Automaty z paczkami poza kontrolą? Są miejskie wytyczne, brakuje przepisów

Wrocław wydał wytyczne w sprawie lokalizowania takich obiektów. W ocenie ekspertów należy jednak wreszcie prawnie uregulować lokalizowanie potrzebnych, jednak wyrastających jak grzyby po deszczu automatów paczkowych.

Publikacja: 04.01.2025 08:24

Automaty z paczkami poza kontrolą? Są miejskie wytyczne, brakuje przepisów

Foto: PAP/Marcin Obara

W opracowanych wytycznych dla operatorów automatów przechowujących przesyłki na obszarze Wrocławia wskazano, że na terenach miejskich takie obiekty mogą być lokalizowane wyłącznie w miejscach niereprezentacyjnych, np. w obrębie podwórek, jako dobudówka do istniejącego, ale niezabytkowego obiektu. Wymagane jest też dopasowanie wymiarami do ścian istniejących obiektów. Automaty nie mogą m.in. tamować ruchu pieszych czy świecić w okna budynków.

W Polsce jest pełna samowola w kwestii stawiania automatów z paczkami

Adwokat Rafał Dybka z Kancelarii Prawnej Nieruchomości & Proces Budowlany przypomina, że wskutek orzecznictwa sądowo-administracyjnego w 2020 r. znowelizowano Prawo budowlane. Zgodnie z tymi przepisami automat przechowujący przesyłki o wysokości do 3 m jest budowlą, na zamontowanie której nie jest wymagane ani zgłoszenie, ani pozwolenie na budowę.

Czytaj więcej

Automaty paczkowe w sieciach otwartych czy zamkniętych?

- Nowelizacja z 2020 r. usunęła wątpliwości dotyczące prawnej kwalifikacji takich urządzeń i zastosowania do ich budowy przepisów ustawy, jak również innych regulacji prawnych, takich jak plany zagospodarowania przestrzennego czy przepisy ochrony konserwatorskiej. Z pewnością jednak nie usunęła wszystkich problemów związanych z ich usytuowaniem i funkcjonowaniem w przestrzeni miejskiej – mówi radczyni prawna Agata Jurek-Zbrojska.

- Automaty są potrzebne i ułatwiają życie, jednak ważne jest, aby były lokalizowane w odpowiednich miejscach i w przemyślany sposób, uwzględniający występujące w konkretnej części miasta uwarunkowania. Nie mogą być elementami dominującymi krajobrazu. Obecnie natomiast mamy pełną samowolę w kwestii stawiania takich obiektów, wskutek czego pojawiają się one w miejscach, które nie powinny być do tego przeznaczone, np. wyeksponowane w przestrzeniach publicznych lub w miejscach gdzie kontrastują one z zabudową historyczną – zauważa Radosław Jończak, wiceprezes Stowarzyszenia Urbanistów ZOIU. Jak dodaje, zdarzają się także automaty z paczkami o długości nawet kilkudziesięciu metrów, stanowiące istotne dominanty przestrzenne.

Potrzebne zmiany w prawie w kwestii automatów przechowujących przesyłki

- Z racji, że są elementami wpływającymi na odbiór przestrzeni, uważam, że w takich miejscach jak śródmieście ich stawianie powinno być uregulowane prawnie – podkreśla wiceprezes Jończak.

W ocenie eksperta odpowiednim rozwiązaniem, skuteczniejszym niż wytyczne wprowadzane przez miasta, byłoby uregulowanie zasad lokalizacji w uchwałach krajobrazowych w gminach, w których są określone kwestie montażu obiektów małej architektury, reklam czy ogrodzeń. Jednak z racji, że niewiele gmin przyjmuje uchwały krajobrazowe, alternatywnym rozwiązaniem jest możliwość przyjmowania przez gminy odpowiednich przepisów w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

- Co ważne, aby gminy mogły skutecznie uchwalać zapisy dotyczące automatów w planach miejscowych, ustawodawca musiałby dać samorządom do tego odpowiednie narzędzie w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Bez przyznania gminom odpowiednich kompetencji wprowadzenie ograniczeń w aktach prawa miejscowego mogłoby być kwestionowane przed sądami administracyjnymi, a przyjmowane uchwały w całości lub części uchylane – podkreśla Radosław Jończak.

Czytaj więcej

Wielkie inwestycje kurierów

Architekt Bożena Konieczny, uważa pomysł uregulowania automatów na terenach miejskich za trafiony. Jej zdaniem nie ma jednak powodu, aby regulacje dotyczące paczkomatów wprowadzać także na terenach prywatnych.

Taki pomysł próbowano forsować już w lutym 2024 r. Wtedy do Sejmu wpłynęła petycja, której autor oczekiwał regulacji automatów paczkowych także na terenach prywatnych. W opinii prawnej dotyczącej tej petycji dr Paweł Marek Woroniecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego wskazał, że konieczność dokonywania uzgodnień z właścicielem/właścicielami sąsiedniej działki w zakresie lokalizacji na prywatnej działce nie byłoby działaniem zgodnym z art. 32 Konstytucji RP. Artykuł ten stanowi, że wszyscy są równi wobec prawa, mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne i nikt nie może być dyskryminowany. W tej sytuacji w gorszym położeniu znalazłyby się osoby, które chciałyby czerpać korzyści finansowe z tytułu ich udostępnienia pod lokalizację automatów z paczkami.

Czy można sprzeciwiać się postawieniu automatów z paczkami w sąsiedztwie mieszkania?

W tym miejscu należy zwrócić jednak uwagę na konsekwencje dla podmiotów, które na swoim prywatnym terenie mają zamontowany taki obiekt. Agata Jurek-Zbrojska przypomina bowiem, że do funkcjonowania automatów z paczkami mogą się odnosić ogólne przepisy kodeksu cywilnego dotyczące zakazu tzw. immisji, czyli negatywnego oddziaływania na sąsiadujące nieruchomości, na przykład przez hałas, zapach czy światło. Poszkodowany sąsiad, który odczuwa takie immisje może na gruncie KC wystąpić z roszczeniem o przywrócenie stanu zgodnego z prawem.

- Zamawiając paczkę, chcielibyśmy odebrać ją z bliskiego, dobrze oświetlonego i bezpiecznego miejsca, ale nie chcemy mieć widoku na paczkomat, który generuje stały ruch osób i pojazdów – zauważa mec. Jurek-Zbrojska. Jak jednak podkreśla, przestrzeń, w której funkcjonujemy, swobodny dostęp do naszych nieruchomości oraz to, co widzimy za oknem, także są ważnymi elementami naszego życia.

W opracowanych wytycznych dla operatorów automatów przechowujących przesyłki na obszarze Wrocławia wskazano, że na terenach miejskich takie obiekty mogą być lokalizowane wyłącznie w miejscach niereprezentacyjnych, np. w obrębie podwórek, jako dobudówka do istniejącego, ale niezabytkowego obiektu. Wymagane jest też dopasowanie wymiarami do ścian istniejących obiektów. Automaty nie mogą m.in. tamować ruchu pieszych czy świecić w okna budynków.

W Polsce jest pełna samowola w kwestii stawiania automatów z paczkami

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo w Polsce
Co dalej z pieniędzmi dla PiS? Minister finansów w prawnym potrzasku
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Zawody prawnicze
E-Doręczenia. Od 1 stycznia nowy obowiązek dla adwokatów, radców i doradców
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 zaczną się później niż ostatnio. Terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Sam wniosek o rentę wdowią nie wystarczy. Bez tego jej nie otrzymasz
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w styczniu 2025. Zmiany w harmonogramie
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay