Dorota Zabłudowska: Jawne oświadczenia majątkowe sędziów

Jednym z tematów absorbujących opinię publiczną w ostatnich miesiącach są oświadczenia majątkowe sędziów. Celowo piszę: oświadczenia majątkowe, a nie: jawność oświadczeń majątkowych, gdyż przekazy medialne niejednokrotnie wywoływały wrażenie, że dotychczas sędziowie byli w sposób nieuzasadniony uprzywilejowani wobec przedstawicieli pozostałych władz i w ogóle nie składali oświadczeń majątkowych. Wrażenie rzecz jasna z gruntu błędne.

Publikacja: 21.10.2017 11:00

Dorota Zabłudowska: Jawne oświadczenia majątkowe sędziów

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Artykuł 87 ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych od wielu lat nieodmiennie obligował i obliguje sędziów do składania oświadczeń o stanie ich majątku. Są składane prezesowi właściwego sądu apelacyjnego. Ich analizy dokonuje kolegium sądu apelacyjnego. Co istotne, jeden egzemplarz oświadczenia majątkowego jest przesyłany właściwemu dla miejsca zamieszkania sędziego urzędowi skarbowemu, który posiada uprawnienia zarówno do analizy treści oświadczenia, jak i do jego porównania z poprzednio złożonymi oświadczeniami majątkowymi oraz roczną deklaracją PIT sędziego.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Sądy i trybunały
Reforma w sprawie statusu tzw. neosędziów gotowa. Wiemy, jak rząd chce naprawić sądy
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Służby mundurowe
Ile wyniosą podwyżki w służbach mundurowych w 2025 r. i jak będą rozdzielane?
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w terminach wypłat 800 plus w lutym 2025. Można też składać nowe wnioski