Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rosja odrzuca zaproponowane przez sekretarza generalnego ONZ, Antonio Guterresa, wielkanocne zawieszenie broni na Ukrainie. Według informacji przekazanych przez Sztab Generalny armii ukraińskiej straty Rosjan na Ukrainie osiągnęły poziom 21 tysięcy żołnierzy. Siergiej Szojgu zameldował Władimirowi Putinowi zdobycie Mariupola.
USA i sojusznicy ostrzegają przed zagrożeniem cyberatakami
Zjednoczone, ostrzegło w środę, że dane wywiadowcze wskazują na to, że Rosja jest gotowa do przeprowadzenia potężnych cyberataków na państwa wspierające Ukrainę.
Członkowie sieci wymiany informacji wywiadowczych "Sojusz Pięciorga Oczu" - USA, Wielka Brytania, Kanada, Australia i Nowa Zelandia - stwierdzili, że Moskwa może również zaangażować istniejące grupy cyberprzestępcze w przeprowadzanie ataków na rządy, instytucje i firmy.
Turcja oskarżyła niektórych sojuszników z NATO o to, że chcą, aby wojna na Ukrainie trwała dłużej, aby osłabić Rosję.
- Są kraje w NATO, które chcą, by wojna trwała nadal - powiedział turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu w wywiadzie dla CNN Turk.
- Chcą, by Rosja stała się słabsza - powiedział Cavusoglu, ponieważ rozmowy między Ukraińcami a Rosjanami utknęły w martwym punkcie po ostatnim bezpośrednim spotkaniu w Stambule w zeszłym miesiącu.
Cavusoglu nie wymienił bezpośrednio żadnego kraju.
"Bild": Niemcy wykreślili ciężki sprzęt z listy dla Ukrainy
Czytaj więcej
Niemiecki dziennik "Bild" informuje, że kanclerz Niemiec Olaf Scholz odmówił sprzedaży ciężkiego sprzętu wojskowego ukraińskiej armii.
Johnson: Kontakty z Putinem to jak negocjacje z krokodylem
Premier Wielkiej Brytanii zasugerował, że rozmowy z Rosją na temat zakończenia wojny prawdopodobnie zakończą się fiaskiem.
Boris Johnson powiedział, że postępowanie z prezydentem Rosji Putinem jest jak negocjacje z "krokodylem, który ma twoją nogę w paszczy".
W rozmowie z dziennikarzami podczas lotu do Indii premier Wielkiej Brytanii zasugerował, że Putin może podjąć negocjacje tylko wtedy, gdy zdobędzie silną pozycję na Ukrainie. Ostrzegł jednak, że rosyjski przywódca może wtedy podjąć próbę ponownego ataku na stolicę kraju, Kijów.
Rosjanie ostrzelali Zełenodolśk w obwodzie dniepropetrowskim
"W wyniku ostrzału uszkodzone zostały systemy użyteczności publicznej. Przerwane zostały dostawy energii elektrycznej i wody. Prace naprawcze rozpoczną się rano" - poinformowały lokalne władze.
Blinken zaniepokojony brakiem korytarzy humanitarnych w Mariupolu
- Chcemy, aby ludzie, którzy znaleźli się w niebezpieczeństwie, mogli spokojnie opuścić to miejsce, jeśli tylko mają taką możliwość... Zastanawiające jest to, że już wcześniej zawierano porozumienia w sprawie korytarzy humanitarnych, które rozpadały się bardzo, bardzo szybko, jeśli nie natychmiast, głównie dlatego, że bezpieczeństwo było naruszane przez siły rosyjskie. I tak ludzie wychodzący, wierząc, że mogą to zrobić bezpiecznie , zostali ostrzelani - mówił Antony Blinken, sekretarz stanu USA.
Kijów: Pół miliona Ukraińców deportowanych do Rosji
Przewodniczący Komisji ds. Polityki Humanitarnej i Informacyjnej Rady Najwyższej Ukrainy Mykyta Poturajew wezwał Czerwony Krzyż do podjęcia próby skontaktowania się z osobami zaginionymi, wśród których znajdują się kobiety i dzieci.
- Pół miliona obywateli ukraińskich zostało deportowanych z Ukrainy do Federacji Rosyjskiej bez zgody z ich strony - powiedział.
Norwegia wysyła system obrony powietrznej wraz ze 100 rakietami przeciwlotniczymi
Norwegia przekazała Ukrainie system obrony powietrznej Mistral - powiedział norweski minister obrony Bjørn Arild Gram.
System obrony powietrznej jest "skuteczną bronią" i "będzie bardzo korzystny dla Ukrainy" - mówił minister.
Dowódcy wojskowi USA i Chin rozmawiają o Rosji
Sekretarz obrony USA Lloyd Austin i chiński minister obrony narodowej generał Wei Fenghe odbyli w środę rozmowę telefoniczną - pierwszą od czasu objęcia urzędu przez prezydenta Joe Bidena ponad rok temu.
Rozmowa trwała około 45 minut - informuje agencja Reutera. W rozmowie Austin powtórzył, jak ważne jest, by nie dostarczać Rosji broni, która mogłaby pomóc w jej inwazji.
Współpracownicy Zełenskiego gotowi jechać do Mariupola
Doradca Szefa Biura Prezydenta Mychajło Podolak i szef frakcji Sługa Narodu w Radzie Najwyższej Dawid Arachamia wyrazili gotowość przyjazdu do Mariupola na negocjacje ze stroną rosyjską w sprawie ewakuacji pozostałych w mieście ukraińskich żołnierzy i cywilów.
Magierowski o polskich myśliwcach dla Ukrainy
- Mam wrażenie, że w Ameryce panowało przekonanie, że te radzieckie myśliwce wyglądają dziś jak B52, które leżą gdzieś na środku pustyni w Nevadzie, pokryte kurzem, ale zdatne do użytku - mówił o myśliwcach MiG-29 polski ambasador w USA Marek Magierowski.
- Nie, nasze MiGi zostały zmodernizowane kilka lat temu i stanowią jedną trzecią naszej floty samolotów bojowych. To prowadzi mnie do bardzo oczywistego wniosku: nie możemy pozbyć się jednej trzeciej naszego potencjału bez odpowiedniej rekompensaty lub uzupełnienia - dodał.
Pentagon: Rosja umieściła dodatkowe grupy batalionowe na Ukrainie
Siły rosyjskie dodały 17 batalionowych grup taktycznych na Ukrainie w ciągu ostatniego tygodnia, a cztery kolejne w ciągu ostatnich 24 godzin - powiedział w środę wysoki rangą przedstawiciel obrony USA.
W sumie USA oceniają, że na Ukrainie są obecnie 82 bataliony
Z czterech dodanych w ciągu ostatnich 24 godzin, trzy "poszły na wschód", w rejon Donbasu - dodał urzędnik.
Zełenski o sytuacji w Mariupolu: Nie mamy broni
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środę, że siły ukraińskie nie dysponują wystarczającą ilością "poważnej i ciężkiej" broni, by pokonać armię rosyjską w Mariupolu.
ATP krytykuje decyzję o zakazie udziału rosyjskich i białoruskich graczy w Wimbledonie
Stowarzyszenie Tenisistów Zawodowych (ATP) skomentowało decyzję o wykluczeniu zawodników z Rosji i Białorusi z Wimbledonu.
"Dyskryminacja ze względu na narodowość stanowi naruszenie naszej umowy z Wimbledonem, która stanowi, że wstęp zawodników na turniej jest oparty wyłącznie na rankingach ATP".
Stwierdzono, że ogłoszona decyzja jest "niesprawiedliwa i może w stać się szkodliwym precedensem".
Sekretarz generalny ONZ liczy na spotkanie z Zełenskim i Putinem
Czytaj więcej
Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres zwrócił się o spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim na Ukrainie, aby omówić pilną potrzebę zaprowadzenia pokoju - podał rzecznik ONZ.
Morawiecki: Rosja działania destabilizujące rozpoczęła na długo przed wojną
Wicepremier Ukrainy: Ewakuacja z Mariupola nie poszła zgodnie z planem
Liczono na to, że 6 tys. osób będzie mogło opuścić region i udać się do Zaporoża, ale ukraińscy urzędnicy twierdzą, że tak się nie stało.
Iryna Wereszczuk powiedziała, że plany ewakuacji ludności cywilnej z huty Azovstal nie przebiegły zgodnie z planem.
Wicepremier przypisała to rosyjskiemu "brakowi kontroli nad własnym wojskiem na miejscu".
- Okupanci nie byli w stanie zapewnić transportu ludzi do punktu, w którym czekały dziesiątki naszych autobusów i karetek - powiedziała.
Szacuje się, że w Mariupolu pozostaje 100 tys. osób, z czego 1000 schroniło się w podziemnych tunelach pod hutą Azovstal.
Szef MON z wizytą w Waszyngtonie
Czytaj więcej
Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak, spotkał się w Waszyngtonie z sekretarzem obrony USA Lloydem J. Austinem.
Amerykanie szkolą ukraińskich żołnierzy
Czytaj więcej
Wojsko Stanów Zjednoczonych rozpoczęło szkolenie niewielkiej liczby ukraińskich żołnierzy w zakresie obsługi haubic- powiedział pracownik departamentu obrony USA.
Trwa narada w BBN
Szef MON w Pentagonie
Rosjanie w panice wyciągali walutę z banków
Bank centralny Rosji nie pochwalił się żadnymi zyskami
Czytaj więcej
Rosyjskie gospodarstwa domowe wycofały w marcu ze swoich kont walutę obcą o wartości 9,8 miliarda dolarów, a banki ograniczyły kredyty dla przedsiębiorstw o około jedną trzecią, poinformował rosyjski bank centralny. Zachodnie sankcje związane z wojną na Ukrainie wystraszyły konsumentów.
Pentagon wiedział o teście rosyjskiej rakiety
Rosja powiadomiła Stany Zjednoczone przed próbnym wystrzeleniem międzykontynentalnej rakiety balistycznej - poinformował Pentagon. Amerykanie uznali tę próbę za rutynową i nie uważali jej za zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych.
Protest podczas spotkania G20
Podczas spotkania grupy G20 kilku ministrów finansów i prezesów banków centralnych, w tym amerykańska sekretarz skarbu Janet L. Yellen i minister finansów Ukrainy Serhij Marczenko, wyszło z sali, gdy minister finansów Rosji zaczął przemawiać, uczestnicząc w spotkaniu wirtualnie - informuje "New York Times". Niektórzy prezesi banków i ministrowie wyłączyli kamery, gdy przemawiał przedstawiciel Rosji.
Niemcy do końca roku przestaną importować ropę z Rosji
Czytaj więcej
Rząd Niemiec zapowiedział, że do końca roku planuje zakończyć import ropy naftowej z Rosji, a następnie rozpocznie stopniowe wycofywanie się z importu rosyjskiego gazu.
Finlandia zrobiła kolejny krok w stronę NATO
Niemal wszystkie ugrupowania w parlamencie opowiadają się za przystąpieniem do sojuszu wojskowego.
Czytaj więcej
Finlandia zbliżyła się w środę do NATO po tym, jak jej główne ugrupowania w parlamencie wyraziły poparcie dla jakiejś formy sojuszu wojskowego w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę.
Ukraińcy odkryli magazyn ze sprzętem wojskowym dla rosyjskiej armii
Odnaleziony sprzęt został wcześniej skradziony z magazynów broni. W okresie poprzedzającym inwazję właściciele magazynu zamierzali współpracować z Rosjanami - informuje SBU.
Czytaj więcej
Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że próbne wystrzelenie nowego pocisku międzykontynentalnego Sarmat zakończyło się sukcesem.
Zełenski: Ukraina uwolni rosyjskich jeńców w zamian za bezpieczne opuszczenie Mariupola
Prezydent Zełenski potwierdził, że jest gotów uwolnić rosyjskich jeńców wojennych w zamian za bezpieczne opuszczenie Mariupola przez ludność cywilną i wojska ukraińskie.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jest gotów wymienić rosyjskich jeńców wojennych w zamian za bezpieczne opuszczenie Mariupola przez ludność cywilną i oddziały ukraińskiej armii.
Ukraińcy rozpoczęli zbiórkę na kupno samolotu bojowego
Podczas walki o Donbas Rosja rzuciła swoje najcięższe wojska
Czytaj więcej
Ukraińcy rozpoczęli zbiórkę na kupno samolotu bojowego pt. kup mi myśliwiec, czyli „Buy me a fighter jet”.
Czarnogóra zakazuje działalności Russia Today i Sputnika
Czarnogóra ogłosiła w środę, że zakazała działalności kontrolowanych przez państwo rosyjskich mediów Russia Today i Sputnik w ramach sankcji nałożonych w związku z wojną na Ukrainie. Jest to krok w kierunku Unii Europejskiej, do której to Czarnogóra ma nadzieję przystąpić.
Niewielki konwój cywilów opuścił Mariupol
Mały konwój autobusów przewożących dziesiątki cywilów w oblężonym mieście Mariupol odjechał z zaplanowanego punktu ewakuacji - podała agencja Reutera, powołując się na dwóch świadków.
Według doniesień, autobusy udały się na terytorium kontrolowane przez Ukrainę.
Rosjanie przeprowadzili test nowego pocisku międzykontynentalnego
- Udany test rakiety Sarmat sprawi, że ci, którzy próbują zagrozić Rosji, zastanowią się dwa razy - powiedział Władimir Putin.
Czytaj więcej
Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że próbne wystrzelenie nowego pocisku międzykontynentalnego Sarmat zakończyło się sukcesem.
Estonia zmienia przepisy przed Dniem Zwycięstwa
Czytaj więcej
Estonia ogłosiła, że zabroni organizowania publicznych spotkań, podczas których ludzie będą wywieszać rosyjskie flagi i symbole wojskowe w ramach obchodów Dnia Zwycięstwa 9 maja.
Wimbledon: Tenisiści z Rosji i Białorusi nie zagrają
Organizatorzy turnieju tenisowego zapowiedzieli, że na kortach nie będą mogli pojawić się zawodnicy z Rosji i Białorusi.
"W sytuacji tak nieuzasadnionej i bezprecedensowej agresji militarnej, byłoby nie do przyjęcia, aby reżim rosyjski czerpał jakiekolwiek korzyści z udziału rosyjskich lub białoruskich zawodników" - poinformowano.
Czytaj więcej
Tenisiści z Rosji i Białorusi nie nie będą mogli wystąpić w tegorocznym Wimbledonie - poinformowali organizatorzy turnieju.
Putin: Rosja musi zaktualizować swoją strategię w Światowej Organizacji Handlu
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w środę, że "nielegalne" restrykcje nałożone na rosyjskie firmy przez państwa zachodnie są sprzeczne z zasadami Światowej Organizacji Handlu i polecił swojemu rządowi zaktualizować strategię Rosji w WTO.
- Te środki (sankcje) są sprzeczne z zasadami WTO, o których przestrzeganiu stale przypominali europejscy partnerzy - powiedział Putin.
Zełenski spotkał się z przewodniczącym Rady Europejskiej
Prezydent Ukrainy zamieścił w internecie nagranie ze spotkania z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, który dziś przebywa z wizytą w Kijowie.
Do nagrania dołączył relację: "omówiono sankcje wobec Rosji, obronę i wsparcie finansowe naszego państwa, a także odpowiedź na kwestionariusz dotyczący spełnienia kryteriów UE. Dziękuję za wartościowe spotkanie i solidarność z narodem ukraińskim".
MSZ Niemiec mówi o wysyłanej Ukraińcom broni
Czytaj więcej
- Berlin zdecydował się nie podawać do publicznej wiadomości wszystkich rodzajów broni, które wysłał na Ukrainę - powiedziała minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock.
Projektanci z Kijowa proponują: postawmy pomnik rosyjskiego żołnierza–szabrownika
Designerzy z kijowskiej agencji kreatywnej przygotowali projekt pomnika, który miałby upamiętnić „dokonania” rosyjskich żołnierzy w Ukrainie.
Czytaj więcej
Grupa projektantów z Kijowa przygotowała propozycję pomnika hańby upamiętniającego agresję armii rosyjskiej na Ukrainie. Ich projekt przedstawia żołnierza z sedesem pod pachą. „Raszystowskiemu żołnierzowi–szabrownikowi” – głosi napis na cokole.
Izrael dostarczy hełmy i kamizelki ukraińskim służbom ratunkowym
Ministrowie obrony Ukrainy i Izraela rozmawiali w środę. Izrael zapowiedział wysłanie pomocy służbom ratunkowym.
Wywiad Ukrainy: Rosjanie chce skierować Ukraińców przeciw własnej armii
Czytaj więcej
Wywiad wojskowy Ukrainy poinformował w środę, że prezydent Rosji Władimir Putin zamierza zmusić Ukraińców na okupowanych terenach wokół Zaporoża i Chersonia do walki przeciw armii swojego kraju.
Nieoficjalnie: Część kremlowskiej elity uważa inwazję na Ukrainę za katastrofalny błąd
"Decyzję o inwazji podjął Putin i kilku jastrzębi, w tym minister obrony Siergiej Szojgu, szef Sztabu Generalnego Walerij Gierasimow oraz sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Nikołaj Patruszew" - pisze Bloomberg.
Czytaj więcej
Według części kremlowskich elit inwazja Rosji na Ukrainę była katastrofalnym błędem, jednak prezydent Władimir Putin nie ustąpi i nie grozi mu utrata władzy - pisze Bloomberg, powołując się na źródła zbliżone do Kremla.
Rosyjski MON chce utrudnić dostęp do informacji o poległych żołnierzach
Czytaj więcej
Rosyjskie Ministerstwo Obrony zaproponowało, by krewni żołnierzy zabitych na Ukrainie musieli zwracać się o odszkodowania do władz wojskowych, a nie cywilnych, co wprowadziłoby dodatkowy poziom poufności w kwestii strat wojennych.
Wieczorem narada w BBN
O godz. 18:30 w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbędzie się narada prezydenta Andrzeja Dudy z premierem, szefami resortów i służb oraz dowódcami wojskowymi poświęcona sytuacji na Ukrainie - podało BBN.
O 13 czasu polskiego minął termin ultimatum dla obrońców Mariupola
Rosyjski resort obrony wezwał żołnierzy broniących Mariupola, by złożyli broń i skapitulowali. Prorosyjscy separatyści informowali w środę rano o kapitulacji zaledwie pięciu żołnierzy.
CNN: Władze USA obawiają się użycia przez Rosję broni atomowej
Admirał Charles Richards, stojący na czele amerykańskiego Dowództwa Sił Strategicznych, dostarcza sekretarzowi obrony i innym przedstawicielom kierownictwa Pentagonu regularnych raportów na temat statusu rosyjskiego arsenału atomowego i wszelkich posunięć, które mogłyby być powodem do niepokoju. Raporty te obejmują doniesienia wywiadu, który monitoruje wypowiedzi Putina i innych rosyjskich przywódców.
Czytaj więcej
Amerykańska armia stale obserwuje rosyjski arsenał atomowy w związku z wojną na Ukrainie, a sekretarz obrony, Lloyd Austin, otrzymuje dwa-trzy razy w tygodniu raporty na ten temat od amerykańskiego generała, który nadzoruje arsenał atomowy USA - informuje CNN powołując się na liczne źródła w Pentagonie.
Rosyjskie linie mają coraz większe kłopoty z silnikami lotniczymi
Tylko jedna firma w Rosji — Power Jet — produkuje i remontuje silniki napędzające Suchoje SSJ-100. To było joint ventrue z francuskim producentem silników Safran i rosyjskim NPO Saturn. Francuzi wycofali się z tego przedsięwzięcia i przestali dostarczać komponenty. Produkcja i remonty silników stanęły.
Czytaj więcej
Tylko jedna firma w Rosji — Power Jet — produkuje i remontuje SaM146, silniki napędzające Suchoje SSJ-100. To było joint venture z francuskim producentem silników Safran i rosyjskim NPO Saturn. Francuzi wycofali się z tego przedsięwzięcia i przestali dostarczać komponenty. Produkcja i remonty silników stanęły.
Minister edukacji Rosji: W szkołach będą lekcje o operacji specjalnej na Ukrainie
Poczynając od 1 września w rosyjskich szkołach organizowane będą lekcje wyjaśniające "cele rosyjskiej operacji specjalnej na Ukrainie" - oświadczył minister edukacji Rosji, Siergiej Krawcow. - Już dziś prowadzone są lekcje w ramach zajęć z historii na temat tego co się naprawdę dzieje (...), jaki jest cel operacji - pomóc naszym obywatelom, doprowadzić do denazyfikacji i demilitaryzacji Donbasu - mówił Krawcow. - Poczynając od 1 września takie lekcje będą organizowane, ale już dziś wykonujemy tę pracę - dodał.
Liczba Rosjan, którzy utracili cypryjskie paszporty za związki z Kremlem, wzrosła do ośmiu
Od 2007 do 2020 roku Cypr, kraj należący do UE, przyznał obywatelstwo 2 886 obywatelom Rosji - wśród których byli inwestorzy i ich rodziny, otrzymujący obywatelstwo w ramach programu "pieniądze za paszport".
Czytaj więcej
Czterem objętym sankcjami obywatelom Rosji i członkom ich rodzin władze Cypru zdecydowały się odebrać paszporty - informuje zastępczyni rzecznika cypryjskiego rządu, Niovi Parisinou
Mer Kijowa: 10 uszkodzonych przez Rosjan budynków musi zostać zburzonych
10 budynków uszkodzonych w Kijowie w wyniku rosyjskiego ostrzału musi zostać całkowicie zburzonych, ponieważ nie da się ich odrestaurować - poinformował mer Kijowa, Witalij Kliczko. - Ponad 100 budynków zostało uszkodzonych i obecnie rozpatrujemy różne scenariusze odnowienia ich - dodał. Ukrinform podaje, że w Kijowie uszkodzonych zostało od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę 208 budynków mieszkalnych, 46 szkół, 29 przedszkoli i jeden sierociniec.
Doradca szefa MSW Ukrainy apeluje o ratunek dla dzieci z Mariupola
Anton Heraszczenko zamieszcza na Twitterze zdjęcie dzieci pisząc, że wciąż przebywają one w bunkrze na terenie zakładów Azovstal. "Muszą być uratowane, potrzebują natychmiastowego (otwarcia) korytarza humanitarnego" - pisze.
Nate Mook: kim jest człowiek, który zarządza pracą World Central Kitchen w Ukrainie?
Organizacja charytatywna World Central Kitchen zapewnia posiłki ludziom w Charkowie, Kramatorsku, Kijowie czy na Zaporożu. Media skupiają się na osobie Jose Andresa, twórcy World Central Kitchen. Ale to Nate Mook kieruje pracą kuchni WCK na Ukrainie. Robi to z narażeniem życia.
Czytaj więcej
Pomysłodawcą i twarzą World Central Kitchen jest Jose Andres, znany hiszpański szef kuchni. Ale to Amerykanin Nate Mook kieruje pracą tej organizacji, działającej w wielu miastach Ukrainy i zapewniającej posiłki ofiarom agresji rosyjskiej.
W Krzywym Rogu będą zmieniać nazwy związane z Rosją i Białorusią
Grupa robocza ds. zmiany związanych z Rosją i Białorusią nazw ulic oraz nazw topograficznych zostanie powołana przez radę miejską Krzywego Rogu - zapowiedziała deputowana rady, Wiktoria Tretiak. "Kierujący administracją wojskową Ołeksandr Wikuł postawił zadanie: na następnej sesji rady Krzywego Rogu, w ciągu tygodnia, powstanie grupa robocza ds. zmiany nazw ulic i nazw topograficznych związanych z państwem agresorem - Rosją, a także z Białorusią" - napisała radna na stronie internetowej miejskich władz. Tretiak dodała, że w ciągu miesiąca "nie będzie w mieście ulic z nazwami, które wiążą się z orkami (tak Ukraińcy określają rosyjskich najeźdźcó - red.)". "Będą nazwy na cześć naszych Bohaterów i sławnych jednostek wojskowych, które broniły Krzywego Roku i Ukrainy!" - zapowiedziała.
Rada ds. Samorządu zajmie się włączaniem dzieci z Ukrainy do polskiej edukacji
Włączania dzieci z Ukrainy do polskiego systemu edukacji będzie tematem zaplanowanego na czwartek spotkania Rady ds. Samorządu Terytorialnego - poinformował wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik. Na obrady zaproszony został minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Godzina policyjna w Kijowie
Szef kijowskiej obwodowej administracji wojskowej Ołeksandr Pawluk poinformował, że od godz. 22:00 w środę do godz. 5:00 w czwartek w regionie obowiązywać będzie godzina policyjna. W tym okresie będzie obowiązywał przemieszczania się lub przebywania w miejscach publicznych bez specjalnych zezwoleń.
Putin: Celem operacji jest pomoc naszym obywatelom żyjącym w Donbasie
- To tragedia, która miała miejsce w Donbasie, w tym w Ługańskiej Republice Ludowej, zmusiła Rosję do rozpoczęcia tej operacji wojskowej (tak władze Rosji określają wojnę na Ukrainie - red.), czego wszyscy są dziś świadomi - mówił Władimir Putin w czasie spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowej Rosja - Kraj Możliwości.
Czytaj więcej
Rosja będzie działać konsekwentnie na rzecz normalizacji życia w Ługańskiej i Donieckiej Republice Ludowej - oświadczył prezydent Rosji, Władimir Putin.
Coraz więcej Polaków bojkotuje marki obecne w Rosji
Polacy dotąd niespecjalnie angażowali się w tego rodzaju akcje, jednak wobec marek, które nie chcą zrezygnować ze sprzedaży w Rosji, wygląda to zupełnie inaczej. Straty wizerunkowe zostaną z tymi firmami naprawdę na długo.
Czytaj więcej
Polacy dotąd niespecjalnie angażowali się w tego rodzaju akcje, jednak wobec marek, które nie chcą zrezygnować ze sprzedaży w Rosji, wygląda to zupełnie inaczej.
Przewodniczący RE odwiedził Borodzainkę
"Historia nigdy nie zapomni zbrodni wojennych, które zostały tu popełnione" - napisał na Twitterze Charles Michel. "Nie może być pokoju bez sprawiedliwości" - dodał.
W centrum Tallina będzie plac Ukrainy
O tym, że jeden z placów w centrum stolicy Estonii zostanie nazwany na cześć walczącej z Rosją Ukrainy, poinformowała zastępca mera tego miasta, Madeleine Lippus, w rozmowie z estońskim nadawcą publicznym ERR.
UNHCR: Liczba osób, które uciekły z Ukrainy przed wojną, przekroczyła 5 mln
Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. uchodźców podaje, że kolejne 7,1 mln mieszkańców Ukrainy to tzw. uchodźcy wewnętrzni, którzy opuścili swoje domy w związku z działaniami zbrojnymi na Ukrainie, ale nie opuściły terytorium kraju. Oznacza to, że co czwarty mieszkaniec Ukrainy musiał uciekać ze swojego domu bądź za granicę, bądź do innej części Ukrainy.
Szefowa MSZ Niemiec: Niemcy nie mówią o każdym rodzaju uzbrojenia, które wysyłają na Ukrainę
- Dostarczyliśmy pociski przeciwpancerne, Stingery (ręczne zestawy przeciwlotnicze - red.) i inne rodzaje uzbrojenia, o których nigdy nie mówiliśmy publicznie, aby te dostawy mogły być zrealizowane szybko - mówiła Annalena Baerbock na konferencji prasowej w Rydze, gdzie spotkała się z szefem MSZ Łotwy. Na pytanie czy Niemcy dostarczą Ukrainie samobieżne haubicoarmaty Panzerhaubitze 2000, Baerbock odparła, że Niemcy mogą wyszkolić ukraińskich żołnierzy z obsługi bardziej zaawansowanych systemów uzbrojenia, które mogą pozyskać od innych krajów sojuszniczych lub kupić. - Jeśli partnerzy dostarczą artylerię, której my nie możemy dostarczyć, pomożemy w szkoleniu i utrzymaniu sprzętu - dodała.
UE przygotowuje środki mające uniemożliwić Rosji omijanie sankcji
Poinformował o tym w czasie konferencji prasowej szef MSZ Łotwy, Edgars Rinkevics.
Prof. Malcolm Chalmers: Obrońcy Mariupola trwając tak długo, mają znaczny wkład w ogólny wysiłek wojenny
- Rosyjskie zasoby nie są nieograniczone, Rosjanie stracili dużo sprzętu i ludzi w czasie nieudanej kampanii mającej na celu zdobycie Kijowa - dodał zastępca dyrektora generalnego znanego brytyjskiego think tanku, Royal United Services Institute (Rusi).
