19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 10:40 Publikacja: 01.10.2024 10:29
Choroba niebieskiego języka jest zakaźną chorobą przeżuwaczy
Foto: Adobe Stock
Jak napisano w komunikacie, „pojawiające się w przestrzeni medialnej” doniesienia o występowaniu u zwierząt w Polsce choroby niebieskiego języka są nieprawdziwe. ”Główny Lekarz Weterynarii informuje, że wg stanu na dzień 30 września 2024 r. w Polsce nie odnotowano dotychczas przypadku zachorowania zwierząt na chorobę niebieskiego języka. Zarówno województwo lubelskie jak i pozostałe województwa, posiadają status wolnych od choroby niebieskiego języka" - czytamy.
Główny Lekarz Weterynarii zaapelował do hodowców bydła, owiec i kóz, by zwracali szczególną uwagę na objawy choroby niebieskiego języka oraz bardzo rygorystyczne stosowanie zasad ochrony zwierząt przed tą chorobą.
Do tej pory Narodowy Fundusz Zdrowia rozliczył się ze szpitalami dopiero za dwa kwartały tego roku. Znaczną część pieniędzy konsumują wydatki na pensje pracowników medycznych. Podwyżki zapewnił PiS, ale nie wskazał źródła finansowania.
Kontrolowana przez Republikanów podkomisja Kongresu USA ds. pandemii koronawirusa wywołującego COVID-19 poparła tezę o wycieku wirusa SARS-CoV-2 z laboratorium w Wuhanie. Miało do tego dojść w wyniku nieostrożności pracujących tam chińskich naukowców.
Ministerstwo Zdrowia rozważa wprowadzenie nowych rozwiązań z myślą o zwiększeniu liczby pierwszorazowych wizyt u lekarzy specjalistów. W grę wchodzą korekty w finansowaniu kolejnych porad przez NFZ – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Zbyt niska wycena porodów powoduje zadłużenie oddziałów ginekologiczno-położniczych. Mowa o milionach złotych, które ciążą na budżetach szpitali.
W województwie małopolskim badany jest obecnie pacjent, który może być zakażony gorączką zachodniego Nilu. Choć na sto procent nie można potwierdzić jeszcze zachorowania, to – jak zaznaczył główny inspektor sanitarny – jest bardzo prawdopodobne, że doszło do zakażenia.
Importerzy towarów muszą składać kwartalne sprawozdania o emisji gazów cieplarnianych wynikające z ich importu w danym kwartale. Kolejne taki raport trzeba złożyć 31 stycznia br., co oznacza, że zostało mało czasu na zebranie danych.
Belgijska agencja ds. bezpiecznego żywienia apeluje do Belgów, by nie zjadali świątecznych choinek. Powodem są porady przekazane mieszkańcom Gandawy przez władze tego miasta.
Według Centrum Naukowo-Środowiskowego Ratowania Delfinów „Delfa” w morzu znaleziono ponad 30 martwych delfinów. Zdaniem naukowców to efekt katastrofy tankowca i wycieków oleju opałowego w Cieśninie Kerczeńskiej
Amerykańska firma chce produkować ekologiczne paliwo z metanu, który jest zabójcą klimatu. Pomocne w tym mają być przede wszystkim silniki benzynowe i wysokoprężne.
Slogany wrogie wobec Mercosur i Zielonego Ładu, czy niemieckojęzyczne adresowane do Donalda Tuska znalazły się na transparentach rolników uczestniczących w proteście pod siedzibą przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie.
Psy, koty, chomiki i inne domowe zwierzęta będą mogły być chowane w jednym grobie ze swoimi właścicielami, jeśli wcześniej wyrazili oni taką wolę - tak zdecydowała Rada miejska Mediolanu.
Firmy, szczególnie te z sektora małych i średnich nie będą narzekać. Instytucje odpowiedzialne za wdrażanie poszczególnych działań, opisanych w programach unijnych, szykują dla nich konkursy.
Choć muchy bywają dla ludzi uciążliwe i irytujące, w przyrodzie są one niezwykle istotne – to jedne z najważniejszych zapylaczy. Nowe badania przeprowadzone przez naukowców wskazują, że muchy stają się coraz bardziej zagrożone. Powód? Wzrost temperatury spowodowany przez zmiany klimatu .
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas