W nocy Rosjanie atakowali Ukrainę przy użyciu 50 dronów-kamikadze
Ukraińcom udało się strącić 29 dronów.
Grupa Carlsberg potwierdziła, że sprzedała swoje rosyjskie aktywa
Jednym z kupców ma być dobry znajomy Putina, z którym prezydent Rosji założyli klub judo.
Czytaj więcej
Grupa Carlsberg potwierdziła, że sprzedała swoje rosyjskie aktywa i tym samym znika z tego kraju. Według komunikatu transakcja zostanie sfinalizowana „w ciągu kilku najbliższych dni”. Jednym z kupców ma być dobry znajomy Putina, z którym założyli klub judo.
Rosjanie podejmą próbę zdobycia Chersonia?
Gubernator obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin ostrzega, że rosyjska armia może przeprowadzić ofensywę w kierunku Chersonia, po tym jak Rosjanie zgromadzili ok. 300 łodzi do sforsowania Dniepru. Prokudin mówił o tym w rozmowie z „Financial Times”.
Radosław Sikorski na spotkaniu szefów MSZ państw NATO: Jest prawie konsensus, że Ukraina powinna być wspierana przez kolejny rok
Sikorski podkreślił, że wsparcie dla Ukrainy ze strony Sojuszu ma służyć temu, by Kijów był w stanie wynegocjować pokój z Rosją „na uczciwych warunkach”.
Na poligonie w Świętoszowie wznowione zostały szkolenia ukraińskich żołnierzy
Ukraińcy szkolą się w zakresie serwisu i naprawy czołgów Leopard, strzelania z Leopardów, uczą się też wjeżdżać czołgami na wagony kolejowe z rampy.
Eksplozja w Groznym. Ukraiński dron mógł zaatakować stolicę Czeczenii
W nocy w Groznym doszło do eksplozji w jednym z budynków specjalnego pułku policji im. Kadyrowa. Kanały Astra i Baza na Telegramie informują, że wybuch mógł być wynikiem ataku ukraińskiego drona.
Ministerstwo Finansów Rosji przeznacza coraz więcej środków na zakup złota i zagranicznych walut
Resort finansów Rosji poinformował, że między 6 a 14 stycznia przeznaczy 114,4 mld rubli (ok. 4,4 mld zł) na zakup zagranicznych walut i złota. Przeznaczy na to o 129 proc. więcej środków niż między 7 listopada a 5 grudnia.
Szef MSZ Litwy: NATO powinno pozbyć się złudzeń co do „problemów” we wspieraniu Ukrainy
- NATO może zapewnić Ukrainie wszystko, czego potrzebuje do obrony przed rosyjską inwazją, ale aby to zrobić, sojusznicy powinni pozbyć się powszechnych złudzeń co do tego, co jest możliwe lub problematyczne – powiedział w Brukseli minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis.
Dania przeznaczy 6 mln euro na odbudowę infrastruktury energetycznej Ukrainy
Wsparcie dla ukraińskiego systemu energetycznego zostało omówione podczas spotkania przedstawicieli rządu Ukrainy i Danii.
Eksplozje w pobliżu bazy lotniczej w obwodzie riazańskim
Rosyjskie władze twierdzą, że ukraińskie drony zaatakowały w nocy obwód riazański, a internauci donoszą o eksplozjach w rejonie bazy lotniczej Diagilewo.
Co najmniej cztery drony zostały zestrzelone w nocy - twierdzi gubernator Paweł Małkow. Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o zniszczeniu 35 ukraińskich dronów w wielu regionach kraju.
Wojsko Ukrainy daje drugą szansę żołnierzom, którzy wcześniej uciekli
Ukraińska armia szuka sposobu na uzupełnienie braków personalnych. Rozwiązaniem ma być ponowne przyjmowanie do jednostek osób, które wcześniej uciekły.
Czytaj więcej
Ukraińska armia zmaga się z niedoborem żołnierzy na froncie. W obliczu trudnej sytuacji niektóre jednostki dają drugą szansę wojskowym, którzy wcześniej opuścili swoje oddziały.
Na Ukrainie zostanie uruchomionych 200 ośrodków zdrowia psychicznego
Ukraina planuje utworzenie niemal 200 placówek zdrowia psychicznego – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. "Dążymy do stworzenia sieci ośrodków zdrowia psychicznego, które staną się kluczowym ogniwem dla osób potrzebujących wysoce specjalistycznej pomocy" – przekazano.
Ministerstwo Zdrowia szacuje, że 1,8 mln osób spośród ukraińskiego personelu wojskowego i weteranów może wymagać wsparcia psychologicznego. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi, że 22 proc. osób, które "doświadczyły wojny lub innych konfliktów, będzie miało depresję, lęk, zespół stresu pourazowego, chorobę afektywną dwubiegunową lub schizofrenię".
Do pogorszenia zdrowia psychicznego Ukraińców w znacznym stopniu przyczyniają się przesiedlenia, chroniczny brak snu, strach przed atakami i problemy ekonomiczne.
Ukraińcy obchodzą dziś Dzień Wojsk Rakietowych i Artylerii
W tym roku święto to przypada po raz pierwszy 4 grudnia – dotychczas było obchodzone 3 listopada. Dekret zmieniający datę święta Wołodymyr Zełenski podpisał 2 listopada.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 19 miejscowości w obwodzie chersońskim
W wyniku ostrzału zginęły dwie osoby.