Czytaj więcej
Celem maksymalnym Władimira Putina pozostaje zmiana ukraińskiego rządu na bardziej pożądany przez niego, albo nawet wchłonięcie całej Ukrainy do Rosji - oświadczył w BBC zastępca dyrektora generalnego znanego brytyjskiego think tanku, Royal United Services Institute (Rusi), prof. Malcolm Chalmers.
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow nie wyklucza, że Władimir Putin odwiedzi w szpitalach rosyjskich żołnierzy rannych na Ukrainie
Pieskow nie powiedział jednak kiedy mogłoby dojść do takich odwiedzin. Jak dodał dziennikarze zostaną poinformowani, gdy do takiego spotkania będzie miało dojść.
Czytaj więcej
Szkic dokumentu został przekazany stronie ukraińskiej w ramach procesu negocjacyjnego, Moskwa czeka na reakcję Kijowa - oświadczył rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, mówiąc o przebiegu negocjacji pokojowych między Rosją a Ukrainą.
Ukraina: Miny i niewybuchy. Apel o niewchodzenie do lasów
Szef ukraińskiej Państwowej Agencji Zasobów Leśnych Jurij Bołochowiec zaapelował do Ukraińców, by nie odwiedzali lasów na terenach, na których niedawno trwały działania wojenne - podaje agencja Interfax-Ukraina. Podkreślił, że na terenach leśnych po Rosjanach mogły zostać miny i niewybuchy. Bołochowiec przekazał, że w obwodzie kijowskim we wtorek pojazd z dwoma leśnikami najechał na minę przeciwczołgową i doszło do eksplozji.
Shell definitywnie zrywa współpracę z Gazpromem
Brytyjsko-niderlandzki koncern wycofuje pracowników z joint venture z Gazpromem w Rosji. Zamknął też wszystkie inne biznesy na terenie federacji, m.in. dostęp strony rosyjskiej do technologii wydobycia gazu łupkowego.
Czytaj więcej
Brytyjsko-niderlandzki koncern wycofuje pracowników z joint venture z Gazpromem w Rosji. Zamknął też wszystkie inne biznesy na terenie federacji, m.in. dostęp strony rosyjskiej do technologii wydobycia gazu łupkowego.
Gubernator obwodu ługańskiego: Nie przywrócimy już dostaw prądu, gazu i wody do Popasnej i Rubiżnego
Serhij Haidai napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że dostawy prądu, gazu i wody do tych miejscowości zostaną wznowione dopiero po ustaniu walk. "Infrastruktura jest tam niemal całkowicie zniszczona. Nie naprawimy jej do czasu ustania walk" - podkreślił gubernator. Obecnie bez gazu ma być 38 miejscowości w obwodzie ługańskim (30 częściowo, 8 częściowo), 34 pozbawione są prądu (21 całkowicie, 13 częściowo), a w miejscowościach Rubiżne, Popasna, częściowo w Siewierodoniecku i Lisiczańsku nie ma bieżącej wody.
Finlandia i Szwecja wstąpią do NATO? Komentarz rzeczniczki MSZ Rosji
- Wszystkie nasze ostrzeżenia wystosowaliśmy - zarówno publicznie, jak i kanałami dwustronnymi - oświadczyła Maria Zacharowa.
Czytaj więcej
Rosja ostrzegała Finlandię i Szwecję przed konsekwencjami ewentualnego dołączenia tych państw do NATO - oświadczyła rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji Maria Zacharowa.
Rzecznik resortu obrony: Miejscowości na wschodniej Ukrainie to mniejsze i większe fortece, które powstrzymują wroga przed zajęciem całego kraju
W związku z tym bitwa o Donbas jest, bez przesady, decydującą bitwą dla Ukrainy - stwierdził Ołeksandr Motuzianyk.
Czytaj więcej
Celem Rosja jest wypchnięcie ukraińskich sił z administracyjnych granic obwodów donieckiego i ługańskiego oraz ustanowienie "korytarza lądowego" między okupowanym Krymem a terytorium Federacji Rosyjskiej przed 9 maja - oświadczył rzecznik resortu obrony Ukrainy, Ołeksandr Motuzianyk w rozmowie agencją z RBK-Ukraina.
Biden spotka się dziś w Białym Domu z kierownictwem sił zbrojnych USA
To doroczne spotkanie, w którym uczestniczy sekretarz obrony, szef Połączonego Kolegium Szefów Sztabów i dowódcy rodzajów sił zbrojnych.
Ruszają zapisu do programu dla uchodźców z Ukrainy, w ramach którego dostaną oni pieniądze na zakup leków
Uchodźcy z Ukrainy, którzy przystąpią do programu, dostaną kody umożliwiające bezgotówkowe nabycie leków w polskich aptekach.
Czytaj więcej
W najbliższych dniach ruszą zapisy do programu umożliwiającego nawet 100 tysiącom obywateli Ukrainy bezpłatne uzyskanie leków i innych produktów medycznych w polskich aptekach.
Rosja: Blokada strony Echa Moskwy uznana za zgodną z prawem
Moskiewski sąd uznał za legalne ograniczenie dostępu do internetowego serwisu radia Echo Moskwy - informują rosyjskie agencje prasowe. Rozgłośnia ma prawo złożenia apelacji.
Władze okupowanego Krymu pozbawiły tytułu Honorowego Obywatela Krymu byłego prezydenta Ukrainy, Leonida Kuczmę
Leonid Krawczuk, pierwszy prezydent Ukrainy po rozpadzie ZSRR, były premier Krymu Serhij Kunicyn, bokser Ołeksandr Usyk, były dowódca Gwardii Narodowej Ukrainy, Mykoła Bałan, były dowódca Marynarki Wojennej Ukrainy, Ihor Woronczenko zostali pozbawieni odznaczenia "Za wierność na służbie". Tytułu "Honorowego artysty Autonomicznej Republiki Krymu pozbawiono piosenkarkę znaną jako Złata Ognewicz.
Czytaj więcej
Rada Państwowa Republiki Krymu podjęła decyzję o pozbawieniu siedmiu osób nadanych im wcześniej przez Autonomiczną Republikę Krymu tytułów - informuje rosyjski Interfax.
W maju ruszą wypłaty dla uchodźców z Ukrainy, którzy złożyli wniosek o wypłatę z programu 500plus
ZUS przyjął jak dotąd ok. 318 tys. wniosków o wypłatę świadczenia 500plus dla obywateli Ukrainy.
Litwa: Rosyjski konsulat generalny w Kłajpedzie został zamknięty
O zamknięcie konsulatu czytamy na stronie rosyjskiej placówki dyplomatycznej. Zamknięcie rosyjskiego konsulatu generalnego w litewskiej Kłajpedzie to efekt decyzji władz w Wilnie, które 4 kwietnia wycofały zgodę na funkcjonowanie tej placówki dyplomatycznej na terenie Litwy. Pracownikom konsulatu dano 15 dni na opuszczenie terytorium kraju. 8 kwietnia Litwa poinformowała Rosję o wydaleniu rosyjskiego ambasadora, Aleksieja Isakowa i obniżeniu rangi stosunków dyplomatycznych między Rosją a Litwą w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.
Siły Powietrzne Ukrainy: Otrzymaliśmy części zamienne, nie nowe samoloty
"Z pomocą administracji USA, Siły Powietrzne Ukrainy otrzymały części zamienne i elementy do przywrócenia sprawności oraz naprawy floty samolotów Sił Powietrznych, dzięki czemu więcej maszyn pełni służbę" - czytamy komunikat Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy na kanale resortu obrony Ukrainy w serwisie Telegram.
Czytaj więcej
Ukraińskie Siły Powietrzne na kanale Ministerstwa Obrony Ukrainy w serwisie Telegram informuje, że Ukraina nie otrzymała żadnych nowych myśliwców od swoich partnerów i sojuszników z Zachodu.
Były brytyjski ambasador na Ukrainie: Jeśli Rosja zacznie przegrywać w tej wojnie, Putin może autoryzować użycie broni atomowej
Leigh Turner mówił, że na Ukrainie świat obserwuje właśnie "długotrwały konflikt". - Trudnością jest to, że jest niemal niemożliwe znalezienie rozwiązania tego konfliktu, które satysfakcjonowałoby obie strony - dodał.
Czytaj więcej
- Jest bardzo trudno ocenić prawdopodobieństwo użycia broni atomowej przez Rosję Władimira Putina - mówił w rozmowie ze Sky News Leigh Turner, były brytyjski ambasador na Ukrainie.
Continental wznawia produkcję opon w Rosji wbrew sankcjom
Niemiecka spółka akcyjna i producent opon Continental ogłosił, że tymczasowo wznawia produkcję w swoim rosyjskim zakładzie w Kałudze położonym na południowy zachód od Moskwy.
Czytaj więcej
Niemiecka spółka akcyjna i producent opon Continental ogłosił, że tymczasowo wznawia produkcję w swoim rosyjskim zakładzie w Kałudze położonym na południowy zachód od Moskwy.
Rosyjski resort obrony podaje dane o ukraińskich stratach
Według komunikatu przekazanego przez resort obrony Rosji, Ukraińcy stracili w czasie walk 140 samolotów, 496 bezzałogowych statków powietrznych, 253 systemów przeciwlotniczych, 2 388 czołgów i pojazdów opancerzonych, 256 wyrzutni rakiet, 1 029 systemów artyleryjskich i moździerzy, a także 2 232 inne pojazdy wojskowe.
Przewodniczący RE, Charles Michel, przebywa dziś z wizytą w Kijowie
Michel napisał na Twitterze, że jest w "sercu wolnej i demokratycznej Europy".
Sondaż: Rośnie poparcie dla członkostwa Szwecji w NATO, spada odsetek przeciwników wejścia kraju do Sojuszu
W marcu odsetek zwolenników przystąpienia neutralnej dotychczas Szwecji do NATO był o sześć punktów procentowych niższy i wynosił 51 proc.
Czytaj więcej
Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez instytut Demoskop dla szwedzkiego dziennika "Aftonbladet" wynika, że obecnie 57 proc. Szwedów opowiada się za członkostwem swojego kraju w NATO.
Ukraiński Sztab Generalny pokazuje zdjęcia rosyjskich dronów strąconych w ciągu ostatniej doby
Drony miały zostać strącone za pomocą zestawów Stinger i Starstreak.
Straż Graniczna: Od 24 lutego granicę Polski z Ukrainą przekroczyło 2,863 mln osób
19 kwietnia funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili na granicy z Ukrainą 25 tys. osób.
Sztab Generalny armii Ukrainy podaje nowe dane o rosyjskich stratach
Rosjanie od 24 lutego mieli stracić na Ukrainie 20,9 tys. żołnierzy, 815 czołgów, 2 087 pojazdów opancerzonych, 391 systemów artyleryjskich, 136 wyrzutni rakiet, 67 systemów przeciwlotniczych, 171 samolotów, 150 śmigłowców, 165 bezzałogowych statków powietrznych, 1 504 pojazdów, 76 cystern, 8 jednostek nawodnych, 4 wyrzutnie rakiet balistycznych.
Kwaśniewski o wojnie: Wszystkie scenariusze z punktu widzenia Ukrainy są złe
- Po zdobyciu Mariupola (Putin) będzie miał drogę otwartą na Krym, drogę lądową, przejmie kontrolę nad dostawami wody, co jest bardzo strategiczną kwestią dla Krymu, i być może wtedy uzna, że, jak to mówi, "specjalna misja wojskowa" zakończyła się sukcesem, być może ogłosi to 9 maja, i będziemy mieli jakiś rodzaj rozejmu - mówił w RMF FM były prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Czytaj więcej
- Jeżeli jakakolwiek sprawiedliwość ma być na świecie, to kiedyś Władimir Putin powinien być pociągnięty do odpowiedzialności - powiedział były prezydent Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z RMF FM.
Mer Mariupola, Wadym Bojczenko liczy, że w środę z miasta uda się ewakuować ok. 6 tysięcy osób
Bojczenko, który sam opuścił już Mariupol, wyraził nadzieję, że do miasta dotrze 90 autobusów, które mają ewakuować cywilów w związku z uzgodnieniem przez Ukrainę i Rosję otwarcia korytarza humanitarnego z oblężonego przez Rosjan od 2 marca miasta. Według Bojczenki w Mariupolu nadal przebywa ok. 100 tysięcy cywilów, a dziesiątki tysięcy mieszkańców miasta miały - jego zdaniem - zginąć w wyniku działań wojennych prowadzonych przez Rosjan.
Prokuratura generalna Ukrainy: W wyniku działań zbrojnych na Ukrainie zginęło 205 dzieci
Rannych w wyniku działań wojennych miało zostać na Ukrainie 373 dzieci. W wyniku ostrzałów i bombardowań uszkodzonych zostało 1 141 szkół i placówek edukacyjnych, z których 99 zostało całkowicie zniszczonych.
Wicepremier Ukrainy: Jest zgoda na korytarz humanitarny z Mariupola
Iryna Wereszczuk napisała, że stronie ukraińskiej udało się uzgodnić z Rosjanami otwarcie korytarza humanitarnego, którym kobiety, dzieci i seniorzy będą mogli wydostać się z oblężonego przez Rosjan Mariupola. Cywile mają wyruszyć z Mariupola o 14 czasu lokalnego w kolumnie, która uda się do Zaporoża przez Berdiańsk.
Rzecznik rządu pytany o dostawy myśliwców dla Ukrainy: Polska udziela niezbędnego wsparcia na teren Ukrainy, również takiego, które może im pomóc w obecnej sytuacji
Ja o kwestiach uzbrojenia nie będę mówił. Tego typu rzeczy potrzebują ciszy - mówił w TVP1 Piotr Müller.
Czytaj więcej
Od losu tej bitwy zależy to czy Ukraina, a zwłaszcza wschodnia Ukraina, zostanie zajęta przez Rosjan - mówił o rosyjskiej ofensywie w Donbasie, w rozmowie z TVP1, rzecznik rządu, Piotr Müller.
Sztab Generalny armii Ukrainy zamieszcza nagranie ze szkolenia 10. Brygady Piechoty Górskiej
Sportico: Tenisiści i tenisistki z Rosji nie zostaną dopuszczeni do gry w czasie tegorocznego Wimbledonu
Z informacji serwisu Sportico wynika, że nie jest na razie jasne czy na kortach Wimbledonu zobaczymy tenisistów i tenisistki z Białorusi.
Zastępca mera Mariupola: Cywilom w zakładach Azovstal brakuje wody, żywności, leków, Rosja całkowicie wszystko blokuje
- Wszystkie informacje o możliwości odejścia, opuszczenia Mariupola lub zakładów Azovstal, są fałszywe - stwierdził Serhij Orłow w rozmowie z BBC.
Czytaj więcej
- Mogę potwierdzić, że jest tam mnóstwo cywilów - oświadczył zastępca mera Mariupola, Serhij Orłow pytany o doniesienia, że w zakładach Azovstal, ostatnim bastionie ukraińskich żołnierzy broniących Mariupola, znajduje się duża liczba cywilów.
Wawrzyk: Niemcy wychodzą z założenia, że trzeba będzie jakoś ułożyć relacje z Rosją
- Kraje NATO są bardzo zróżnicowane, jeżeli chodzi o możliwości przekazywania broni na Ukrainę. Każdy kraj powinien robić tyle, ile może w tym zakresie, a mam wrażenie, że nie wszystkie kraje tak się zachowują - ocenił wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, wymieniając w tym kontekście m.in. Niemcy.
Czytaj więcej
- Wadą obecnej niemieckiej polityki jest potok słów. Niemcy dużo mówią, że coś zrobią, ale gdy przychodzi do czynów, to już jest gorzej, żeby to okazać, np. poprzez dostawę dobrej, potrzebnej Ukrainie broni z Niemiec albo też żeby nałożyć bardzo rygorystyczne sankcje na Rosję i Białoruś - powiedział wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk, pytany w Polskim Radiu o politykę Niemiec wobec Rosji w kontekście wojny na Ukrainie.
Jakub Kumoch o myśliwcach dla Ukrainy: Ukrainę wspieramy, ale jak wspieramy, co robimy, to już jest kwestia techniczna
Polskie Siły Powietrzne są odpowiednio duże, doskonale przygotowane, by bronić przestrzeni powietrznej kraju - dodał prezydencki minister dopytywany co odpowiedziałby na pytanie o to, czy słowa Johna Kirby'ego o myśliwcach dla Ukrainy oznaczają, że polskie Siły Powietrzne mają nieco mniej maszyn.
Czytaj więcej
- Rosjanie szykują się do drugiej fazy wojny. Pierwszą przegrali, drugą próbują wygrać. Ukraińcy, z tego co widzę, są do tej fazy przygotowani - mówił w rozmowie z TVN24 Jakub Kumoch, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, pytany o rosyjską ofensywę w Donbasie.
Brytyjski resort obrony: Walki w Donbasie przybierają na sile
"Rosjanie rozbudowują siły wojskowe w rejonie wschodniej granicy Ukrainy, walki w Donbasie przybierają na sile, Rosjanie próbują przełamać ukraińską obronę" - głosi najnowszy komunikat ukraińskiego resortu obrony na temat sytuacji na ukraińskich frontach. Brytyjskie ministerstwo pisze też, że rosyjskie "ataki na miasta na terenie Ukrainy wskazują na ich intencje polegające na próbie zakłócenia ruchu rosyjskich posiłków i uzbrojenia na wschód kraju".
Norwegia przekaże 100 systemów przeciwlotniczych mistral Ukrainie
Komunikat w tej sprawie wydał norweski resort obrony.
W wyniku nocnego ostrzału Nowodrużeśka uszkodzony został gazociąg - informuje gubernator obwodu ługańskiego
"Miasteczko znajdujące się w pobliżu Lisiczańska - Nowodrużeśk - doznało zniszczeń. Po północy Rosjanie otworzyli ogień do budynków mieszkalnych. Ostrzelane zostały dwa budynki w centralnej części miasta. Kilka razy w ciągu nocy wróg ostrzelał także miasteczko Gorskie" - pisze Serhij Haidai na swoim kanale w serwisie Telegram.
Fiński parlament rozpocznie dziś debatę na temat członkostwa kraju w NATO
200 fińskich parlamentarzystów otrzymało w ubiegłym tygodniu "białą księgę" opracowaną przez rząd, która zawiera skutki wstąpienia do NATO, a także inne możliwości zwiększenia bezpieczeństwa kraju, takie jak np. zintensyfikowanie dwustronnych relacji w zakresie obrony. Raport nie zawiera żadnych rekomendacji, ale wskazuje, że bez członkostwa w NATO Finlandia nie dysponuje żadnymi gwarancjami bezpieczeństwa, pomimo bycia krajem partnerskim Sojuszu. Obecnie członkostwo kraju w NATO popiera ponad 60 proc. Finów - wynika z jednego z ostatnich sondaży.
Ukraińska armia w ciągu doby odparła 10 ataków wroga w rejonie Donbasu
W czasie odpierania ataków zniszczono 12 czołgów, 30 pojazdów opancerzonych oraz jednego systemu artyleryjskiego.
Czytaj więcej
"Wróg kontynuuje działania ofensywne w rejonie Wschodniego Obszaru Operacyjnego, aby ustanowić pełną kontrolę nad terytoriami obwodów ługańskiego i donieckiego" - czytamy w najnowszym raporcie ukraińskiego Sztabu Generalnego.
Ukraiński rząd: Korytarzami humanitarnymi udało się jak dotąd ewakuować niemal 300 tys. cywilów
Ministerstwo Reintegracji Tymczasowo Okupowanych Terytoriów Ukrainy podało, że w ciągu trwającej od 24 lutego wojny na Ukrainie ukraiński rząd zaproponował otwarcie 340 korytarzy humanitarnych. "Okupanci zgodzili się na ok. 300, a w rzeczywistości - 176" - podaje ukraiński resort. W oświadczeniu czytamy, że w Donbasie - w związku z intensywnym ostrzałem - korytarze humanitarne nie funkcjonują. Ponadto "okupanci nie zgadzają się na otwarcie korytarza humanitarnego z Mariupola, w szczególności z terenu zakładów Azovstal, dla kobiet, dzieci i innych cywilów, pomimo wczorajszej prośby ukraińskich władz" - czytamy w oświadczeniu resortu reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów.
Zdaniem Olafa Scholza przekazanie Ukrainie niemieckich czołgów zwiększyłoby niebezpieczeństwo wciągnięcia Niemiec w wojnę
Dostawom sprzętu będącego na wyposażeniu Bundeswehry sprzeciwia się Christine Lambrecht (SPD), szefowa resortu obrony, uznając za niedopuszczalne osłabienie zdolności bojowej armii. W rządzie trwa o to spór. Koalicjanci z ugrupowania Zielonych są za natychmiastową dostawą, podobnie jak FDP.
Czytaj więcej
Berlin nie szczędzi pieniędzy na pomoc dla ukraińskiej armii, ale nadal uchyla się od dostaw ciężkiego sprzętu.
Na całej długości frontu na Ukrainie – od Charkowa poprzez Donbas po Zaporoże i Chersoń – od piątku narasta rosyjski ostrzał ukraińskich pozycji
W poniedziałek wieczorem był już tak intensywny, że przedstawiciele ukraińskich władz (najpierw wojskowi, a potem i prezydent Zełenski) poinformowali, iż rozpoczęła się oczekiwana od trzech tygodni rosyjska ofensywa.
Czytaj więcej
Na całej długości frontu na Ukrainie – od Charkowa poprzez Donbas po Zaporoże i Chersoń – od piątku narasta rosyjski ostrzał ukraińskich pozycji.
Producenci żywności w Rosji proszą Kreml, by nie wprowadzał kontrsankcji i nie blokował wjazdu ciężarówek z Unii
W przeciwnym razie przemysł spożywczy zostanie bez importowanych składników stanowiących podstawę produkcji żywności w Rosji.
Czytaj więcej
Nowy pakiet sankcji unijnych może poważnie utrudnić przywóz do Rosji żywności oraz komponentów do jej produkcji. A to grozi wyższą inflacją oraz pogłębieniem spadku rosyjskiego PKB.
Resort obrony Rosji: Wczoraj żaden z obrońców Mariupola nie skorzystał z propozycji złożenia broni
.We wtorek Rosjanie i prorosyjscy separatyści mieli rozpocząć szturm na zakłady Azovstal, ostatni bastion obrońców Mariupola. Na terenie zakładów Azovstal oprócz ukraińskich żołnierzy i cudzoziemskich ochotników przebywają również ukraińscy cywile - w tym kobiety i dzieci.
Czytaj więcej
"Rosyjskie siły zbrojne, w oparciu o czysto humanitarne zasady, ponownie proponują bojownikom nacjonalistycznych batalionów i cudzoziemskich najemników, by przerwali działania wojskowe poczynając od godziny 14 czasu moskiewskiego 20 kwietnia i złożyli broń" - głosi komunikat rosyjskiego resortu obrony skierowany do obrońców Mariupola.
MSZ Ukrainy: 2 tys. zagranicznych lekarzy zgłosiło się do pomocy na Ukrainie
"Doświadczeni lekarze z zagranicy zgłaszają się na ochotnika do pomocy ukraińskim lekarzom w czasie wojny" - czytamy na profilu MSZ Ukrainy na Twitterze.
Ambasada Rosji w Etiopii zapewnia, że nie prowadzi rekrutacji do rosyjskiej armii
Z oświadczenia ambasady wynika, że gromadzące się przed jej budynkiem tłumy młodych mężczyzn z Etiopii to osoby, które wyrażają poparcie dla działań Federacji Rosyjskiej.
Czytaj więcej
Wychodzący w Etiopii miesięcznik "The Addas Standard" na swojej stronie internetowej pisze o "setkach młodych mężczyzn, którzy mają gromadzić się przed rosyjską ambasadą w Etiopii, by zgłosić się na ochotnika do walki po stronie rosyjskiej w wojnie na Ukrainie. Rosyjska ambasada w Addis Abebie wydała oświadczenie w tej sprawie.
W czasie walk w pobliżu Kreminnej zginął jeden z dowódców jednostek prorosyjskich separatystów z Ługańska
O śmierci Michaiła Kiszczyka, znanego jako Misza Czeczen, poinformował stojący na czele samozwańczej, separatystycznej Ługańskiej Republiki Ludowej, Siergiej Kozłow.
MSZ Korei Płd. poinformowało o wysłaniu kolejnych 20 ton pomocy humanitarnej na Ukrainę
Najnowsza dostawa pomocy humanitarnej jest częścią pakietu pomocy wartego 30 mln dolarów ogłoszonego wcześniej przez południowokoreański rząd. Wcześniej, w marcu, Korea Południowa wysłała Ukrainie pomoc humanitarną o wartości 10 mln dolarów. W ramach pomocy humanitarnej z Korei Południowej na Ukrainę trafiają defibrylatory, respiratory i zestawy pierwszej pomocy.
Rosyjski przedsiębiorca, założyciel banku Tinkoff Bank pisze, że nie widzi żadnego zysku z "szalonej" wojny Rosji na Ukrainie
"Budząc się z kacem (rosyjscy) generałowie zdali sobie sprawę, ze mają g... armię. Jak armia miałaby być dobra, jeśli wszystko inne w kraju jest g..., pogrążone w nepotyzmie i służalczości?" - pyta biznesmen.
Czytaj więcej
Oleg Tińkow, rosyjski przedsiębiorca i bankier, potępił dokonywaną przez Moskwę "masakrę" na Ukrainie i wezwał Zachód do zakończenia "szalonej wojny" we wpisie na Instagramie.
Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe": W ciągu doby Rosjanie stracili 19 żołnierzy
W czasie walk na południu Ukrainy Rosjanie mieli w ciągu ostatniej doby stracić 19 żołnierzy i sześć jednostek sprzętu, w tym pojazdy opancerzone, samochody wojskowe i bezzałogowy statek powietrzny Orlan-10.
Janet Yellen: Sam wzrost cen żywności może wepchnąć 10 mln mieszkańców planety w ubóstwo
Na spotkaniu z przedstawicielami czołowych gospodarek świata sekretarz skarbu USA wzywała, by unikać zakazów eksportu produktów żywnościowych, co mogłoby jeszcze bardziej podbić ich ceny, a także wspierać najbardziej narażone na efekty wzrostu cen żywności społeczności oraz drobnych rolników. O tym samym mówił minister finansów Niemiec, Christian Lindner.
Czytaj więcej
Wojna Rosji na Ukrainie jest odpowiedzialna za zaostrzenie już i tak napiętej sytuacji jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywnościowe świata, a szok cenowy i podażowy jeśli chodzi o żywność zwiększają światową presję inflacyjną - oświadczyła sekretarz skarbu USA, Janet Yellen.
Ukraińskie Siły Powietrzne informują o zestrzeleniu w ciągu doby dziewięciu celów powietrznych nad Ukrainą
Jak czytamy na profilu ukraińskiego Dowództwa Sił Powietrznych w ciągu ostatniej doby ukraińscy żołnierze zestrzelili m.in. samolot (prawdopodobnie Su-34), śmigłowiec Ka-52, pięć bezzałogowych statków powietrznych oraz pocisk manewrujący.
Bloomberg: Włochy są gotowe odmówić płatności za rosyjski gaz w rublach, czego domaga się Moskwa
Jak podaje agencja Bloomberg Włochy nie będą płacić za gaz z Rosji w rublach, jeżeli UE uzna to za naruszenie sankcji nałożonych na Rosję w związku z inwazją na Ukrainę. Rzym ma jednocześnie zmierzać do zawarcia nowych umów ws. dostaw surowców energetycznych z Republiką Konga i Angolą.
Resort obrony Rosji przedstawił nowe ultimatum obrońcom Mariupola
Po tym, jak broniący Mariupola i ukraińscy ochotnicy zostali wezwani do złożenia broni we wtorek, z czego - jak podaje strona rosyjska - nie skorzystał żaden z nich, teraz wzywani są do kapitulacji w środę o godzinie 14 czasu moskiewskiego. Ministerstwo obrony Rosji twierdzi, że proponuje kapitulację "nacjonalistycznym batalionom i cudzoziemskim najemnikom z przyczyn czysto humanitarnych". Jednocześnie trwają intensywne rosyjskie ataki na zakłady Azovstal - ostatni bastion obrońców miasta położonego nad Morzem Azowskim. Rosjanie mają zrzucać na Azovstal, gdzie kryją się również cywile, m.in. bomby penetrujące.