Asystenci sędziów u Bodnara. Cztery lata na awans?

Po spotkaniu z asystentami sędziów, a także wcześniejszym z referendarzami sądowymi, Ministerstwo Sprawiedliwości przeanalizuje przedłużenie do 4 lat terminu do udziału w konkursach na stanowiska sędziowskie.

Publikacja: 03.01.2025 19:52

Spotkanie Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara z asystentami sędziów

Spotkanie Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara z asystentami sędziów

Foto: materiały prasowe Ministerstwa Sprawiedliwości

dgk

Jak przekazało Ministerstwo Sprawiedliwości,  minister Adam Bodnar spotkał się z asystentami sędziów z sądów w całym kraju. To prawnicy, którzy którzy podejmują pod kierownictwem sędziego czynności z zakresu administracji sądowej, przygotowują sprawy sądowe do rozpoznania, sporządzają projekty zarządzeń, orzeczeń lub ich uzasadnień. Trudno więc przecenić ich rolę.

Asystenci sędziów nie chcą awansów od neoKRS

Celem spotkania było omówienie statusu i sytuacji zawodowej asystentów sędziów oraz efektywności wymiaru sprawiedliwości w kontekście obowiązków przydzielonych asystentom sędziów. Podobnie jak podczas podobnego spotkania z referendarzami, jednym z głównych tematów dyskusji była ścieżka awansu zawodowego, a konkretnie m.in. postulat przywrócenia czasowej możliwości udziału w konkursach na stanowiska sędziowskie asystentom sędziów, którzy zdali egzamin sędziowski. Zgodnie z obecnymi przepisami, termin na to minął 21 czerwca 2024 r. Część asystentów czuje się pokrzywdzona - nie chcieli brać udziału w konkursach organizowanych przed nieprawidłowo ukształtowaną Krajową Radą Sądownictwa.

Czytaj więcej

Referendarze dostaną mniej czasu niż chcieli na awans na sędziego

Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało wydłużenie terminu do udziału w konkursach o 2 lata. Po spotkaniu z referendarzami sądowymi i asystentami w resorce analizowane będzie przedłużenie terminu do 4 lat. Odpowiedni przepis znajdzie się w projektowanej ustawie o Przywracaniu Ładu Konstytucyjnego. Przy czym konkursy nadal muszą czekać na przywrócenie legalnej KRS.

Wynagrodzenia, szkolenia i bazy 

Asystenci sędziów postulują powiązanie wynagrodzenia asystenta z wynagrodzeniem sędziego, tak jak jest to rozwiązane w przypadku referendarza sądowego. Zwracali się również m.in. o zmianę ustawową, która umożliwi im przystąpienie do egzaminu prokuratorskiego.

Przedstawiciele organizacji zrzeszających asystentów sędziów zgłosili także postulat szerszego dostępu do szkoleń dla sędziów, a także do obu funkcjonujących na rynku systemów informacji prawnej LEX i Legalis. Jak wskazali, sądy dysponują zazwyczaj tylko jednym z systemów, a tymczasem zakres obowiązków asystentów sędziów wymaga, by mogli korzystać z obu systemów, które się uzupełniają.

Prawo w Polsce
Co dalej z pieniędzmi dla PiS? Minister finansów w prawnym potrzasku
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Zawody prawnicze
E-Doręczenia. Od 1 stycznia nowy obowiązek dla adwokatów, radców i doradców
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 zaczną się później niż ostatnio. Terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Sam wniosek o rentę wdowią nie wystarczy. Bez tego jej nie otrzymasz
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w styczniu 2025. Zmiany w harmonogramie
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay