Chorzy na raka prostaty protestują

Włączenie terapii nowej generacji do programu lekowego przyniosło nadzieję tysiącom polskich pacjentów. Pojawiły się jednak niezrozumiałe dla nich ograniczenia – takie, których nie ma w standardach leczenia stosowanych w innych krajach.

Publikacja: 24.05.2018 15:24

Chorzy na raka prostaty protestują

Foto: Shutterstock

Każdego roku raka prostaty wykrywa się u 10–12 tys. mężczyzn. W listopadzie 2017 r. pojawiła się nadzieja dla wszystkich cierpiących na zaawansowaną postać choroby. Ministerstwo Zdrowa podjęło decyzję o włączeniu do programów lekowych substancji nowej generacji. Innowacyjne terapie hormonalne pozwalają na odroczenie o kilkanaście miesięcy chemioterapii, a leczenie dichlorkiem radu-223 (Xofigo) przynosi dobre efekty u chorych z rozległymi przerzutami do kości.

W Europie i na świecie nowe terapie stosowane są sekwencyjnie. Jeśli jedna substancja przestaje działać, pacjent otrzymuje inną. Leczenie sekwencyjne jest sprawdzoną metodą, powszechnie stosowaną w onkologii. Polscy pacjenci z rakiem prostaty liczyli na podobne podejście, ale okazało się, że czekała ich przykra niespodzianka. Zresztą nie tylko jedna. Szczególnie cenne jest wydłużenie czasu przed pierwszą chemioterapią. Dzięki nowym lekom pacjenci mają znacznie większy komfort życia i cieszą się nim dłużej. W przeciwieństwie do innych krajów, gdzie nowe cząsteczki również zostały włączone do programu lekowego, w Polsce dostępny jest tylko jeden lek stosowany przed chemioterapią.

Pozostało 84% artykułu

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Sądy i trybunały
Rezygnacja Julii Przyłębskiej to jest czysta kalkulacja
Praca, Emerytury i renty
Wigilia wolna od nowego roku. Ale nie to oburza biznes
Podatki
Pułapka na frankowiczów: po ugodzie może być PIT
Konsumenci
Jak otrzymać ulgę na prąd? Kto może mniej zapłacić za energię? Ekspert odpowiada
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Nieruchomości
SN: kiedy mieszkanie u rodziców prowadzi do zasiedzenia
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska