Renta wdowia obowiązywać będzie na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 2024 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.
Renta wdowia: Komu przysługuje?
Renta wdowia przysługiwać będzie wdowie lub wdowcowi, którzy spełnią wszystkie poniższe warunki:
- mają przynajmniej 60 lat – w przypadku kobiet i 65 lat – w przypadku mężczyzn;
- do dnia śmierci współmałżonka pozostawali z nim we wspólności małżeńskiej;
- nabyli prawo do renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku, jednak nie wcześniej niż w dniu, w którym ukończyli 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna);
- nie zawarli kolejnego związku małżeńskiego.
Czytaj więcej
Od 1 stycznia 2025 roku seniorzy będą mogli wnioskować o wypłatę zbiegu renty rodzinnej z innym świadczeniem. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, jak będzie wyglądało wnioskowanie i ustalanie wysokości renty wdowiej.
Aby otrzymać rentę wdowią, należy mieć przyznane prawo do dwóch świadczeń, a więc do renty rodzinnej po zmarłym małżonku i do własnego świadczenia. Tym drugim świadczeniem może być – jak podaje ZUS w swoim informatorze na temat renty wdowiej – prawo do „[…] emerytury, emerytury rolniczej, emerytury lub renty z ubezpieczenia społecznego rolników indywidualnych i członków ich rodzin, emerytury wojskowej, emerytury policyjnej, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, renty z tytułu niezdolności do pracy, w tym renty szkoleniowej, renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, renty rolniczej szkoleniowej, wojskowej renty inwalidzkiej albo policyjnej renty inwalidzkiej”.