Sondaż: Polacy o stanie praworządności w Polsce po roku rządów Donalda Tuska

„Jak po roku sprawowania władzy przez rząd Donalda Tuska zmienił się Pani/Pana zdaniem stan praworządności w Polsce?” - takie pytanie zadaliśmy w sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 04.01.2025 08:21

Andrzej Duda i Donald Tusk

Andrzej Duda i Donald Tusk

Foto: PAP/Marcin Obara

arb

Poprawa stanu praworządności w Polsce była jedną z głównych obietnic koalicji rządzącej tworzonej przez KO, Polskę 2050, PSL i Nową Lewicę. Już w drugim punkcie umowy koalicyjnej czytamy, że koalicja „przywróci porządek prawny, zachwiany przez działania poprzedników”.

Rok rządu Donalda Tuska: Bez zmian ustawowych instytucji wymiaru sprawiedliwości

„Sądy będą wolne od nacisków politycznych, prokuratura będzie niezależna i apolityczna. Zapewnimy legalność funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości i sądownictwa konstytucyjnego. Dołożymy wszelkich starań, aby przywrócić konstytucyjny i apolityczny kształt Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego. Sądy muszą być blisko obywateli i mają im służyć. Skrócimy czas i obniżymy koszty postępowań sądowych. Konieczne jest także odciążenie sądów od spraw, które mogą być rozstrzygane w trybie administracyjnym” - głosi ten punkt umowy.

Jak dotąd rządowi nie udało się jednak przeprowadzić ustawowych zmian w żadnej z instytucji wymiaru sprawiedliwości, ze względu na sprzeciw prezydenta Andrzeja Dudy wobec proponowanych przez koalicję zmian. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar dokonał zmiany na stanowisku prokuratora krajowego, kwestionując sposób przywrócenia do służby Dariusza Barskiego i omijając tym samym prezydenta Andrzeja Dudę, który w innym przypadku musiałby uczestniczyć w procedurze zmiany na tym stanowisku – legalność tej zmiany jest jednak kwestionowana przez prezydenta, PiS i Izbę Karną Sądu Najwyższego, według której przywrócenie Barskiego do służby zostało przeprowadzone zgodnie z prawem. Jako jednak, że orzeczenie wydał w tej sprawie skład złożony wyłącznie z tzw. neosędziów, rząd się do niego nie zastosował.

W przypadku Trybunału Konstytucyjnego obecna większość rządząca ignoruje jego orzeczenia i nie wyznacza sędziów na wakujące stanowiska – dziś Trybunał Konstytucyjny liczy 12 zamiast 15 sędziów.

Czytaj więcej

Bogdan Święczkowski: Adam Bodnar nie jest decyzyjny ws. Trybunału Konstytucyjnego

Nie wiadomo jak rząd zachowa się wobec niedawnej uchwały PKW przyjmującej sprawozdanie komitetu wyborczego PiS po orzeczeniu Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN w tej sprawie. PiS przekonuje, że po decyzji PKW minister finansów Andrzej Domański powinien wypłacić tej partii dotację oraz wypłacać subwencję partyjną w pełnej wysokości. Jednak - wobec kwestionowania statusu wydającej orzeczenie Izby przez większość rządzącą - Donald Tusk sugerował w serwisie X, że żadne pieniądze do PiS nie trafią. Ostateczną decyzję ma w tej sprawie podjąć minister finansów Andrzej Domański. 

Donald Tusk otwierając posiedzenie rządu 31 grudnia 2024 roku zapowiadał, że „do lipca będziemy ciągle jeszcze, przynajmniej do lipca, tkwili w tym systemie prawa i bezprawia jednocześnie, ale damy sobie z tym radę”. To nawiązanie do wyborów prezydenckich, które odbędą się wiosną 2025 roku. Nowy prezydent zostanie zaprzysiężony w sierpniu.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy jak – ich zdaniem – zmienił się stan praworządności w Polsce po roku sprawowania władzy przez rząd Donalda Tuska.

Foto: rp.pl/Weronika Porębska

24,4 proc. badanych odpowiedziało, że sytuacja się poprawiła.

Zdaniem 28,2 proc. respondentów sytuacja się nie zmieniła.

34,8 proc. uczestników badania uważa, że sytuacja się pogorszyła.

12,6 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

- Stan praworządności za gorszy częściej uważają mężczyźni (39 proc.) niż kobiety (32 proc.). Takie samo zdanie wyraża czterech na dziesięciu badanych w wieku od 35 do 49 lat i nieco niższy odsetek respondentów (38 proc.) z wykształceniem zasadniczym zawodowym. Częściej niż pozostali stan polskiej praworządności gorzej niż przed rokiem oceniają osoby o dochodach nie wyższych niż 3000 zł netto (45 proc.) oraz z miast liczących maksymalnie 20 tys. mieszkańców – komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak, wiceprezes agencji badawczej SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 31 grudnia 2024 r.-2 stycznia 2025 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Poprawa stanu praworządności w Polsce była jedną z głównych obietnic koalicji rządzącej tworzonej przez KO, Polskę 2050, PSL i Nową Lewicę. Już w drugim punkcie umowy koalicyjnej czytamy, że koalicja „przywróci porządek prawny, zachwiany przez działania poprzedników”.

Rok rządu Donalda Tuska: Bez zmian ustawowych instytucji wymiaru sprawiedliwości

Pozostało jeszcze 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Mocne słowa Bosaka do posła KO. „Sprostytuowane autorytety”
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Polityka
Sondaż: Czy inny polityk koalicji byłby lepszym premierem niż Donald Tusk?
Polityka
Magdalena Biejat: W centrum polityki zawsze musi być człowiek
Polityka
Donald Tusk ostro skrytykował Nawrockiego. "Pytanie jest proste i śmiertelnie poważne"
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Polityka
Donald Tusk: Jeśli Europa będzie bezsilna, nie przetrwa
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay