Dorota Zabłudowska: Jawne oświadczenia majątkowe sędziów

Jednym z tematów absorbujących opinię publiczną w ostatnich miesiącach są oświadczenia majątkowe sędziów. Celowo piszę: oświadczenia majątkowe, a nie: jawność oświadczeń majątkowych, gdyż przekazy medialne niejednokrotnie wywoływały wrażenie, że dotychczas sędziowie byli w sposób nieuzasadniony uprzywilejowani wobec przedstawicieli pozostałych władz i w ogóle nie składali oświadczeń majątkowych. Wrażenie rzecz jasna z gruntu błędne.

Publikacja: 21.10.2017 11:00

Dorota Zabłudowska: Jawne oświadczenia majątkowe sędziów

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Artykuł 87 ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych od wielu lat nieodmiennie obligował i obliguje sędziów do składania oświadczeń o stanie ich majątku. Są składane prezesowi właściwego sądu apelacyjnego. Ich analizy dokonuje kolegium sądu apelacyjnego. Co istotne, jeden egzemplarz oświadczenia majątkowego jest przesyłany właściwemu dla miejsca zamieszkania sędziego urzędowi skarbowemu, który posiada uprawnienia zarówno do analizy treści oświadczenia, jak i do jego porównania z poprzednio złożonymi oświadczeniami majątkowymi oraz roczną deklaracją PIT sędziego.

Pozostało 87% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Sądy i trybunały
Po co psuć świeżą krew, czyli ostatni tegoroczni absolwenci KSSiP wciąż na lodzie
Nieruchomości
Uchwała wspólnoty musi mieć poparcie większości. Ważne rozstrzygnięcie SN
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Śmierć nastolatek w escape roomie. Jest wyrok