Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Premier Ukrainy szacuje, że odbudowa kraju będzie kosztować co najmniej 600 mld euro.
Koniec czwartkowej relacji
Na kolejne doniesienia z Ukrainy zapraszamy w piątek od wczesnego poranka.
Media: USA i Czechy zawrą porozumienie o współpracy wojskowej
Czeska minister obrony Jana Černochová, która w czwartek przybyła do Waszyngtonu z oficjalną wizytą, oraz Lloyd Austin, sekretarz obrony USA, potwierdzili wspólne zainteresowanie zawarciem umowy o współpracy wojskowej - podała czeska telewizja, powołując się na źródła w delegacji Pragi.
Waszczykowski: Nie jestem optymistą, że stworzymy jakiś front wspólny wobec Rosji
- Imperializm rosyjski jest bardzo mocno postrzegany u nas, w naszej części Europy, natomiast nie jest postrzegany w ten sam sposób w Europie Zachodniej. Tam jest bardzo dużo sympatii do Rosji - ocenił były szef polskiej dyplomacji.
Czytaj więcej
- Imperializm rosyjski jest bardzo mocno postrzegany u nas, w naszej części Europy, natomiast nie jest postrzegany w ten sam sposób w Europie Zachodniej. Tam jest bardzo dużo sympatii do Rosji - ocenił Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych.
Minister Ołeksij Reznikow: Wojna potrwa jeszcze kilka miesięcy
Ukraiński minister obrony w tekście dla „The Wall Street Journal” ocenił, że konfrontacja na Ukrainie potrwa jeszcze kilka miesięcy, nawet jeśli kraj otrzyma potrzebną mu ciężką broń. „Wiem, że tę broń można szybko dostarczyć z różnych krajów. Potrzebna jest tylko wola (...) Potrzebujemy też całkowitego globalnego embarga na rosyjską ropę i gaz. Potrzebujemy prawdziwych sankcji przeciwko rosyjskim systemom bankowym i handlowym” – apelował Reznikow. Według niego jeśli tak się stanie, to Rosja „za kilka miesięcy opuści Ukrainę ”. W przeciwnym razie będzie to opóźnione.
Była szefowa polskiego MSZ: Dotychczasowe sankcje niewystarczające
- Sankcje powinny być kompletne, zmasowane, całościowa polityka powinna być odpowiedzią na to, co się dzieje na Ukrainie, co jest wynikiem imperialnej i agresywnej polityki Kremla - oceniła eurodeputowana PiS Anna Fotyga.
Czytaj więcej
- Węgry są nadal częścią kolektywnego Zachodu, są sojusznikiem w ramach NATO, i najwyższa pora, żeby polityka węgierska w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę stała się bardziej zdecydowana, żeby Węgry pokazały swoją solidarność ze społecznością międzynarodową świata zachodniego - powiedziała Anna Fotyga, była szefowa polskiej dyplomacji.
Przedstawiciel Pentagonu: Kijów ma na Ukrainie więcej czołgów, niż Rosja
- Ukraińskie siły mają do dyspozycji więcej czołgów, niż Rosja w obrębie granic Ukrainy - powiedział w czwartek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu, cytowany przez „Washington Post”.
Amerykański dziennik zaznacza, że porównywalna liczba czołgów sama w sobie nie jest wyznacznikiem, która strona ma przewagę, ponieważ Rosja przeorientowała swoją inwazję, aby skupić się głównie na Donbasie i południowym wybrzeżu.
Zełenski: Rosja odrzuciła propozycję zawarcia rozejmu wielkanocnego
- To bardzo dobrze pokazuje, jak przywódcy tego państwa faktycznie traktują wiarę chrześcijańską oraz jedno z najradośniejszych i najważniejszych świąt - zauważył prezydent Ukrainy - Ale pozostajemy pełni nadziei. Nadziei na pokój, nadziei, że życie pokona śmierć - dodał.
Czytaj więcej
Ostatnie decyzje Kremla „mogą jedynie opóźnić nieuniknione”, czyli moment, w którym Rosjanie będą musieli opuścić terytorium Ukrainy - powiedział w wieczornym wystąpieniu prezydent Wołodymyr Zełenski.
Ukraiński ekspert ds. bezpieczeństwa: Rosjanie zasypią teren Azowstalu ciężkimi bombami
- Chciałbym się mylić, ale przepuszczam, że Putinowi chodziło o wstrzymanie jedynie naziemnej operacji - powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Ołeksij Melnyk, komentując sytuację w Mariupolu.
Czytaj więcej
Nie pomogły rakiety manewrujące, artyleria i lotnictwo. Rosja wciąż nie potrafiła zdobyć w zrujnowanym Mariupolu kombinatu metalurgicznego.
Ciężki ostrzał artyleryjski miasta Mikołajów
O prowadzonym przez najeźdźców ostrzale informują ukraińskie media.
Ukraina: Wojsko czeka bardzo trudna bitwa
Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maliar powiedziała, że ukraińskie wojsko czeka trudny konflikt z większymi i lepiej wyposażonymi oddziałami rosyjskimi.
Zełenski: Ukraina potrzebuje 7 mld dolarów pomocy miesięcznie, aby wyrównać straty gospodarcze spowodowane wojną
W wirtualnym wystąpieniu na forum Banku Światowego, Zełenski powiedział również, że późniejsza odbudowa jego kraju będzie wymagała "setek miliardów dolarów".
Stwierdził, że każdy kraj musi być przygotowany na zerwanie wszelkich stosunków z Rosją i że Moskwa powinna zostać "natychmiast" wykluczona ze wszystkich międzynarodowych instytucji finansowych, w tym z Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.
Rosjanie zajęli 42 wsie na wschodzie Ukrainy
Ukraina poinformowała, że Rosji udało się przejąć 42 wioski w obwodzie donieckim.
- Dzisiaj do listy zajętych miejscowości dodano 42 wioski. Odbywa się to kosztem obwodu donieckiego - powiedział doradca prezydenta Zełenskiego.
- Stało się to dzisiaj i może być tak, że nasze siły odzyskają je jutro - dodał.
Rosja poinformowała o sytuacji Brytyjczyków schwytanych w Mariupolu
Czytaj więcej
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji poinformowało o sytuacji dwóch brytyjskich bojownikach, którzy według doniesień zostali schwytani przez rosyjskie siły podczas walk na Ukrainie.
Rzecznik Departamentu Stanu o nałożonych na niego sankcjach Rosji: To wyróżnienie
Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price powiedział w czwartek, że "nie jest niczym innym jak wyróżnieniem zaskarbienie sobie gniewu" rosyjskiego rządu poprzez objęcie go sankcjami.
- Oprócz wiceprezydent w dzisiejszym pakiecie sankcji znaleźli się dziennikarze i rzecznicy tej administracji, w tym ja sam" - powiedział Price na konferencji w Departamencie Stanu. - Muszę powiedzieć, że to nic innego jak wyróżnienie, zasłużyć na gniew rządu, który okłamuje własny naród, brutalnie traktuje swoich sąsiadów i stara się stworzyć świat, w którym wolność i swoboda są wypierane, a gdyby chciał, to by zniknęły - skomentował
Wywiad Ukrainy: Przechwycono rozmowy. Rosjanie mówili o zabijaniu jeńców
Czytaj więcej
Wywiad wojskowy Ukrainy opublikował rzekome przechwycone rozmowy członków rosyjskiej armii, w których mowa o rozkazie zabicia ukraińskich jeńców wojennych w mieście Popasna w obwodzie ługańskim.
19 Ukraińców uwolnionych z rosyjskiej niewoli w ramach drugiej w tym tygodniu wymiany więźniów
O wymianie poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.
"Odbyła się kolejna wymiana więźniów. Tym razem wśród uwolnionych są ranni, co jest bardzo ważne. Teraz będą mogli otrzymać pełne leczenie i przejść rehabilitację" - napisała.
Kijów rozdaje żołnierzom darmową kawę i ciasta
Mieszkańcy Kijowa płacą za napoje i desery, aby żołnierze mogli je dostać za darmo w kawiarniach w stolicy Ukrainy.
Rzecznik Konfederacji nazwał Putina "zbrodniarzem wojennym". Został wykluczony z partii KORWiN
Czytaj więcej
Rzecznik Konfederacji Tomasz Grabarczyk poinformował, że decyzją sądu partyjnego został wykluczony z partii KORWiN. Powodem jest nazwanie prezydenta Rosji Władimira Putina "zbrodniarzem wojennym".
Kolejny rosyjski bogacz znaleziony martwy wraz z rodziną
W dwa dni po byłym wiceprezesie Gazprombanku, który miał zabić żonę, córki i siebie, w podobny sposób zginęła rodzina byłego wiceprezesa największego prywatnego koncernu Rosji – gazowego Novateku.
Czytaj więcej
W dwa dni po byłym wiceprezesie Gazprombanku, który miał zabić żonę, córkę i siebie, w podobny sposób zginęła rodzina byłego wiceprezesa największego prywatnego koncernu Rosji – gazowego Novateku.
Rosja: Mamy prawo atakować dostawy broni NATO
Czytaj więcej
Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Koszelew przekazał, że siły rosyjskie mają prawo uznawać dostawy sprzętu wojskowego NATO na Ukrainie za cel wojskowy.
Trzy autobusy wyjechały z oblężonego Mariupola
Trzy autobusy szkolne wypełnione ludźmi z oblężonego Mariupola dotarły do Zaporoża po przejechaniu przez terytoria okupowane przez siły rosyjskie - donosi AFP.
Rosjanie próbowali dokonać szturmu na Azovstal
Ukraińskie wojsko podało, że rosyjskie siły próbowały szturmować port w Mariupolu i Azovstal, w której znajdują się ostatni obrońcy miasta.
Władimir Putin powiedział wcześniej, że rozkazał wojskom nie podejmować prób zdobycia fabryki, lecz ją zablokować.
Biden: Rosyjskie statki mają zakaz wstępu do portów w USA
Żadne rosyjskie statki nie będą mogły wpłynąć do amerykańskich portów – poinformował w czwartek prezydent USA Joe Biden. Podobną decyzję podjęły wcześniej UE, Wielka Brytania i Kanada.
Czytaj więcej
Żadne rosyjskie statki nie będą mogły wpłynąć do amerykańskich portów – poinformował w czwartek prezydent USA Joe Biden. Podobną decyzję podjęły wcześniej UE i Kanada.
USA wyślą drony. Zostały opracowane specjalnie dla Ukraińców
Czytaj więcej
Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych opracowały nowy system dronów Phoenix Ghost, aby sprostać potrzebom Ukrainy - poinformował rzecznik Pentagonu.
Ustawa powrotowa pod znakiem zapytania. Ukraińcy zostaną w Polsce?
Projekt, który może zatrząść polskim rynkiem pracy, zobowiązujący do powrotu trafił na opór w Radzie Najwyższej. Nie jest pewne, czy ukraiński parlament ją uchwali.
Czytaj więcej
Projekt, który może zatrząść polskim rynkiem pracy, zobowiązujący do powrotu trafił na opór w Radzie Najwyższej. Nie jest pewne, czy ukraiński parlament ją uchwali.
Masowe groby w pobliżu Mariupola [ZDJĘCIA SATELITARNE]
Czytaj więcej
We wsi niedaleko Mariupola znaleziono masowe groby - poinformował mer miasta, Wadym Bojczenko.
200 ton amunicji i materiałów wojskowych z Hiszpanii
Hiszpania wysłała na Ukrainę nową partię 200 ton sprzętu wojskowego, w tym ciężkie pojazdy transportowe i amunicję - powiedział premier Pedro Sanchez podczas dzisiejszej wizyty w Kijowie.
- Jest to największy z dotychczasowych transportów, ponad dwukrotnie większy od tego, który wysłaliśmy do tej pory - przekazał Sanchez.
Zełenski dziękuje Amerykanom
Prezydent Wołodymyr Zełenski wyraził wdzięczność prezydentowi Joe Bidenowi i Amerykanom za udzielane Ukrainie wsparcie.
"Ta pomoc jest dziś potrzebna bardziej niż kiedykolwiek! Ratuje ona życie naszych obrońców demokracji i wolności oraz przybliża nas do przywrócenia pokoju" - napisał Zełenski.
Portugalczycy solidarni z Ukrainą
Czytaj więcej
W Portugalii solidarność z Ukrainą widoczna jest w wielu miejscach, od witryn sklepów po elewacje budynków.
Wiceprezydent USA Kamala Harris na liście sankcji Rosji
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o rozszerzeniu listy sankcji nałożonych na obywateli USA o 29 osób. Na listę trafili czołowi politycy, biznesmeni, eksperci i dziennikarze, którzy "szerzą rusofobiczne treści".
Czytaj więcej
MSZ Rosji opublikowało listy obywateli USA i Kanady, objętych personalnymi sankcjami.
Zełenski: Wizyta w Moskwie? Nie teraz, nie przy tej władzy
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wykluczył możliwość udania się do Moskwy na bezpośrednie rozmowy z rosyjskimi przywódcami w sprawie zakończenia wojny.
Zestrzelono rosyjski śmigłowiec Ka-52
Gwardia Narodowa Ukrainy poinformowała, że w obwodzie zaporoskim zestrzelono rosyjski śmigłowiec szturmowy Ka-52.
Dania przeznaczy 90 mln dolarów na broń dla Ukrainy
Udzielenie pomocy zapowiedziała premier Matte Frederiksen, która w czwartek spotkała się w Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.
Chiński system płatności wychodzi z Rosji
Chiński system płatności bezgotówkowej UnionPay wypowiedział współpracę z rosyjskim Sbierbankiem, który został obłożony sankcjami przez kraje zachodu.
Czytaj więcej
Chiński system płatności bezgotówkowej UnionPay wypowiedział współpracę z rosyjskim Sbierbankiem, który został obłożony sankcjami przez kraje zachodu.
Aerofłot zamierza odkupić Airbusy. Bruksela to umożliwiła
Rosyjski narodowy przewoźnik Aerofłot chce odkupić od firmy leasingowej 8 wynajętych Airbus. Będzie to możliwe po tym, jak w ostatnim tygodniu Bruksela stworzyła mechanizm, dzięki któremu firmy leasingowe mogą pozbyć się niektórych maszyn z uwięzionych przez wojnę rosyjsko-ukraińską - informuje TASS.
Czytaj więcej
Rosyjski narodowy przewoźnik Aerofłot chce odkupić od firmy leasingowej 8 wynajętych Airbus. Będzie to możliwe po tym, jak w ostatnim tygodniu Bruksela stworzyła mechanizm, dzięki któremu firmy leasingowe mogą pozbyć się niektórych maszyn z uwięzionych przez wojnę rosyjsko-ukraińską - informuje TASS.
Biden: Przekazujemy kolejnych 800 mln dolarów na pomoc Ukrainie
Prezydent USA Joe Biden ogłosił w Białym Domu dodatkową pomoc dla Ukrainy. Amerykańska administracja liczy na to, że zapewniona pomoc pomoże w odparciu nowej rosyjskiej ofensywy na wschodzie Ukrainy.
Czytaj więcej
Prezydent USA Joe Biden ogłosił przyznanie Ukrainie dodatkowego pakietu pomocy w wysokości 800 mln dolarów.
Mer Mariupola: Nie ma szans na ewakuację ludności cywilnej z Azovstalu
Burmistrz miasta Wadym Bojczenko powiedział, że około 200 osób nadal oczekuje na ewakuację, ale żadne autobusy nie przyjechały.
Wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że dziesiątkom tysięcy cywilów zablokowano możliwość opuszczenia oblężonego południowego miasta.
Bojczenko nie był w stanie dokładnie potwierdzić, ilu cywilów znajduje się w stalowni, ale uważa się, że liczba ta wynosi od 300 do 1000 osób.
Brytyjski sekretarz obrony: Żaden kraj nie odnosi korzyści z nadmiernej zależności od jednego kraju. Jak Niemcy i rosyjskie dostawy gazu
Czytaj więcej
- Myślę, że inwazja na Ukrainę nauczyła nas również tego, że żaden kraj nie odnosi korzyści z nadmiernej zależności od jednego kraju - czy to Niemcy i rosyjskie dostawy gazu, czy Indie i ogromne ilości rosyjskiego sprzętu wojskowego - uważa sekretarz obrony Ben Wallace.
Szwecja przystąpi do NATO? Po raz pierwszy chce tego większość mieszkańców
Czytaj więcej
Sondaż przeprowadzony przez instytut badania opinii publicznej Novus wykazał, że 51 proc. Szwedów opowiada się za przystąpieniem do sojuszu wojskowego - w porównaniu z 45 proc tydzień temu. Jest to pierwszy raz, kiedy ośrodek odnotował większość w tej kwestii.
Saryusz-Wolski: Środków, które się nam należą - według zasad UE - z uwagi liczbę uchodźców, nie dostajemy
Mamy tylko wielkie słowa o podziwie i solidarności z Polską, ale zero finansów - mówił europoseł PiS.
Czytaj więcej
To są ogromne koszty, a Bruksela wydaje się tego w ogóle nie zauważać - mówił Jacek Saryusz-Wolski, europoseł PiS-u, w rozmowie z "Jedynką" Polskiego Radia, pytany o to czy Polska dostanie środki na pomoc uchodźcom.
Ponad 7,7 mln osób zostało przesiedlonych na Ukrainie
Ponad 600 tys. osób zostało wewnętrznie przesiedlonych na Ukrainie w ciągu pierwszych 17 dni kwietnia - podała w czwartek Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji. Całkowita liczbę osób przesiedlonych od początku wojny to ponad 7,7 mln, czyli 17 proc. populacji.
Moskwa czeka na odpowiedź prezydenta Ukrainy
Rosjanie mieli przekazać stronie ukraińskiej nowy dokument zawierający propozycje negocjacyjne. W środę prezydent Zełenski informował, że nie zna treści dokumentu.
Czytaj więcej
Władze Rosji poinformowały, że nadal czekają na odpowiedź Ukrainy na najnowszą pisemną propozycję w sprawie rozmów pokojowych. Dmitrij Pieskow zapytał, dlaczego prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie zna treści dokumentu.
Kułeba do rządzących Bułgarią: Trzeba stanąć po jednej ze stron, trzeba stanąć po stronie prawdy
- Najlepszym sposobem na przybliżenie pokoju jest dziś stanięcie przy Ukrainie, nie neutralność - mówił Kułeba w bułgarskim parlamencie, w czasie otwarcia wystawy zdjęć poświęconą wojnie na Ukrainie.
Czytaj więcej
Szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba, w czasie wizyty w Bułgarii apelował do rządzących tym krajem, aby dostarczyli Ukrainie pomoc wojskową, której ta potrzebuje, aby odeprzeć rosyjską inwazję.
Barilla nie rezygnuje z obecności w Rosji, klienci na świecie protestują
Znany włoski producent makaronu, firma Barilla, nadal pozostaje na rynku rosyjskim. To nie podoba się klientom z całego świata, którzy grożą bojkotem konsumenckim.
Czytaj więcej
Barilla, znany włoski producent makaronów, nie wycofał się z rynku rosyjskiego po wybuchu wojny w Ukrainie. Włosi muszą mierzyć się z coraz częstszymi protestami klientów przeciw ich polityce, a także z ryzykiem bojkotu konsumenckiego.
Miedwiediew: Atak na most Krymski? Daniłow będzie celem odwetu
Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Rosji, obecnie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, zareagował na słowa sekretarza ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksija Daniłowa, który w wywiadzie zadeklarował, że gdyby Ukraina mogła przeprowadzić uderzenie na most Krymski nad Cieśniną Kerczeńską, łączący Krym z Rosją, to by to zrobiła. "Jeden z upartych ukraińskich przywódców powiedział o potrzebie uderzenia na most Krymski. Mam nadzieję, że rozumie, że będzie celem odwetu" - napisał w mediach społecznościowych Miedwiediew.
Pułk Azow: W Mariupolu są żołnierze, którzy wcześniej byli w Buczy
Broniący się na terenie zakładów Azovstal w Mariupolu Pułk Azow wrzucił do sieci nagranie, na którym widać płonący czołg oznaczony literą "V". W pierwszej fazie wojny sprzęt bojowy z takim oznaczeniem pojawił się w okolicach Kijowa, w tym m.in. w Buczy. "Obrońcy Mariupola zauważyli wrogie pojazdy wojskowe w mieście, mianowicie rosyjskie czołgi, które były oznaczone literą "V". A więc jednostki okupantów, które dopuszczały się okrucieństw w Buczy - mordowały, gwałciły, torturowały cywilów na śmierć - zostały rozmieszczone w Mariupolu. Obecnie horda Putina kontynuuje popełnianie niekontrolowanych zbrodni w zrujnowanym mieście, w którym wciąż przebywa ok. 100 tysięcy cywilów" - pisze Pułk Azow na Twitterze.
Komendant policji obwodu kijowskiego: Dwa groby z ofiarami Rosjan w Borodziance
Andrij Niebytow poinformował, że w kostnicach w obwodzie kijowskim jest już 1 020 ciał znalezionych na terenach, z których wycofali się Rosjanie. W Borodziance, podkijowskiej miejscowości, znaleziono właśnie dwa groby, w których leżały ciała łącznie dziewięciu cywilów - poinformował Niebytow. Niektóre z tych ciał miały na sobie ślady tortur. - Chcę podkreślić, że to byli cywile - powiedział Nieebytow dodając, że jedną z ofiar była 15-letnia dziewczyna.
Wojna w Ukrainie oznacza katastrofę żywnościową
Bank Światowy przedstawił bardzo mało optymistyczne prognozy.
Czytaj więcej
Wojna na Ukrainie oznacza kryzys żywnościowy. A to z kolei prowadzi świat na krawędź „ludzkiej katastrofy”.
Szefowa MSZ Niemiec: Nie ma dla nas tematów tabu, jeśli chodzi o broń, której Ukraina potrzebuje
Dopytywana przez dziennikarzy czy Niemcy przekażą Ukrainie swoje czołgi Leopard, Annalena Baerbock odparła, że Ukraińcy potrzebowaliby dodatkowego szkolenia, by móc używać tak zaawansowanego technicznie sprzętu. Dodała, że Niemcy są gotowi sfinansować takie szkolenie.
Czytaj więcej
Niemcy sprawdzają jakie dodatkowe środki i amunicja są potrzebne, aby Ukraina mogła korzystać z ich bojowych wozów piechoty Marder - oświadczyła szefowa MSZ Niemiec, Annalena Baerbock.
Parlament Estonii o działaniach Rosji na Ukrainie: Ludobójstwo
"Na tymczasowo okupowanych terytoriach, w szczególności w miejscowościach Bucza, Borodzianka, Hostomel, Irpień, Mariupol i wielu innych ukraińskich osadach Federacja Rosyjska dokonała aktów ludobójstwa, m.in. masowych okrucieństw wobec ludności cywilnej. Obejmowały one morderstwa, zaginięcia, deportacje, więzienie, tortury, gwałty i profanowanie zwłok" - oświadczyli estońscy deputowani.
Czytaj więcej
Parlament Estonii uznał działania Rosji za ludobójstwo na narodzie ukraińskim i wezwał parlamenty innych państw oraz organizacje międzynarodowe do podjęcia takiej samej decyzji.
Prezydent RPA w rozmowie z Zełenskim pisze o konieczności dyplomatycznego zakończenia wojny na Ukrainie
"Zgodziliśmy się, że trzeba wynegocjować zakończenie konfliktu, który wpłynął na miejsce Ukrainy w globalnym systemie łańcuchów dostaw, w tym na jej pozycję jako głównego dostawcy żywności dla naszego kontynentu. Prezydent Zełenski przewiduje bliższe relacje z Afryką w przyszłości" - napisał na Twitterze Cyril Ramaphosa.
Premier Hiszpanii w Borodziance pisze o "horrorze i okrucieństwie wojny Putina"
"Nie zostawimy Ukraińców samych" - zapewnia Pedro Sanchez.
Gubernator obwodu ługańskiego: Rosjanie kłamią, że zajęli Rubiżne
"To 'fake newsowe' państwo nigdy nie przestaje. Dlatego, w bliskiej przyszłości, rosyjska propaganda może znów ogłosić zwycięskie 'wyzwolenie' Rubiżnego" - napisał Serhij Haidai.
Czytaj więcej
Gubernator obwodu ługańskiego, Serhij Haidai, napisał na swoim profilu w kanale Telegram, że doniesienia rosyjskiego resortu obrony, jakoby Rosjanie zajęli miejscowość Rubiżne w obwodzie ługańskim, są fałszywe.
Premier Danii, w czasie wizyty na Ukrainie, zapowiada większe dostawy broni dla Kijowa
Mette Frederiksen, w czasie wizyty w podkijowskiej Borodziance, w rozmowie z duńską telewizją TV2 zapowiedziała, że jej rząd chce dostarczyć więcej broni Ukrainie ponieważ "to jest to, czego Ukraina najbardziej potrzebuje".
Były sędzia MTK mówi o tajnym nakazie aresztowania Putina
Były sędzia Międzynarodowego Trybunały Karnego (MTK), Wolfgang Schomburg, wyraził nadzieję, że tajne nakazy aresztowania będą wykonywane np. podczas przyszłych podróży zagranicznych prezydenta Rosji.
Czytaj więcej
Były sędzia Międzynarodowego Trybunały Karnego (MTK), Wolfgang Schomburg, wierzy w przyszły sukces procesu o zbrodnie wojenne przeciwko rosyjskim wojskom - informuje "Deutsche Welle".
Rosjanie są odcinani od kryptowalut
Jedna z największych giełd kryptowalut zamknie dostęp do swoich usług użytkownikom z Rosji.
Czytaj więcej
Jedna z największych giełd kryptowalut, Binance, zamknie dostęp do swoich usług użytkownikom z Rosji, którzy posiadają aktywa o wartości 10 tysięcy euro i więcej.
Sztab Generalny armii Ukrainy zamieszcza nagranie przedstawiające zniszczenie czołgu T-72
Czołg T-72 został zniszczony ukraińskim pociskiem Stugna-P przez żołnierzy 128. Samodzielnej Brygady Piechoty Górskiej.
Wielka Brytania dodaje kolejnych Rosjan do listy osób objętych sankcjami, w tym m.in. "rzeźnika Buczy"
Sankcje zostały nałożone m.in. na ppłk. Azatbeka Omurbekowa, dowódcę 64. Samodzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych, która ma być odpowiedzialna za masakrę ludności cywilnej w Buczy (ppłk Omurbekow określany jest mianem "rzeźnika z Buczy"). Ponadto sankcjami objęty został gen. Andriej Sierdiukow, dowódca sił powietrzno-desantowych Federacji Rosyjskiej oraz gen. Nikołaj Bogdanowski, pierwszy zastępca szefa Sztabu Generalnego armii Federacji Rosyjskiej.
Solidarna Polska chce, aby Polska nie płaciła składki do UE, ponieważ UE nie przekazuje pieniędzy na uchodźców
Wszyscy stanęli na wysokości zadania poza UE i KE. Przez dwa miesiące, pomimo tego, że tyle milionów ludzi uciekło przed wojną do krajów UE, przede wszystkim do Polski. Unia Europejska nie była w stanie wygenerować żadnego instrumentu, wspierającego tych ludzi. Przez dwa miesiące przekazała do Polski zero euro, tak samo jak do innych państw członkowskich, które wzięły na swoje barki przyjęcie milionów ludzi - mówił Michał Wójcik na konferencji prasowej.
Czytaj więcej
Sekretarz stanu w KPRM, polityk Solidarnej Polski Michał Wójcik, zapowiedział, że "w czasie najbliższego posiedzenia Rady Ministrów zaproponuje zawieszenie składki płaconej przez Polskę do Unii Europejskiej".
Na Ukrainie zginęło blisko 3 tys. najemników z Grupy Wagnera?
Takie informacje przekazał brytyjskim parlamentarzystom zasiadającym w komisji spraw zagranicznych Izby Gmin bułgarski dziennikarz Christo Grozew, kierujący portalem śledczym Bellingcat.
Rosja nakazała zamknięcie konsulatów Łotwy, Litwy i Estonii
MSZ Rosji w wydanym oświadczeniu poinformował, że zamknięte zostaną konsulaty Łotwy w Sankt Petersburgu i Pskowie, konsulat Estonii w Sankt Petersburgu i jego biuro w Pskowie oraz konsulat Litwy w Sankt Petersburgu. To reakcja na decyzję władz Łotwy i Estonii, które wcześniej nakazały zamknięcie konsulatów Federacji Rosyjskiej w tych krajach oraz decyzję Litwy o wydaleniu rosyjskiego ambasadora i obniżeniu rangi stosunków dyplomatycznych z Federacją Rosyjską.
Kreml komentuje słowa Daniłowa o ataku na most Krymski
- Takie oświadczenie to nic innego jak zapowiedź możliwego aktu terroru. To niedopuszczalne - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując deklarację sekretarza ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w sprawie ewentualnego ataku Ukrainy na most Krymski nad Cieśniną Kerczeńską.
Czytaj więcej
- Jeśli pojawi się taka możliwość, na pewno to zrobimy - powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow, pytany o możliwość przeprowadzenia przez Ukrainę ataku na most Krymski nad Cieśniną Kerczeńską, łączący Krym z Rosją. Rzecznik Kremla oświadczył, że to "zapowiedź możliwego aktu terroru".
Pieskow: Minister obrony ogłosił, że jest możliwy powrót do pokojowego życia w Mariupolu
Jeśli chodzi o Azovstal, to jest to oddzielny obiekt, gdzie pozostaje grupa ukraińskich nacjonalistów - stwierdził rzecznik Kremla.
Czytaj więcej
Dmitrij Pieskow zapewnił, że odwołanie przez Władimira Putina szturmu na zakłady Azovstal w Mariupolu nie oznaczają zmiany planów jeśli chodzi o "operację specjalną" (tak rosyjskie władze nazywają wojnę na Ukrainie - red.).
Prezes Łukoil podał się do dymisji
Wagit Alekpierow jest przeciwko wojnie w Ukrainie.
Czytaj więcej
Wagit Alekpierow prezes i do niedawna największy udziałowiec prywatnego koncernu paliwowego Łukoil zrezygnował z kierowania koncernem. Najmniej kontrowersyjny rosyjski oligarcha jest na brytyjskiej czarnej liście.
Atak Ukrainy na most Krymski? Daniłow: Gdy będziemy mieli możliwość
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow powiedział, że gdyby Ukraina miała możliwość przeprowadzenia ataku na most łączący Krym z Rosją, to by z niej skorzystała.
Czytaj więcej
- Jeśli pojawi się taka możliwość, na pewno to zrobimy - powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow, pytany o możliwość przeprowadzenia przez Ukrainę ataku na most Krymski nad Cieśniną Kerczeńską, łączący Krym z Rosją. Rzecznik Kremla oświadczył, że to "zapowiedź możliwego aktu terroru".
Prezes Energoatomu: Rosja zmieniła Zaporoską Elektrownię Jądrową w bazę wojskową
4 marca Rosjanie zajęli Zaporoską Elektrownię Jądrową położoną w pobliżu Enerhodaru. W czasie walk teren elektrowni został ostrzelany, wybuchł też na nim pożar co wywołało obawę o możliwą awarię elektrowni porównywaną z awarią elektrowni w Czarnobylu, w 1986 roku.
Czytaj więcej
Rosja zmieniła teren Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, największej w Europie elektrowni jądrowej w bazę wojskową, nakazując jej pracownikom kontynuowanie pracy pod presją obecności rosyjskich żołnierzy - alarmuje Energoatom, ukraiński operator elektrowni jądrowych.
Rosjanie skarżą zachodnie firmy za katastrofę na Szeremietiewie
Rodziny ofiar zażądały od sześciu międzynarodowych korporacji odszkodowania w wysokości 26 mln euro.
Czytaj więcej
Przedstawiciele ofiar katastrofy rosyjskiego samolotu Sukhoi Superjet 100, który w maju 2019 roku spłonął przy lądowaniu na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo, zażądali od sześciu międzynarodowych korporacji odszkodowania w wysokości 26 mln euro. Rodziny ofiar nie mają żadnych roszczeń wobec rosyjskiego producenta samolotu i jego właściciela - linii Aeroflot, choć to błędy przy montażu samolotu i błędy pilota doprowadziły do śmierci pasażerów.
Protest przeciwko publicznemu wykonaniu "Czerwonej kaliny" w Polsce
"To niebezpieczna prowokacja" - pisze Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu o publicznym wykonaniu ukraińskiej pieśni patriotycznej.
Czytaj więcej
Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu zawiadomiło prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez pracowników Zamojskiego Domu Kultury, którzy zorganizowali publiczne wykonanie ukraińskiej pieśni "Czerwona kalina" uznawanej za hymn UPA i gloryfikację banderyzmu.
Pułk Azow: Zniszczyliśmy trzy rosyjskie czołgi w dwa dni
Broniący zakładów Azovstal w Mariupolu Pułk Azow poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram, że "mimo skrajnie trudnych warunków" w ciągu ostatnich dwóch dni zniszczył trzy czołgi, dwa bojowe wozy piechoty i jeden transporter opancerzony.
Austria przestała kupować ropę w Rosji
Rzecznik austriackiego koncernu naftowego, OMV Group, cytowany przez dziennik "Kurier" oświadczył, że po 24 lutego Austria przestała kupować ropę z Rosji. - Ilość ropy kupowanej od Rosji zawsze była bardzo mała... zastąpiliśmy ją już inną ropą dostępną na rynku - stwierdził rozmówca dziennika. Z danych austriackiego urzędu statystycznego wynika, że w 2021 roku 7,8 proc. z 596 tys. ton ropy sprowadzanej do Austrii pochodziło z Rosji. Największym dostawcą ropy dla Austrii był w 2021 roku Kazachstan, a dalsze miejsca zajęły Libia i Irak.
25 kwietnia ambasada Rosji w Chorwacji zamknie swoją sekcję konsularną
Taka decyzja - oznajmiona przez ambasadę Rosji w Zagrzebiu w mediach społecznościowych - to efekt wydalenia z Chorwacji 18 rosyjskich dyplomatów i sześciu pracowników technicznych ambasady. Władze Chorwacji poinformowały o tym stronę rosyjską 11 kwietnia.
Mer Charkowa: 30 proc. mieszkańców miasta ewakuowało się
Według słów Ihora Terechowa w Charkowie pozostało ok. miliona mieszkańców, a ewakuowały się głównie kobiety, dzieci i seniorzy. Terechow, na antenie ukraińskiej telewizji stwierdził, że miasto jest "wściekle bombardowane przez Rosjan".
Mychajło Podolak: Stoczymy z Rosją kolejną wojnę - wojnę o naszych obywateli
Doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Mychajło Podolak zapewnił na Twitterze, że władze Ukrainy "monitorują los każdego Ukraińca, który został przymusowo deportowany do Rosji". "Zrobimy wszystko, co możliwe, by sprowadzić ich z powrotem, ale rozumiemy, że nie będzie to łatwe. O powrót Ukraińców do domu stoczymy nową wojnę z Rosją - wojnę o naszych obywateli" - zapowiedział.
Kolaboracyjne władze Mariupola: 9 maja ulicami miasta przejdzie "Nieśmiertelny Pułk"
"Nieśmiertelny Pułk" to organizowana w całej Rosji akcja społeczna, w ramach której w rocznicę zakończenia II wojny światowej (w Rosji jest ona - jako Dzień Zwycięstwa - obchodzona 9 maja) ulicami miast przechodzą pochody osób niosących zdjęcia członków swoich rodzin, którzy walczyli w czasie II wojny światowej.
Czytaj więcej
Przedstawicielka kolaboracyjnych władz okupowanego Mariupola, samozwańcza zastępczyni mera miasta, Wiktora Kałaczewa ogłosiła, że 9 maja ulicami Mariupola przejdzie tzw. Nieśmiertelny Pułk.
Mer Mariupola: We wsi w rejonie mariupolskim Rosjanie wykopali zbiorowy grób
Wadym Bojczenko, mer Mariupola (przebywa poza miastem) poinformował, że pojawiają się sygnały, iż Rosjanie starają się zatrzeć ślady "zbrodni wojennych i ludobójstwa", których dopuścili się w Mariupolu. - Dla przykładu niedaleko wsi Mangusz, w rejonie mariupolskim, wykopano głęboki na 30 metrów zbiorowy grób, a ciężarówki przywiozły ofiary tych zbrodni, które próbują ukryć w masowych grobach - powiedział Bojczenko cytowany przez agencję Interfax Ukraina.
Rosyjski resort obrony podał dane o ukraińskich stratach
Rzecznik resortu obrony, Igor Konaszenkow poinformował, że od 24 lutego Ukraińcy mieli stracić 140 samolotów, 106 śmigłowców, 511 bezzałogowych statków powietrznych, 254 systemów przeciwlotniczych, 2 410 czołgów i pojazdów opancerzonych, 262 wyrzutni rakiet, 1 046 systemów artyleryjskich i moździerzy.
Wołodymyr Zełenski: Jak dotąd nie dostaliśmy żadnych samolotów
Dziś, mogę potwierdzić, że widzimy próby zwiększenia wsparcia w postaci ciężkiego sprzętu... Czekamy i wierzymy, że do nas trafi - mówił prezydent Ukrainy w rozmowie z francuską telewizją BFM TV.
Czytaj więcej
Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, w rozmowie z francuską telewizją BFM TV oświadczył, że Ukraina nie otrzymała myśliwców od swoich sojuszników i partnerów z Zachodu.
