UnionPay zawiesza działalność w Rosji. Chińczycy odmawiają współpracy

Chiński system płatności bezgotówkowej UnionPay wypowiedział współpracę z rosyjskim Sbierbankiem, który został obłożony sankcjami przez kraje zachodu.

Publikacja: 21.04.2022 13:53

UnionPay zawiesza działalność w Rosji. Chińczycy odmawiają współpracy

Foto: Bloomberg

Chińczycy odmówili także rozmów z innymi rosyjskimi bankami. Jak podaje portal RBC zrobili to w obawie przed sankcjami. Jeszcze w ostatnim tygodniu Rosjanie i Chińczycy zapewniali, że ich przyjaźń jest niezmienna i „bezgraniczna”. To bardzo dotkliwy cios, bo UnionPay jest największą tego typu instytucją na świecie.

Po tym, jak Visa i MasterCard wycofały się z obsługiwania transakcji kartami płatniczymi emitowanymi w Rosji i związanymi z rachunkami bankowymi w tym kraju rosyjskie banki postanowiły skorzystać z systemu UnionPay. Dla Chińczyków była to szansa na szybki rozwój w tym kraju, ale wyraźnie z niego zrezygnowali.

„Projekt skorzystania z systemu UnionPay w tej chwili został bezterminowo zawieszony. Nikt nam oficjalnie nie powiedział, że jest to bezpośrednio związane z sankcjami, ale zawieszenie tego projektu obowiązuje aż do czasu, kiedy otrzymamy kolejne instrukcje” — czytamy na RBC, który cytuje anonimowe źródła bankowe.

Natomiast już oficjalnie wiadomo, że UnionPay zawiesił bezterminowo negocjacje nie tylko ze Sbierbankiem, ale również z największym prywatnym bankiem w Rosji — Alfa Bankiem, VTB oraz Otkrytie. Apelowali o to Ukraińcy. 17 marca Narodowy Bank Ukrainy, który także jest partnerem UnionPay zwrócił się do Chińczyków o zaprzestanie działalności w Rosji i unieważnili wyemitowane w tym kraju karty płatnicze, tak aby ich posiadacze nie byli w stanie korzystać z nich poza granicami kraju.

Teraz posiadacze wyemitowanych w Rosji kart chińskiego emitenta informują, że otrzymują odmowy realizacji transakcji w Stanach Zjednoczonych, Izraelu, krajach Europy, Azji oraz na Bliskim Wschodzie w tym tak ulubionym przez nich Dubaju.

Dotychczas UnionPay, największy emitent kart kredytowych w Chinach był jedną z niewielu opcji, jakie pozostały Rosjanom po wprowadzeniu sankcji. Chińczycy, jak na razie, powstrzymują się przed krytyką tego, co Rosjanie wyprawiają na Ukrainie i dotychczas nie wprowadzali żadnych ograniczeń we wzajemnych kontaktach. Aż do 20 kwietnia, kiedy to zorientowali, się, że i UnionPay może natknąć się na ograniczenia, skoro otwarcie wspiera Rosjan.

System UnionPay, który jest największy na świecie o obsługuje 9,4 mld kart płatniczych (dane z 2021 roku) został stworzony przez koalicję największych chińskich banków w 2002 roku. Dla porównania Visa ma 3,7 mld klientów, a MasterCard 2,5 mld. Początkowo miał służyć do rozliczania transakcji krajowych, ale szybko zaczął akceptować transakcje zagraniczne i ruszył na podbój obcych rynków, w tym rosyjskiego. Wcześniej pojawił się w Hongkongu (2004) i w USA (2005).

W 2012, UnionPay założył swoją filię zagraniczną UnionPay International współpracującą z 2,5 tys. instytucji finansowych w 70 krajach — wynika ze strony internetowej. W Europie są to HSBC Holdings PLC, Barclays PLC, Travelex and Moneycorp.

Przed rosyjską inwazją na Ukrainę UnionPay nie był znaczącym graczem na tym rynku i do chińskiej firmy należało jedynie 1 proc. wszystkich emitowanych kart w tym kraju, bo dominowały Visa i MasterCard. Po inwazji stał się jedyną alternatywą. Karty wyemitowane przez UnionPay przed wojną miało 4 mln Rosjan, były akceptowane w 95 proc. bankomatów. Chińczycy mieli tam także system szybkich płatności UnionPay QuickPass.

Finanse
Trump uruchamia kryptowalutę i już zarabia
Finanse
Duże długi mieszkańców w średnich miastach. Trudniej tu o dobre, stabilne dochody
Finanse
EBOR i Enterprise Investors inwestują w eTravel
Finanse
Oszczędności Polaków rosną szybciej niż ich długi. Kogo to martwi?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Finanse
Ofiary Berniego Madoffa odzyskały już 94 procent swoich pieniędzy
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego