Sam wniosek o rentę wdowią nie wystarczy. Bez tego jej nie otrzymasz

Od 1 stycznia 2025 roku można będzie składać wnioski o rentę wdowią, umożliwiającą otrzymywanie zbiegu renty rodzinnej i własnego świadczenia. Wcześniej warto mieć jednak ustalone prawo do obu tych świadczeń.

Publikacja: 31.12.2024 06:28

Wniosek o rentę wdowią. Co potrzeba do jego złożenia?

Wniosek o rentę wdowią. Co potrzeba do jego złożenia?

Foto: Tomasz / Adobe Stock

Renta wdowia obowiązywać będzie na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 2024 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Renta wdowia: Komu przysługuje?

Renta wdowia przysługiwać będzie wdowie lub wdowcowi, którzy spełnią wszystkie poniższe warunki:

  • mają przynajmniej 60 lat – w przypadku kobiet i 65 lat – w przypadku mężczyzn;
  • do dnia śmierci współmałżonka pozostawali z nim we wspólności małżeńskiej;
  • nabyli prawo do renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku, jednak nie wcześniej niż w dniu, w którym ukończyli 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna);
  • nie zawarli kolejnego związku małżeńskiego.

Czytaj więcej

Który wariant renty wdowiej będzie bardziej opłacalny? ZUS pomoże w wyliczeniach

Aby otrzymać rentę wdowią, należy mieć przyznane prawo do dwóch świadczeń, a więc do renty rodzinnej po zmarłym małżonku i do własnego świadczenia. Tym drugim świadczeniem może być – jak podaje ZUS w swoim informatorze na temat renty wdowiej – prawo do „[…] emerytury, emerytury rolniczej, emerytury lub renty z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, emerytury wojskowej, emerytury policyjnej, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, renty z tytułu niezdolności do pracy, w tym renty szkoleniowej, renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, renty rolniczej szkoleniowej, wojskowej renty inwalidzkiej albo policyjnej renty inwalidzkiej”.

Wysokość renty wdowiej

Renta wdowia umożliwi zbieg dwóch świadczeń w jednej z dwóch opcji:

  • 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. renty rodzinnej,
  • 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnego świadczenia.

Senior sam będzie mógł zdecydować, którą z opcji wybiera.

Czytaj więcej

Kto spełnia warunki do renty wdowiej 2025? Można to sprawdzić dzięki ankiecie ZUS

Suma dwóch wypłacanych świadczeń w ramach renty wdowiej nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury. W przeciwnym wypadku renta wdowia zostanie pomniejszona o kwotę przekroczenia.

Wniosek o rentę wdowią będzie można składać od 1 stycznia 2025 roku, jednak samo świadczenie wypłacane będzie od 1 lipca 2025 roku. Aby było to możliwe już od tego dnia, wniosek trzeba będzie złożyć do 31 lipca 2025 roku. Natomiast od 1 stycznia 2027 roku drugie świadczenie wypłacane będzie w wysokości 25 proc.

Jak złożyć wniosek o rentę wdowią?

Aby otrzymać rentę wdowią, należy złożyć do ZUS Wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną (ERWD). Będzie można to zrobić zarówno w placówkach ZUS, jak i poprzez Platformę Usług Elektronicznych/eZUS. ZUS na swojej stronie internetowej informuje, że osoby, które będą chciały złożyć wniosek elektronicznie, a nie posiadają jeszcze konta na PUE/eZUS, będą mogły skorzystać z pomocy pracowników ZUS.

Czytaj więcej

Ważne zmiany dla emerytów od 2025 roku. Na jakie świadczenia mogą liczyć?

Do samego wniosku o rentę wdowią senior nie będzie musiał dołączać dodatkowych dokumentów. Jeżeli ZUS uzna, że do rozpatrzenia wniosku niezbędne są dodatkowe dokumenty, których nie posiada, poprosi o ich dostarczenie.

Wniosek o rentę wdowią może nie wystarczyć

W momencie złożenia wniosku o rentę wdowią należy posiadać przyznane prawo zarówno do własnego świadczenia, jak i do renty rodzinnej. Jeżeli dana osoba nie ma przyznanego prawa do tych świadczeń, a spełnia warunki do ich przyznania, to – jak można przeczytać w informatorze dotyczącym renty wdowiej wydanym przez ZUS – powinna w pierwszej kolejności złożyć wniosek o te świadczenia. Dopiero w następnym kroku powinna złożyć wniosek o ustalenie prawa do zbiegu swojego świadczenia z rentą rodzinną. Taka kolejność przyspieszy rozpatrzenie wniosku o rentę wdowią.

W przypadku ubiegania się o przyznanie prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku, należy złożyć Wniosek o rentę rodzinną (ERR). Dołączyć do niego trzeba przede wszystkim akt zgonu małżonka (jeśli nie był złożony do ZUS w celu wypłaty zasiłku pogrzebowego) oraz aktualny odpis aktu małżeństwa. Dodatkowe dokumenty mogą okazać się potrzebne w zależności od konkretnego przypadku. Szczegółowe informacje na ich temat uzyskać można w placówkach ZUS oraz na jego stronie internetowej.

Renta wdowia obowiązywać będzie na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 2024 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Renta wdowia: Komu przysługuje?

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Praca, Emerytury i renty
Przełomowe zmiany w zwolnieniach lekarskich i orzecznictwie ZUS. O tym będzie głośno w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Praca, Emerytury i renty
Ważne zmiany dla emerytów w styczniu 2025. Dotkną cztery grupy seniorów
Praca, Emerytury i renty
ZUS przypomina: 2 stycznia 2025 upływa ważny termin dla rodziców
Prawo w Polsce
Co dalej z pieniędzmi dla PiS? Minister finansów w prawnym potrzasku
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Nieruchomości
Zmiany w prawie lotniczym. Właściciele nieruchomości z nowym obowiązkiem
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay