szczycie NATO reprezentuje m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz

Polskę na szczycie NATO reprezentuje m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz

Foto: PAP/Leszek Szymański

arb

Z informacji RMF FM wynika, że Polska złoży wniosek o sfinansowanie rozbudowy wojskowych rurociągów, dzięki którym armia zyskałaby dostęp do większych zapasów paliwa w przypadku eskalacji sytuacji na wschodzie i zagrożenia ze strony Rosji.

NATO zbudowało rurociągi w czasie zimnej wojny, ale kończą się one w Niemczech

Takie rurociągi — znane jako NATO CEPS (system rurociągów środkowoeuropejskich) - powstawały w czasach zimnej wojny i miały na celu szybką dystrybucję paliwa na potrzeby sił zbrojnych państw sojuszniczych w przypadku wybuchu wojny ZSRR z NATO. 

Istniejący od czasu zimnej wojny system rurociągów kończy się na terytorium dawnych Niemiec Zachodnich — ponieważ tereny na wschód od Niemiec (w tym Polska) były już terenami Układu Warszawskiego.

Czytaj więcej

Paweł Kowal: W sprawie Ukrainy NATO w połowie drogi

Polska chce rozbudowy rurociągów NATO za pieniądze NATO

Teraz, w związku z wojną Rosji z Ukrainą, pojawił się pomysł rozbudowy istniejącego systemu rurociągów tak, aby objął on również Polskę. Rurociągi miałyby dotrzeć do Suwałk i Rzeszowa. Koszt takiej rozbudowy to kilka miliardów złotych.

Na zakończonym niedawno szczycie UE Polska starała się o deklarację, że Unia Europejska będzie finansować budowę tzw. Tarczy Wschód

Jak podaje RMF FM Polska będzie chciała, aby pieniądze na rozbudowę wyasygnował Sojusz. 

Na szczycie NATO Polskę reprezentują prezydent Andrzej Duda, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oraz wicepremier i minister obrony, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Na zakończonym niedawno szczycie UE Polska starała się o deklarację, że Unia Europejska będzie finansować budowę tzw. Tarczy Wschód — umocnień na wschodniej granicy Polski oraz europejskiej tarczy przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Po szczycie premier Donald Tusk przekonywał, że udało się przełamać opór Francji i Niemiec w tej sprawie, ale zapisy w deklaracji końcowej ze szczytu były w tym zakresie ogólne i nie wskazywały jasno na to, że konkretne inwestycje obronne będą finansowane ze środków UE.

Polityka
„Polityczne Michałki": Geopolityka dominuje nad kampanią, Trump obciążeniem dla PiS, Mentzen Kukizem 2025?
Polityka
Poseł pod wpływem alkoholu w Sejmie. Oświadczenie Ryszarda Wilka
Polityka
Posłowie dostali 500 plus na mieszkania. Mimo że ceny najmu nie rosną
Polityka
Siarka zostanie ukarany za "kulę w łeb"? Poseł PiS: To byłby przejaw represji
Polityka
Duda: Rozmawiałem szczerze z Zełenskim. Pokoju nie da się osiągnąć bez USA