Który wariant renty wdowiej będzie bardziej opłacalny? ZUS pomoże w wyliczeniach

Od 1 stycznia 2025 roku seniorzy będą mogli wnioskować o wypłatę zbiegu renty rodzinnej z innym świadczeniem. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, jak będzie wyglądało wnioskowanie i ustalanie wysokości renty wdowiej.

Publikacja: 13.12.2024 05:46

Który wariant renty wdowiej będzie bardziej opłacalny? ZUS pomoże w obliczeniach

Który wariant renty wdowiej będzie bardziej opłacalny? ZUS pomoże w obliczeniach

Foto: Paweł Kacperek / Adobe Stock

Tzw. renta wdowia to wypłata zbiegu świadczeń - renty rodzinnej i innego świadczenia. Przepisy pozwalają na wybór: uprawniona osoba może pobierać 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. świadczenia po zmarłym małżonku lub odwrotnie. Skąd wiadomo, który wybór będzie bardziej opłacalny?

Renta wdowia: ZUS pomoże w wyliczeniach

– Takie informacje będzie można uzyskać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych – wyjaśniła szefowa MRPiPS na antenie TVP Info – Renta wdowia należeć się będzie tym, którzy mają prawo do renty rodzinnej, renty po zmarłym małżonku i na podstawie takiego wyliczenia, które będzie dostępne w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, senior czy seniorka będą mogli zdecydować, czy wolą pozostać przy swoim świadczeniu i korzystać z 15 proc. świadczenia po zmarłym małżonku, czy wolą zdecydować się na świadczenie po zmarłym małżonku i korzystać z 15 proc. swojego świadczenia. 15 proc. oczywiście na początku, bo sukcesywnie z roku na rok to świadczenie będzie rosło – dodała.

Potwierdzenie tych słów możemy znaleźć na stronie ZUS-u, gdzie czytamy: „Jeśli jesteś osobą uprawnioną do wypłaty świadczeń w zbiegu, pomożemy Ci wybrać najkorzystniejszy wariant. Jeśli chcesz złożyć elektronicznie wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną, a nie masz jeszcze konta na PUE, pomożemy Ci je założyć. Skontaktuj się z nami”.

Czytaj więcej

ZUS przypomina o nowym świadczeniu. „Nie zwlekaj i złóż wniosek”

Nowe świadczenie dla około 2 mln osób

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że ministerstwo będzie dokładać wszelkich starań, by uprawnieni seniorzy nie mieli problemu z wnioskowaniem o wypłatę zbiegu świadczeń.

Według słów minister, ZUS jest „uwrażliwiony” na to, by wychodzić naprzeciw potrzebom osób starszych. W przypadku, gdy wnioski o rentę wdowią będzie trzeba wypełnić elektronicznie, seniorzy nie zostaną z tym sami – asystować im będą pracownicy zakładu.

– Oczywiście nie chodzi nam o to, żeby świadczenie czy renta wdowia było na papierze, ale żeby te pieniądze rzeczywiście trafiły do jak największej liczby seniorów, a uprawnionych będzie około 2 milionów starszych Polek i Polaków – zapowiedziała.

Ankieta ZUS-u pomoże w sprawdzeniu, czy renta wdowia przysługuje

Na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dostępna jest już ankieta, dzięki której można sprawdzić, czy jest się osobą uprawnioną do renty wdowiej (https://www.zus.pl/swiadczenia/renty/ankieta-renta-wdowia).

Czytaj więcej

Kto spełnia warunki do renty wdowiej 2025? Można to sprawdzić dzięki ankiecie ZUS

Składa się ona z siedmiu pytań (dwa z nich dotyczą wieku emerytalnego innego u kobiet i mężczyzn), a aby odpowiedzieć na wszystkie z nich, konieczna jest twierdząca odpowiedź na pierwsze pytanie, które brzmi „Czy masz prawo do co najmniej dwóch świadczeń, z czego jedno jest rentą rodzinną, lub czy masz złożony wniosek lub wnioski i czekasz na decyzję o takich świadczeniach?”. Decydująca w kwestii uprawnienia do wypłaty zbiegu świadczeń jest odpowiedź na ostatnie pytanie kwestionariusza.

Jak informuje ZUS, o rentę wdowią nie mogą się starać osoby, których suma świadczeń w zbiegu z rentą rodzinną przekracza trzykrotność najniższej emerytury. Wniosek osób przekraczających tę kwotę zostanie odrzucony.

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?