"Komisja Wenecka uznaje zasadność wysiłków zmierzających do przeciwdziałania nienależności obcych wpływów, ale uważa, że podejście przyjęte w ustawie nie jest właściwe." - głosi opinia oparta na analizie przygotowanej przez pięciu członków: Veronikę Bilkovą (Republika Czeska) Olivera Kaska (Estonia), Reginę Kiener (Szwajcaria), Martina Kuijera (Holandia) i Katharinę Pabel (Austria).
Ich zdaniem, "konieczność wprowadzenia nowego mechanizmu ustanowionego ustawą o państwowej komisji ma charakter nadzwyczajny, wsteczny i pozasądowy". Samo to "prowadzi do wniosku, że ustawa powinna zostać uchylona w całości", jej wady nie zostaną zaś naprawione procedowaną nowelizacją.
Czytaj więcej
Senatorowie odrzucili nowelę do ustawy o komisji ds. rosyjskich wpływów, tzw. lex Tusk. Mają wciąż zastrzeżenia do konstytucyjności całej ustawy.
Niebezpieczna ustawa tuż przed wyborami
Organ Rady Europy jest szczególnie zaniepokojony zbyt szerokim zakresem zastosowania ustawy oraz faktem, że podstawowe pojęcia w ustawie sformułowane są w sposób nieprecyzyjny.
"Oznacza to, że Państwowa Komisja – która ze względu na procedurę powoływania jej członków przypomina organ o charakterze politycznym – cieszy się praktycznie nieograniczoną dyskrecjonalnością przy stosowaniu prawa." - stwierdza opinia.