Na Morzu Czarnym znajdują się cztery rosyjskie okręty uzbrojone w pociski Kalibr
Na pokładach tych okrętów znajdują się łącznie 24 pociski Kalibr – podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.
Ukraiński wywiad wojskowy twierdzi, że dowódcy przekazują rosyjskim żołnierzom instrukcję, jak popełnić samobójstwo
Główny Wydział Wywiadu Wojskowego Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) twierdzi, że rosyjscy żołnierze znajdujący się w strefie działań wojennych otrzymują instrukcję, by – w sytuacji krytycznej – popełnić samobójstwo strzelając sobie w głowę pod brodą lub w środek czoła, albo wysadzając się w powietrze granatem. W instrukcji ma być napisane, by „zachować spokój i pewnie pociągnąć za spust”.
Nad ranem nad Rosją strącono 11 dronów
Drony były strącane między 5:30 a 7:40 czasu moskiewskiego – sześć zestrzelono nad obwodem rostowskim, dwa – nad obwodem kurskim, jeden nad briańskim i jeden nad riazańskim oraz jeden nad kałuskim.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 747 370 żołnierzy, 9 493 czołgi, 19 450 pojazdów opancerzonych, 21 002 zestawów artyleryjskich, 1 253 wyrzutnie rakiet, 1 020 zestawów przeciwlotniczych, 369 samolotów, 329 śmigłowców, 19 946 bezzałogowych statków powietrznych, 2 855 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 30 746 pojazdów (w tym cystern) i 3 628 jednostek sprzętu specjalnego.
W nocy nad Rosją strącono 24 ukraińskie drony
Drony – jak podaje Ministerstwo Obrony – były strącane nad obwodami rostowskim, briańskim, biełgorodzkim, astrachańskim, riazańskim, a także nad Krajem Krasnodarskim.
Ron DeSantis a nie Pete Hegseth może zostać sekretarzem obrony w administracji Donalda Trumpa
O tym, że Trump może zmienić swój wybór jeśli chodzi o szefa Pentagonu, informuje „Wall Street Journal”.
Czytaj więcej
Nie jest pewne czy Pete Hegseth, kandydat Donalda Trumpa na sekretarza obrony w nowej administracji, ostatecznie stanie na czele Pentagonu - pisze „Wall Street Journal”.
Nad miastem Taganrog w Rosji strącono 12 ukraińskich dronów
O zestrzeleniu lub strąceniu za pomocą systemów do walki radioelektronicznej dronów nad znajdującym się w obwodzie rostowskim miastem poinformował p.o. gubernatora obwodu rostowskiego, Jurij Sliusar.
Dwóch mieszkańców Tarnopola aresztowanych za przeprowadzanie aktów sabotażu na zlecenie Rosjan
Mężczyźni w wieku 20 i 23 lat zostali pozyskani do współpracy za pośrednictwem kanału Telegram. W zamian za pieniądze mieli podpalić budynek administracyjny w jednej z wsi w pobliżu Tarnopola. Za sabotaż Rosjanie mieli oferować im tysiąc dolarów.
Obrona przeciwlotnicza ukraińskich wojsk lądowych w ciągu tygodnia strąciła 190 dronów
Spośród strąconych przez wojska obrony przeciwlotniczej wchodzące w skład wojsk lądowych dronów 124 stanowiły drony-kamikadze Shahed.
W nocy Ukraina była celem ataku dronów
Drony pojawiły się nad obwodem kijowskim, a także nad wieloma innymi obwodami – m.in. odeskim, winnickim i chmielnickim.
Dolna Saksonia przekazała władzom obwodu mikołajowskiego dziewięć busów
Przekazane busy mają być wykorzystane przez instytucje edukacyjne, sportowe i kulturalne.
Rosja na forum ONZ zarzuca USA wspieranie terrorystów w Syrii
Stały przedstawiciel Rosji przy RB ONZ Wassilij Nebenzia potępił na forum Rady „działania terrorystów w Syrii, które prowadzą do zwiększenia napięcia w tym kraju”. Jednocześnie Nebenzia zarzucił USA i ich sojusznikom, że ci „według dostępnych informacji, wspierają terrorystów w ten lub inny sposób”. W Syrii od kilku dni trwa ofensywa rebeliantów, skupionych wokół organizacji Hajat Tahrir asz-Szam, w północno-zachodniej części kraju.
Kreml: Nie ma podstaw do prowadzenia negocjacji Rosji z Ukrainą
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, w rozmowie z dziennikiem „Izwiestia” stwierdził, że obecnie „nie ma jeszcze podstaw do prowadzenia negocjacji z Ukrainą”. Jednocześnie Pieskow stwierdził, że „wiele państw wyraziło gotowość do udostępnienia swojego terytorium” dla takich negocjacji. Wśród państw tych jest m.in. Katar.
Tucker Carlson znów w Moskwie
Amerykański dziennikarz, były gwiazdor Fox News, przeprowadził w Moskwie wywiad z Siergiejem Ławrowem, szefem rosyjskiego MSZ. Kilka miesięcy temu Carlson rozmawiał w Moskwie z Władimirem Putinem. Carlson miał pytać Ławrowa o możliwość wybuchu konfliktu między USA i Rosją oraz o konsekwencje wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA dla relacji amerykańsko-rosyjskich i dla globalnej polityki. Wywiad ma być wyemitowany „w bliskiej przyszłości”.
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1014 dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1014 dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski przekonuje, że od początku wojny ukraińska armia straciła „znacznie mniej” niż 80 tysięcy żołnierzy.