Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw został opublikowany i przekazany do opiniowana pod koniec października 2024 r. Kolejne etapy prac nad ustawą odbywać się będą już w 2025 r. Dokument, który według wstępnych założeń miał być gotowy już na IV kwartał 2024 r. (został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, druk UD114), zawiera szereg zmian w przepisach dotyczących zwolnień lekarskich oraz wydawania orzeczeń przez lekarzy orzeczników ZUS. Zmiany zostały przygotowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Jak wynika z Uzasadnienia do projektu oraz OSR (Ocena Skutków Regulacji), nowa ustawa ma na celu uelastycznienie istniejących zasad, dopasowanie ich do realiów społeczno-gospodarczych oraz przeciwdziałanie nadużyciom w tym obszarze. Przewiduje się też duże zmiany w sposobie wydawania orzeczeń lekarskich przez lekarzy orzeczników ZUS (decydujących np. o przyznaniu renty). Zakład boryka się w tej chwili z dużymi brakami kadrowymi. Nowelizacja ma usprawnić i przyspieszyć jego pracę w tym obszarze.
Projekt zmian: Co będzie wolno robić na zwolnieniu lekarskim?
Zgodnie z projektem nie każde zajęcie o charakterze zarobkowym będzie skutkowało utratą prawa do świadczeń. Dlatego w nowelizacji wprowadzono definicję „pracy zarobkowej”. „Proponuje się, by pracę zarobkową zdefiniować jako każdą czynność mającą charakter zarobkowy, niezależnie od stosunku prawnego będącego podstawą jej wykonania. Jednocześnie na gruncie ustawy proponuje się wprowadzenie zastrzeżenia, że pracą zarobkową nie będą czynności incydentalne, których podjęcia w okresie zwolnienia od pracy wymagają istotne okoliczności” – czytamy w OSR.
Czytaj więcej
Mieszkańcy wielu polskich miast muszą przygotować się na wzrost opłat za odbiór śmieci od 2025 r. W niektórych miejscach podwyżki są znaczące. Samorządy tłumaczą je m.in. wszechobecnym wzrostem cen. Przyczyną jest też wzrastająca ilość odpadów.
Czym są „czynności incydentalne”, których podjęcie na L4 – według projektu – nie będzie zagrożone utratą świadczeń? W OSR czytamy, że chodzi o czynności, których zaniechanie mogłoby prowadzić m.in. do znacznych strat finansowych dla pracodawcy czy kontrahenta (np. podpisanie faktur, listów przewozowych, innych dokumentów).