Jak przekazało Ministerstwo Sprawiedliwości, minister Adam Bodnar spotkał się z asystentami sędziów z sądów w całym kraju. To prawnicy, którzy którzy podejmują pod kierownictwem sędziego czynności z zakresu administracji sądowej, przygotowują sprawy sądowe do rozpoznania, sporządzają projekty zarządzeń, orzeczeń lub ich uzasadnień. Trudno więc przecenić ich rolę.
Asystenci sędziów nie chcą awansów od neoKRS
Celem spotkania było omówienie statusu i sytuacji zawodowej asystentów sędziów oraz efektywności wymiaru sprawiedliwości w kontekście obowiązków przydzielonych asystentom sędziów. Podobnie jak podczas podobnego spotkania z referendarzami, jednym z głównych tematów dyskusji była ścieżka awansu zawodowego, a konkretnie m.in. postulat przywrócenia czasowej możliwości udziału w konkursach na stanowiska sędziowskie asystentom sędziów, którzy zdali egzamin sędziowski. Zgodnie z obecnymi przepisami, termin na to minął 21 czerwca 2024 r. Część asystentów czuje się pokrzywdzona - nie chcieli brać udziału w konkursach organizowanych przed nieprawidłowo ukształtowaną Krajową Radą Sądownictwa.
Czytaj więcej
O dwa lata zostanie wydłużony termin udziału w konkursach na stanowiska sędziowskie referendarzom sądowym, którzy zdali egzamin sędziowski, ale wstrzymywali się od udziału w konkursach przed tzw. neoKRS.
Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało wydłużenie terminu do udziału w konkursach o 2 lata. Po spotkaniu z referendarzami sądowymi i asystentami w resorce analizowane będzie przedłużenie terminu do 4 lat. Odpowiedni przepis znajdzie się w projektowanej ustawie o Przywracaniu Ładu Konstytucyjnego. Przy czym konkursy nadal muszą czekać na przywrócenie legalnej KRS.
Wynagrodzenia, szkolenia i bazy
Asystenci sędziów postulują powiązanie wynagrodzenia asystenta z wynagrodzeniem sędziego, tak jak jest to rozwiązane w przypadku referendarza sądowego. Zwracali się również m.in. o zmianę ustawową, która umożliwi im przystąpienie do egzaminu prokuratorskiego.