Antybiotyki w mięsie z Polski. Czesi wycofują całą partię 17,5 tony

Czescy lekarze weterynarii nakazali jednej z sieci handlowych wycofać prawie 17,5 tony mielonego mięsa wieprzowego z Polski, w którym znaleziono 60 razy więcej antybiotyków, niż pozwalają przepisy. Osoby, które nabyły produkt, powinny zwrócić go do sklepu – poinformowała czeska agencja ČTK.

Publikacja: 08.10.2021 11:50

Antybiotyki w mięsie z Polski. Czesi wycofują całą partię 17,5 tony

Foto: Bloomberg

ula

Służby weterynaryjne ostrzegają przed spożywaniem mielonego mięsa wieprzowego z partii nr 207237. Towar dostarczyła do sklepów sieci Lidl 3 października czeska firma Maso Uzeniny Policzka. Data przydatności do spożycia określona została na 10 października.

Według informacji weterynarzy czeska firma kupiła mięso z Polski i nie czekając na wyniki badań pobranych próbek, wieprzowinę przerobiła i wysłała do sklepów.

Czeskie służby weterynaryjne poinformowały, że wykryta w mięsie amoksycylina należy do grupy penicylin. Jest to najszerzej stosowana grupa antybiotyków w weterynarii. Penicyliny mają na ogół niską toksyczność, ale u niektórych osób mogą powodować reakcje alergiczne.

Rzecznik prasowy Państwowej Administracji Weterynaryjnej (SVS), Petr Majer powiedział, że konsumenci nie powinni spożywać mielonej wieprzowiny z taką zawartością antybiotyków. Mogą zwrócić ją do sklepu, w którym ją nabyli.

Latem SVS ostrzegała przed polskimi lodami Milka, które zawierają śladowe ilości rakotwórczego tlenku etylenu. Było to 250 tys. osobnych lizaków, 15 tys. wielopaków po sześć i osiem sztuk oraz około 37 tys. opakowań lodów na tackach o pojemności 480 ml.

W Republice Czeskiej w ubiegłym roku od końca lutego do końca marca obowiązywały nadzwyczajne środki w związku z wykryciem salmonelli w około 700-kilogramowej przesyłce wołowiny z Polski oraz wcześniejszymi niewystarczającymi informacjami na temat importu mięsa z rzeźni uboju chorych krowy w polskim województwie mazowieckim.

Przemysł spożywczy
Starbucks radykalnie zmienia zasady. Będzie nowy kodeks postępowania dla gości
Przemysł spożywczy
Do syndyka zgłosiło się już 400 wierzycieli Manufaktury. Będzie więcej
Przemysł spożywczy
Producenci mięsa pod presją kosztów. Szansą rynki zagraniczne
Przemysł spożywczy
Foie gras i łosoś zdominowały francuskie święta
Przemysł spożywczy
Piwo z Polski i innych krajów Unii Europejskiej wlewa się do Rosji