Serhij Haidai: Rosjanie kontrolują 80 proc. terytorium obwodu ługańskiego
Haidai przyznał na swoim kanale w serwisie Telegram, że po zajęciu Kreminnej Rosjanie zagrażają obecnie miejscowościom Rubiżne i Popasna choć - jak zaznaczył - "na razie kontrolują tylko część tych miast" i "nie są w stanie przedrzeć się do ich centrów". Przed rozpoczęciem wojny władze w Kijowie kontrolowały ok. 60 proc. terytorium obwodu ługańskiego.
W sieci pojawiło się nagranie z nocnego ostrzału Charkowa
Wereszczuk: W zakładach Azovstal jest 1 000 cywilów i 500 rannych żołnierzy wymagających ewakuacji
Wicepremier Ukrainy Iryna Werszczuk, na swoim kanale w serwisie Telegram zamieściła apel o pilne otwarcie korytarza humanitarnego, który pozwoliłby na ewakuację cywilów i rannych żołnierzy z terenu zakładów Azovstal w Mariupolu. "Żądamy od Rosjan pilnego otwarcia korytarza humanitarnego z zakładów Azovstal w Mariupolu. Jest tam ok. 1 000 cywilów i 500 rannych żołnierzy. Wszyscy oni muszą zostać ewakuowani dziś" - napisała. Wereszczuk wezwała też międzynarodową społeczność na skupienia swoich wysiłków na pomocy humanitarnej dla osób znajdujących się na terenie zakładów Azovstal.
Premier Hiszpanii i Premier Danii składają wizytę w Kijowie
NEXTA publikuje nagranie, na którym widać zarówno Pedre Sancheza, jak i Mette Frederiksen po przybyciu do stolicy Ukrainy.
Separatyści chcą posiłków, by blokować zakłady Azovstal w Mariupolu
Aby zablokować siły ukraińskie przebywające na terenie zakładów Azovstal w Mariupolu, siły Donieckiej Republiki Ludowej (separatystycznego, quasipaństwowego bytu istniejącego na terenie Donbasu) będą potrzebować posiłków - oświadczył szef kancelarii przywódcy republiki, Aleksiej Nikanorow, w rozmowie z telewizją Rossija-24.
Think tank z USA: Pojawiają się doniesienia o najemnikach z Libii i Syrii walczących w Donbasie
Instytut Studiów nad Wojną ocenia, że są to prawdopodobnie najemnicy działający pod parasolem rosyjskiej prywatnej organizacji wojskowej, Grupy Wagnera.
Czytaj więcej
Czołowy amerykański think tank zajmujący się kwestiami obronnymi, Instytut Studiów nad Wojną, w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na Ukrainie pisze, że w środę Rosjanie nie dokonali żadnego znaczącego przełomu w swojej ofensywie na wschodzie kraju.
Majątki oligarchów maleją przez wojnę
Jest nowy najbogatszy Rosjanin. w tym roku jest nim król stali.
Czytaj więcej
Magazyn Forbes opublikował ranking najbogatszych rosyjskich biznesmenów w 2022 roku. Jego liderem jest Władimir Lisin – współwłaściciel stalowego koncernu NLMK.
MZ o pacjentach z Ukrainy: 15 proc. ma prozaiczne problemy przeziębieniowe, wirusowe
- Od dłuższego czasu przyjmujemy pacjentów (z Ukrainy - red.). W tej chwili to jest w granicach 1850 osób we wszystkich szpitalach w Polsce - powiedział w Radiu Plus rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - Trafiają do Polski ludzie najczęściej ze schorzeniami wynikającymi z trudów drogi i z problemów, które przeżywali we własnym kraju, ale to nie są problemy związane z wybuchem min czy pocisków. Najczęściej, bo w granicach 15 proc. osób, które trafia do polskich szpitali to są prozaiczne problemy przeziębieniowe, wirusowe. Te osoby trafiają do różnych szpitali na oddziały internistyczne i zakaźne. Leczymy też długoterminowo pacjentów np. z nowotworami, to jest w granicach 200 osób. Część z tych pacjentów kierujemy do placówek poza granicami Polski - dodał Andrusiewicz.
Pierwszy w Polsce pozew za rosyjską inwazję na Ukrainę
Sąd Okręgowy we Wrocławiu zajmie się sprawą uchodźczyni z Ukrainy i jej córką. Pozew przeciwko Rosji złożyło Dolnośląskie Centrum Praw Człowieka.
Czytaj więcej
Dolnośląskie Centrum Praw Człowieka złożyło w sądzie we Wrocławiu pozew przeciwko Rosji o odszkodowanie za straty, jakie w wyniku wojny poniosła 45-letnia uchodźczyni z Ukrainy i jej córka - informuje serwis internetowy tygodnika "Polityka".
Putin mówi o sukcesie w Mariupolu, choć Rosjanie nie zajęli zakładów Azovstal
- Zakończenie walk mających na celu wyzwolenie Mariupola jest sukcesem, gratuluję panu - powiedział Władimir Putin przyjmując meldunek od Siergieja Szojgu.
Czytaj więcej
Minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu, zameldował prezydentowi Władimirowi Putinowi, że Rosjanie zdobyli Mariupol - podaje Interfax.
Dworczyk: Rosja przegrywa politycznie na wszystkich frontach
Dzisiaj Rosja jest pariasem w polityce międzynarodowej, dzisiaj dzieją się też niedobre rzeczy z punktu widzenia Rosji gospodarcze, jeśli chodzi o sankcje, których Rosja nie przewidywała - mówił szef KPRM.
Czytaj więcej
Większość polityków ukraińskich jest przekonana, że to będzie długi konflikt - mówił w rozmowie z Radiem Zet szef KPRM, Michał Dworczyk.
Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 2,885 mln osób
Dane podała Straż Graniczna dodając, że w środę funkcjonariusze SG odprawili 22,3 tys. podróżnych, o 11 proc. mniej niż dzień wcześniej.
W Siewierodoniecku nie pozostał ani jeden ocalały magazyn żywności
- Rosjanie je zniszczyli. Ludzie zdobywają żywność wyłącznie z dostaw humanitarnych - przekazał szef władz obwodu ługańskiego Serhij Haidai.
Czytaj więcej
- Ani jeden skład z żywnością w Siewierodoniecku nie ocalał - przekazał gubernator obwodu ługańskiego Serhij Haidai.
Kancelaria premier Danii zapowiada jej wizytę w Kijowie
Mette Frederiksen ma odwiedzić Kijów, by rozmawiać z władzami Ukrainy o dalszym wsparciu dla tego kraju w walce z Rosjanami oraz ściganiu sprawców zbrodni wojennych popełnionych na terytorium Ukrainy.
Reuters: Premier Hiszpanii, Pedro Sanchez, dotarł do Kijowa
Na początku tygodnia rzecznik hiszpańskiego premiera poinformował, że w najbliższym czasie Sanchez odwiedzi stolicę Ukrainy. W środę z wizytą w Kijowie przebywał przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel.
Litwa przekazała Ukrainie ciężkie moździerze
Minister obrony Litwy, Arvydas Anusauskas, w rozmowie z agencją BNS poinformował, że wartość litewskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy to dziesiątki milionów euro. - Przekazaliśmy Ukrainie pomoc w postaci ciężkich moździerzy. Nie wymienię liczby, ale zdecydowanie przekazaliśmy im więcej niż jeden - podkreślił. Jak dodał Ukraina otrzymała też ręczne zestawy przeciwlotnicze Stinger, inne systemy obrony przeciwlotniczej, broń przeciwczołgową, amunicję, granaty, karabiny maszynowe. - Trudno wszystko wyliczyć. Miesiąc temu naliczyłem 35 różnych typów broni (dostarczonych Ukrainie - red.) - stwierdził.
Wicepremier Ukrainy: W środę cztery autobusy opuściły Mariupol korytarzem humanitarnym
Iryna Wereszczuk poinformowała, że ewakuowani tymi autobusami spędzili noc w Berdiańsku, a teraz zmierzają do Wasyliwki. Docelowo mają dotrzeć do Zaporoża. Wicepremier Ukrainy poinformowała, że w czwartek, o godzinie 14, podjęta zostanie kolejna próba ewakuacji z Mariupola. Ostrzegła jednak, że plany mogą się zmienić, ponieważ "sytuacja pod względem bezpieczeństwa jest trudna".
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Rosjanie mieli od 24 lutego stracić na Ukrainie 21 tysięcy żołnierzy, 829 czołgów, 2 118 pojazdów opancerzonych, 393 systemy artyleryjskie, 136 wyrzutni rakiet, 67 systemów przeciwlotniczych, 172 samoloty, 151 śmigłowców, 166 bezzałogowych statków powietrznych, 1 508 innych pojazdów wojskowych, 76 cystern, osiem jednostek nawodnych, cztery wyrzutnie rakiet balistycznych.
Brytyjczycy, Amerykanie i Kanadyjczycy bojkotują G20
Rosja straci miejsce w grupie 20 najbogatszych krajów świata?
Czytaj więcej
Przedstawiciele Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Kanady wyszli ze spotkania G20 na widok przedstawicieli Rosji, a wielu innych przedstawicieli potępiło na spotkaniu inwazję Rosji na Ukrainę, ujawniając głębokie podziały w bloku głównych gospodarek – pisze Reuters.
Czarnek: Ponad 185 tys. dzieci z Ukrainy chodzi do polskich szkół i przedszkoli
540 tys. ukraińskich dzieci przebywających w Polsce jest w nauce zdalnej i w łączności z Ukrainą - mówił też minister edukacji i nauki.
Czytaj więcej
Spodziewam się, że do egzaminu ósmoklasisty przystępują te dzieci z Ukrainy, które mówią w języku polskim - mówił w rozmowie z RMF FM minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek.
Müller: Rozważamy, czy nie przedstawić finansowego podsumowania skali pomocy Polski dla Ukrainy
- Szykuje się największa bitwa pancerna po II wojnie światowej (bitwa o Donbas - red.), w związku z tym to, co jest najważniejsze to zatrzymać tę rosyjską nawałę w tej chwili jak najdalej od granicy Polski - powiedział w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller.
Czytaj więcej
Rząd rozważa przedstawienie informacji o wartości sprzętu wojskowego, jaki Polska przekazała Ukrainie. O jakiej kwocie mowa? - Mogę powiedzieć, że mówimy o miliardach - oświadczył rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z Polsat News.
Gubernator obwodu ługańskiego: Ataki Rosjan w Rubiżnem zostały odparte
Serhij Haidai napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że próby zdobycia przez Rosjan zachodniej i północno-zachodniej części miejscowości Rubiżne zakończyły się niepowodzeniem a natarcia zostały odparte. Wcześniej prorosyjscy separatyści z Ługańskiej Republiki Ludowej przekonytwali, że Rubiżne zostało "praktycznie oczyszczone" z ukraińskich wojsk. Z informacji przekazanych przez Haidaia wynika, że trwa natarcie na Popasną.
Rosja odrzuca propozycję wielkanocnego zawieszenia broni, przedstawioną przez ONZ
Sekretarz generalny ONZ, Antonio Guterres, zaproponował Rosji i Ukrainie czterodniowe zawieszenie broni w okresie Wielkanocy, którą prawosławni obchodzą w najbliższy weekend. W czasie zawieszenia broni możliwa miałaby być ewakuacja cywilów z Mariupola, a także dostarczenie pomocy humanitarnej mieszkańcom terenów objętych walkami. Zastępca stałego przedstawiciela Rosji przy ONZ, Dmitrij Polianski odrzucił jednak taką możliwość nazywając propozycję "fałszywą i nieszczerą" i dodając, że przerwa da Ukrainie czas na sprowadzenie uzbrojenia dostarczanego przez Zachód.
Gen. Cieniuch: Bitwa o Donbas nie będzie taka, jak bitwa na łuku kurskim
Jakbym miał sobie wyobrażać jak ta bitwa będzie przebiegała, na podstawie tego co się od 3-4 dni dzieje, to wydaje mi się, że strona ukraińska będzie stosowała nadal obronę manewrową, jak było to na kierunku północnym, kijowskim i charkowskim. Ze względu na to, że ta wojna tam (w Donbasie - red.) już trwa od 2014 roku strona ukraińska doskonale zna teren, ale również ten teren przygotowała pod względem operacyjnym, w związku z tym te możliwości pozwolą jej stosować elementy obrony stacjonarnej. Połączenie tych dwóch typów obrony, będzie chyba najbardziej efektywne - mówił były szef Sztabu Generalnego WP.
Czytaj więcej
Bitwy o Donbas nie można porównywać do bitwy na łuku kurskim, to była II wojna światowa - mówił w rozmowie z TVN24 były szef Sztabu Generalnego, gen. Mieczysław Cieniuch.
Brytyjski resort obrony: Rosja będzie chciała pochwalić się sukcesem przed obchodami Dnia Zwycięstwa
Z najnowszego komunikatu ministerstwa obrony Wielkiej Brytanii wynika, że spodziewa się ono, iż Rosja zamierza "przedstawić znaczące sukcesy" na Ukrainie przed obchodami rocznicy zakończenia II wojny światowej, które w Rosji mają miejsce 9 maja. "To może wpłynąć na to jak szybko i z jaką siłą będą prowadzić działania przed tą datą" - czytamy w raporcie. Brytyjski resort obrony podaje też, że w Donbasie Rosjanie prowadzą obecnie natarcie w kierunku Kramatorska, który jest obiektem "utrzymujących się ataków rakietowych".
Ukraiński wywiad: Rosjanie kazali zabić jeńców wojennych
Główny Dyrektoriat Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy miał przechwycić rozmowę rosyjskich żołnierzy, z których wynikało, że Rosjanom wydano rozkaz zabicia jeńców wojennych wziętych w rejonie Popasnej, w obwodzie ługańskim. "To zbrodnia wojenna, naruszenie prawa międzynarodowego i kolejny jasny przykład, że rosyjska armia to mordercy, gwałciciele i łupieżcy, a nie żołnierze" - pisze ukraiński wywiad wojskowy na swoim kanale w serwisie Telegram.
Szef MSZ Turcji: Niektóre kraje NATO chcą, by wojna na Ukrainie trwała
Mevlut Cavusglu, szef MSZ Turcji, w rozmowie z CNN Turk stwierdził, że Ankara nie spodziewała się, że wojna Rosji z Ukrainą będzie trwała tak długo po rozmowach pokojowych, które miały miejsce w Stambule 29 marca. - Ale spotkanie szefów MSZ państw NATO wywołało wrażenie, że niektóre kraje w NATO chcą, by wojna trwała, aby była kontynuowana i Rosja się osłabiała - dodał.
Ukraińska armia odparła w Donbasie dziewięć ataków w ciągu doby
Ukraińcy mieli zniszczyć jeden czołg, dziesięć pojazdów opancerzonych, dwa samochody, jeden system artyleryjski, dwa pojazdy inżynieryjne i system przeciwlotniczy, a także rosyjski skład amunicji.
Czytaj więcej
"Wróg próbuje kontynuować działania ofensywne na Wschodnim Obszarze Operacyjnym, aby zdobyć pełną kontrolę nad terytorium obwodów ługańskiego i donieckiego" - głosi najnowszy raport Sztabu Generalnego armii Ukrainy.
