Taką informację przekazała dyrektor departamentu kadr i organizacji sądów w Ministerstwie Sprawiedliwości Marta Kożuchowska-Warywoda podczas poniedziałkowego spotkania w resorcie z przedstawicielami organizacji reprezentujących referendarzy sądowych.
– Referendarz sądowy to często niedoceniana, ale niezwykle ważna funkcja w wymiarze sprawiedliwości – powiedział podczas spotkania minister Adam Bodnar. Podkreślił, że należy wzmocnić status referendarzy sądowych i stworzyć odpowiednie warunki finansowe i zawodowe osobom, które chcą go wykonywać, aby traktowali go jako zawód docelowy.
Czytaj więcej
Od maja 2017 r. referendarze mogli ubiegać się o awans na urząd sędziego, ale tylko przez siedem lat. Ich ustawowy czas minął w czerwcu br. – Będą przywrócone dla nich terminy – mówi Dariusz Mazur, wiceminister sprawiedliwości.
Prezes sądu dostanie pieniądze na awanse referendarzy
Kwestia awansu zawodowego referendarzy sądowych była jednym z najważniejszych tematów spotkania. Przedstawiciele resortu sprawiedliwości zapowiedzieli, że zarekomendują prezesom sądów obowiązkowy przegląd statusu osób zatrudnionych na stanowiskach referendarzy sądowych, aby prezesi sami inicjowali proces awansu zawodowego. Prezesi sądów zostaną także poinformowani, że nieuzasadnione jest powoływanie się na brak pieniędzy, co – jak sygnalizują referendarze – często jest podawane jako przeszkoda do ich awansu zawodowego.
– Sądy, którym brakuje pieniędzy na awansowanie referendarzy sądowych mogą wystąpić do ministerstwa o dodatkowe środki finansowe na ten cel – podkreślił minister Adam Bodnar.