Tzw. renta wdowia to wypłata zbiegu świadczeń - renty rodzinnej i innego świadczenia. Przepisy pozwalają na wybór: uprawniona osoba może pobierać 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. świadczenia po zmarłym małżonku lub odwrotnie. Skąd wiadomo, który wybór będzie bardziej opłacalny?
Renta wdowia: ZUS pomoże w wyliczeniach
– Takie informacje będzie można uzyskać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych – wyjaśniła szefowa MRPiPS na antenie TVP Info – Renta wdowia należeć się będzie tym, którzy mają prawo do renty rodzinnej, renty po zmarłym małżonku i na podstawie takiego wyliczenia, które będzie dostępne w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, senior czy seniorka będą mogli zdecydować, czy wolą pozostać przy swoim świadczeniu i korzystać z 15 proc. świadczenia po zmarłym małżonku, czy wolą zdecydować się na świadczenie po zmarłym małżonku i korzystać z 15 proc. swojego świadczenia. 15 proc. oczywiście na początku, bo sukcesywnie z roku na rok to świadczenie będzie rosło – dodała.
Potwierdzenie tych słów możemy znaleźć na stronie ZUS-u, gdzie czytamy: „Jeśli jesteś osobą uprawnioną do wypłaty świadczeń w zbiegu, pomożemy Ci wybrać najkorzystniejszy wariant. Jeśli chcesz złożyć elektronicznie wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną, a nie masz jeszcze konta na PUE, pomożemy Ci je założyć. Skontaktuj się z nami”.
Czytaj więcej
Już od 1 stycznia 2025 r. będą obowiązywać przepisy dotyczące tzw. renty wdowiej. Nowe regulacje zakładają możliwość łączenia renty rodzinnej z innym świadczeniem, np. emeryturą. Wypłata połączonych świadczeń nastąpi jednak dopiero w połowie roku.
Nowe świadczenie dla około 2 mln osób
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że ministerstwo będzie dokładać wszelkich starań, by uprawnieni seniorzy nie mieli problemu z wnioskowaniem o wypłatę zbiegu świadczeń.