Dyrektor w rosyjskim MSZ: Specjalna operacja się zakończy, gdy ustanie groźba ze strony NATO
Aleksiej Poliszczuk, cytowany przez agencję TASS stwierdził, że "specjalna operacja wojskowa (na Ukrainie, tak rosyjskie władze określają wojnę - red.) zakończy się, gdy jej cele zostaną zrealizowane". - Wśród nich jest ochrona pokojowych mieszkańców Donbasu, demilitaryzacja i denazyfikacja Ukrainy, a także eliminacja zagrożenia Rosji z terytorium Ukrainy ze względu na jego przechwycenie przez kraje NATO - powiedział dyrektor w rosyjskim MSZ. Poliszczuk nie wskazał przy tym w jaki sposób NATO zagraża Rosji z terytorium Ukrainy. Mówił natomiast, że "operacja specjalna przebiega zgodnie z planem" i że "wszystkie jej cele zostaną osiągnięte".
Patrolowanie pasa granicznego z Białorusią wraz ze Strażą Graniczną mają przejąć żołnierze WOT
Armia może kierować do wsparcia dla pograniczników do 9 tys. żołnierzy, z tego 2–2,5 tys. każdego dnia nosi oliwkowe berety WOT. Formacja ta wystawia każdej doby ok. 300 patroli pieszych. Na granicę kierowani są żołnierze terytorialnej służby wojskowej z całej Polski.
Czytaj więcej
Już prawie połowę z 420-kilometrowej granicy polsko-białoruskiej patrolują Wojska Obrony Terytorialnej.
Narastający ostrzał artyleryjski, rakietowy i bombardowania trwają w Donbasie od piątku
W jednym miejscu atakujący zdobyli miasteczko Kremiennaja, w innym utracili Marijkę (leżącą na przedmieściach Doniecka).
Czytaj więcej
Mimo ostrzału z rosyjskiej strony front na razie nie drgnął. Obrońcy utrzymują swe pozycje, czekając na pomoc Zachodu.
Przy okazji agresji na Ukrainę Putin próbuje poprawić sytuację demograficzną kraju
W ubiegłym roku w Rosji zmarło 2,4 mln ludzi, o ponad 1 mln więcej, niż się urodziło. Statystyki przypominają te z pierwszych lat XXI wieku, gdy dopiero zaczynały się rządy Władimira Putina.
Czytaj więcej
Ponad pół miliona Ukraińców wywieziono do Rosji. Zostaną poddani „kompleksowej adaptacji”.
Ołeksij Daniłow: Rozpoczęcie tzw. dużej ofensywy na wschodzie Ukrainy jest kwestią czasu
- W żadnym wypadku nie powinniśmy nie doceniać siły naszego wroga: to duże państwo, wielu ludzi, choć nie najmądrzejszych - stwierdził sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy.
Czytaj więcej
Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy oświadczył na antenie Radia NV, że duża ofensywa Rosji na wschodzie Ukrainy jeszcze się nie rozpoczęła.
Xi Jinping: Presja, polegająca na zrywaniu łańcuchów dostaw, nie działa
Chiny tuż przed wybuchem wojny na Ukrainie ogłosiły "bezgraniczną współpracę" z Rosją. Po wybuchu wojny Pekin wzywał do deeskalacji, ale nie potępił rosyjskiej agresji podkreślając, że sytuacja wokół Ukrainy jest skomplikowana, a do kryzysu przyczyniła się polityka Zachodu wobec Rosji.
Czytaj więcej
Xi Jinping, chiński prezydent, po raz kolejny zadeklarował, że Chiny sprzeciwiają się nakładaniu jednostronnych sankcji. Pekin w ostatnich tygodniach wielokrotnie krytykował sankcje nakładane przez Zachód na Rosję, w związku z jej inwazją na Ukrainę.
AP: Biden ogłosi nowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Jego elementem - ciężka artyleria
Associated Press, powołując się na przedstawiciela administracji USA podaje, że prezydent Joe Biden ma ogłosić w czwartek plany zwiększenia pomocy militarnej dla Ukrainy tak, że osiągnie ona wartość 2,6 mld dolarów. Nowy pakiet ma być podobny jeśli chodzi o wielkość do zatwierdzonego w ubiegłym tygodniu pakietu o wartości 800 mln dolarów. W ramach kolejnego pakietu pomocy militarnej Ukraina ma otrzymać m.in. ciężką artylerię. Wcześniej dostarczenie Ukrainie ciężkiej artylerii zapowiedział premier Kanady, Justin Trudeau.
Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe": Zniszczyliśmy dwa posterunki obserwacyjne wroga
Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" podaje straty zadane Rosjanom w ciągu doby. Najeźdźcy mieli stracić 34 żołnierzy i 7 jednostek sprzętu, w tym czołg, haubicę samobieżną, wyrzutnię rakiet oraz pojazd opancerzony i inżynieryjny.
Czytaj więcej
Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" informuje, że w obwodzie mikołajowskim, w pobliżu administracyjnych granic obwodu chersońskiego, Rosjanie zmuszają mieszkańców do wyboru nowych, lokalnych władz.
Biały Dom: Biden wygłosi czwartek oświadczenie ws. sytuacji na Ukrainie
Z oświadczenia Białego Domu wynika, że Biden przedstawi "aktualne informacje ws. Rosji i Ukrainy".
Johnson: Zełenski chce, aby ukraińska armia wyparła Rosjan z pozycji, które zajmują w Donbasie
- Pogląd prezydenta Ukrainy, jeśli dobrze go rozumiem, rozmawiałem z nim wiele razy, jest taki, że chciałby aby rosyjskie wojska zostały wyparte z zajmowanych przez nie pozycje w obwodach donieckim i ługańskim. Jest to więc dość maksymalistyczna pozycja, ale ws. Krymu tak nie jest - mówił brytyjski premier.
Czytaj więcej
Brytyjski premier, Boris Johnson, który udaje się do Indii, gdzie będzie przekonywał premiera Narendrę Modiego, by ten porzucił swoje neutralne stanowisko wobec wojny na Ukrainie przyznał, że jakiekolwiek rozmowy pokojowe ws. wojny na Ukrainie prawdopodobnie nie przyniosą skutku.
W ciągu doby nad Ukrainą zestrzelone zostały cztery cele powietrzne
Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy we wpisie na swoim profilu na Facebooku informuje o zestrzeleniu 20 kwietnia trzech bezzałogowych statków powietrznych Orlan-10 i jednej rakiety manewrującej. Ze względu na złe warunki pogodowe 20 kwietnia Rosjanie mieli praktycznie nie używać samolotów bojowych w rejonach prowadzenia walk.
Ministrowie finansów grupy G7: Żałujemy, że Rosja uczestniczy w organizacjach międzynarodowych
Przedstawiciele siedmiu największych gospodarek Zachodu w wydanym oświadczeniu podkreślili, że "międzynarodowe organizacje i wielostronne fora nie powinny dłużej prowadzić działań z Rosją w myśl zasady biznes jak zwykle". Swoje słowa skierowali do takich forów i instytucji międzynarodowych jak G20, MFW czy Bank Światowy. Ministrowie podkreślili też, że już zapewnili bądź zobowiązali się wraz z innymi członkami społeczności międzynarodowej do udzielenia Ukrainie w 2022 i kolejnych latach pomocy o wartości przekraczającej 24 mld dolarów i są gotowi na dalszą pomoc zaatakowanemu przez Rosję państwu.
Kadyrow: W czwartek przed lunchem lub po lunchu Mariupol znajdzie się pod kontrolą Rosji
Czeczeńscy żołnierze Ramzana Kadyrowa biorą udział w szturmie na miasto, które jest oblężone przez rosyjskie siły od 2 marca. Obecnie ostatnim bastionem obrońców Mariupola są zakłady Azovstal.