Szpitale toną w długach. Czy będą ograniczać liczbę pacjentów?

Do tej pory Narodowy Fundusz Zdrowia rozliczył się ze szpitalami dopiero za dwa kwartały tego roku. Znaczną część pieniędzy konsumują wydatki na pensje pracowników medycznych. Podwyżki zapewnił PiS, ale nie wskazał źródła finansowania.

Podkomisja Kongresu USA orzekła, co było źródłem pandemii COVID-19 na świecie

Kontrolowana przez Republikanów podkomisja Kongresu USA ds. pandemii koronawirusa wywołującego COVID-19 poparła tezę o wycieku wirusa SARS-CoV-2 z laboratorium w Wuhanie. Miało do tego dojść w wyniku nieostrożności pracujących tam chińskich naukowców.

"Czarodziejska różdżka" Leszczyny. Bez wotum nieufności wobec minister zdrowia

Sejm zagłosował za odrzuceniem wotum nieufności wobec minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Dzień wcześniej za takim rozwiązaniem opowiedziała się też sejmowa Komisja Zdrowia. Podczas jej obrad nawiązywano do "czarodziejskiej różdżki" Leszczyny.

Rząd ma pomysł na rozładowanie kolejek do lekarzy

Ministerstwo Zdrowia rozważa wprowadzenie nowych rozwiązań z myślą o zwiększeniu liczby pierwszorazowych wizyt u lekarzy specjalistów. W grę wchodzą korekty w finansowaniu kolejnych porad przez NFZ – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

Alert na porodówkach. „To nie spina się w budżecie praktycznie żadnego ze szpitali”

Zbyt niska wycena porodów powoduje zadłużenie oddziałów ginekologiczno-położniczych. Mowa o milionach złotych, które ciążą na budżetach szpitali.

Pierwsze rodzime zakażenie gorączką zachodniego Nilu? "Wysoce prawdopodobne"

W województwie małopolskim badany jest obecnie pacjent, który może być zakażony gorączką zachodniego Nilu. Choć na sto procent nie można potwierdzić jeszcze zachorowania, to – jak zaznaczył główny inspektor sanitarny – jest bardzo prawdopodobne, że doszło do zakażenia.

Onkologia w Funduszu Medycznym. Szpitale od roku czekają na pieniądze

Rok po ogłoszeniu wyników konkursu onkologicznego w ramach Funduszu Medycznego żaden ze szpitali nie podpisał jeszcze umowy na dofinansowanie programów inwestycyjnych. W tym roku onkologia nie dostanie już pieniędzy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

Rośnie liczba przypadków krztuśca. Chorują nie tylko dzieci

Od 1 stycznia do 30 września 2024 roku w Polsce odnotowano 16 828 przypadków krztuśca. To dwudziestoośmiokrotny wzrost w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku, kiedy zachorowało 593 osoby – wynika z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla „Rzeczpospolitej”.

Rośnie liczba nieodwołanych wizyt u lekarza

Od stycznia do sierpnia 2024 roku na umówione wizyty lub badania nie przyszło ponad 982 tys. osób. Według prognozy NFZ do końca roku liczba ta może urosnąć do blisko 1,5 mln.

"Choroba niebieskiego języka" w Polsce? Jest komunikat Głównego Lekarza Weterynarii

Główny Lekarz Weterynarii opublikował na swoich stronach komunikat dotyczący doniesień o tzw. "chorobie niebieskiego języka" na terenie Polski.

Czy w ochronie zdrowia jest nowy kryzys, a szpitalom i oddziałom grozi zamknięcie

– Nie mam zamiaru zamykać żadnego szpitala. To zawsze jest decyzja samorządów. Nie brakuje pieniędzy, żeby zagwarantować bezpieczeństwo zdrowotne Polaków – mówi „Rz” minister zdrowia Izabela Leszczyna, która zapowiada zmiany w systemie ochrony zdrowia.

Nie oddał organów do przeszczepu, więc żyje i ma się dobrze

40 minut przekonywał ordynator Oddziału Neurologicznego Szpitala Kolejowego w Pruszkowie Elizę Pasek, by zgodziła się przekazać organy męża do przeszczepu. Dr R. miał stwierdzić u jej męża śmierć mózgu.

Dr Paweł Grzesiowski: Jesteśmy w kolejnej fali COVID-19. Wirus cały czas mutuje

Jedna z naszych baz wskazuje, że codziennie zgłaszanych jest około pięciu tysięcy zachorowań na COVID-19. Możemy to spokojnie przemnożyć razy dziesięć lub piętnaście, bo to będą realne dane na temat zachorowań. Sytuacja jest trudna, ale precyzyjnych statystyk nie posiadamy - powiedział dr Paweł Grzesiowski, główny inspektor sanitarny.

Joanna Ćwiek: Ciąża pod specjalnym nadzorem władz

Rejestr ciąż utworzony z inicjatywy PiS postrzegany był jako sposób na zbieranie haków na kobiety. Tym bardziej dziwi, że nadal będzie działał.

Prof. Cezary Szczylik: Szpitale idą na ilość. Czasu dla pacjenta będzie coraz mniej

Bez naprawy systemu ochrony zdrowia nie ma co marzyć o wzmocnieniu komfortu leczenia pacjentów – mówi prof. Cezary Szczylik.

Nieskuteczna szczepionka przeciw pneumokokom. Ministerstwo wybrało oszczędności?

Wbrew opiniom ekspertów, Ministerstwo Zdrowia kupiło szczepionki, które nie zabezpieczają olbrzymiej grupy dzieci oraz osób starszych przed zgonami z powodu pneumokoków. Niski koszt okazał się ważniejszy niż rozsądek i wiedza medyczna.

Rak prostaty to seryjny zabójca mężczyzn w Polsce. Co z diagnostyką i terapią?

Dzięki nowym terapiom długość życia z rakiem prostaty zwiększyła się w ciągu dekady średnio z 30 do 60 miesięcy.

Dr Paweł Grzesiowski powołany na Głównego Inspektora Sanitarnego

Premier Donald Tusk powołał dr. Pawła Grzesiowskiego na stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego.