Ukrainie brakuje żołnierzy. Druga szansa dla dezerterów

Ukraińska armia zmaga się z niedoborem żołnierzy na froncie. W obliczu trudnej sytuacji niektóre jednostki dają drugą szansę wojskowym, którzy wcześniej opuścili swoje oddziały.

Publikacja: 04.12.2024 08:54

Ukrainie brakuje żołnierzy. Druga szansa dla dezerterów

Foto: Sztab Generalny Ukrainy

Z danych ukraińskiej prokuratury wynika, że od 2022 r. wszczęto blisko 95 tys. postępowań karnych wobec żołnierzy oskarżonych o samowolne opuszczenie jednostki lub dezercję z pola walki. Liczba takich spraw rośnie z każdym rokiem wojny. Niemal dwie trzecie przypadków odnotowano w 2024 r., co przy dużej liczbie żołnierzy zabitych i rannych stanowi poważne wyzwanie dla ukraińskiej armii.

Czytaj więcej

Rozkaz dla Ukraińców w obwodzie kurskim: Utrzymać się do inauguracji Donalda Trumpa

Wojsko Ukrainy daje drugą szansę byłym dezerterom

W tej sytuacji niektóre jednostki wojskowe, takie jak elitarna 47. brygada, postanowiły umożliwić powrót żołnierzom wcześniej uznanym za dezerterów. W zeszłym miesiącu brygada opublikowała w mediach społecznościowych ogłoszenie zachęcające takich żołnierzy do powrotu. „Naszym celem jest danie każdemu żołnierzowi możliwości powrotu do jednostki i wykorzystania swojego potencjału” – napisano we wpisie. Według Wiaczesława Smirnowa, szefa rekrutacji brygady, w ciągu dwóch dni zgłosiło się ponad sto osób, a liczba ta szybko rosła.

Nie wszystkie jednostki postępują tak samo. Dwie inne brygady, z którymi rozmawiała agencja Reutera, przyjmują jedynie osoby, które samowolnie opuściły swoje bazy, wykluczając dezerterów z pola walki. Ukraińska armia traktuje pierwsze opuszczenie jednostki jako mniejsze wykroczenie, a niedawno podpisana ustawa zdekryminalizowała taki czyn, umożliwiając żołnierzom powrót do służby.

Pułkownik Ołeksandr Hrynczuk, zastępca szefa ukraińskiej żandarmerii wojskowej, poinformował, że w ciągu ostatniego miesiąca do armii wróciło 6 tys. żołnierzy, z czego połowa w ciągu 72 godzin od wejścia w życie nowego prawa.

Czytaj więcej

Generał Skrzypczak: Putin nie siądzie do rozmów, dopóki nie odzyska obwodu kurskiego

Zełenski: Ukrainie nie brakuje żołnierzy. Brakuje sprzętu 

Powody dezercji są różnorodne – od trudności z adaptacją do życia wojskowego po problemy wynikające z przenoszenia specjalistów, takich jak operatorzy dronów, na linię frontu z powodu braków w piechocie.

Prezydent Wołodymyr Zełenski stwierdził, że głównym problemem armii jest niedobór sprzętu, a nie personelu. Odrzucił jednocześnie naciski USA, by obniżyć minimalny wiek poborowy z 25 do 18 lat. W wywiadzie dla Sky News podkreślił, że sojusznicy Kijowa byli w stanie dostarczyć wyposażenie tylko dla jednej czwartej z 10 nowych brygad utworzonych przez Ukrainę w ostatnim roku.

Konflikty zbrojne
Wołodymyr Zełenski zmienia strategię. „Możemy negocjować z Putinem”
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Konflikty zbrojne
Zełenski ma dla Trumpa ofertę wartą miliardy. Jakie złoża Ukraina chce udostępnić USA?
Konflikty zbrojne
Koreańczycy na wojnie przeciw Ukrainie: odeszli, by powrócić
Konflikty zbrojne
Ukraińcy przesuwają 50 tys. żołnierzy do brygad frontowych
Konflikty zbrojne
Prezydent Rwandy nie wie, czy jego kraj najechał Kongo. „Wielu rzeczy nie wiem”