Dworczyk: Scenariusz użycia broni atomowej przez Rosję też jest rozpatrywany

Większość polityków ukraińskich jest przekonana, że to będzie długi konflikt - mówił w rozmowie z Radiem Zet szef KPRM, Michał Dworczyk.

Publikacja: 21.04.2022 09:19

Michał Dworczyk

Michał Dworczyk

Foto: TV.RP.PL

arb

Dworczyk był pytany o środowy test rosyjskiej rakiety międzykontynentalnej Sarmat, o zasięgu ok. 18 tys. km.

Czytaj więcej

Rosjanie przeprowadzili udaną próbę pocisku międzykontynentalnego Sarmat

- Rosja często w sposób demonstracyjny próbuje prezentować rozwój swojego uzbrojenia, próbuje wykorzystywać w polityce międzynarodowej swój potencjał nuklearny, strasząc inne kraje, że jest zdeterminowana, by w sytuacjach krytycznych taką broń wykorzystać. Te testy oceniałbym w tych kategoriach: jako rodzaj demonstracji, którą Rosja prowadzi w czasie trudnym politycznie dla siebie. Dzisiaj Rosja przegrywa politycznie na wszystkich frontach, dzisiaj Rosja jest pariasem w polityce międzynarodowej, dzisiaj dzieją się też niedobre rzeczy z punktu widzenia Rosji gospodarcze, jeśli chodzi o sankcje, których Rosja nie przewidywała - tłumaczył Dworczyk.

Rosja musi liczyć się z konsekwencjami swojej zbrodniczej polityki

Michał Dworczyk, szef KPRM

A czy Rosja może użyć na Ukrainie taktycznej broni jądrowej?

- Myślę, że nie można dziś wykluczyć żadnego scenariusza. Scenariusz użycia taktycznej broni jądrowej również jest rozpatrywany przez analityków jako realny rozwój wydarzeń, gdyby Rosja nie mogła osiągnąć celów militarnych środkami konwencjonalnymi. Mamy oczywiście nadzieję, że do tego nie dojdzie. Państwa NATO, przede wszystkim USA pokazują dużą determinację jeśli chodzi o wsparcie Ukrainy w walce z rosyjskim agresorem i Rosja musi liczyć się z konsekwencjami swojej zbrodniczej polityki - ocenił szef KPRM.

Dworczyk mówił też, że na Ukrainie "wszyscy czekają aż tak naprawdę zacznie się ofensywa rosyjska w Donbasie". - Ta ofensywa się jeszcze w sposób pełnoskalowy nie rozpoczęła - zaznaczył. - Dla wszystkich zasadniczym pytaniem jest kiedy Rosjanie ruszą i jakie przed uderzeniem uda im się zebrać siły i środki na tym odcinku - dodał.

Szef KPRM zauważył, że obecnie większość sił rosyjskich skupionych jest na wschodzie Ukrainy. - Wiele osób twierdzi, że może to być rozstrzygające starcie jeśli chodzi o ten etap wojny - mówił o tzw. bitwie o Donbas Dworczyk.

- Większość polityków ukraińskich jest przekonana, że to będzie długi konflikt, że nawet po tym starciu (o Donbas - red.) ten konflikt się nie zakończy, będzie trwał - zaznaczył.

Konflikty zbrojne
Izrael potwierdził otrzymanie dokumentów. Porozumienie z Hamasem już obowiązuje
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1060
Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak: Dlaczego nie skierować 7 Brygady Obrony Wybrzeża na Gotlandię?
Konflikty zbrojne
Izraelski rząd ratyfikował porozumienie z Hamasem. Naloty do ostatniej chwili
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Konflikty zbrojne
Ostatni polski zakładnik w Strefie Gazy. Kiedy wróci do rodziny?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego