Armia Izraela gotowa do ataku na Hamas. "Rozszerzymy model Rafah"

Siły Obronne Izraela poinformowały, że planują zwiększyć presję militarną na Hamas, jeśli w najbliższej przyszłości rozmowy na temat powrotu zakładników ze Strefy Gazy zakończą się fiaskiem.

Publikacja: 26.04.2025 22:44

Antywojenne i antyrządowe protesty w Izraelu

Antywojenne i antyrządowe protesty w Izraelu

Foto: Reuters

amk

Armia poinformowała, że jest gotowa rozpocząć manewry w nowych rejonach z udziałem rezerwistów i wykorzystaniem wcześniej przeszkolonych sił.

Izrael gotowy do dalszej presji militarnej na Hamas

„Rozszerzymy model Rafah na inne obszary” – poinformowało biuro prasowe armii w oświadczeniu.

W miarę postępów wojsk starcia z grupami dżihadystów stają się coraz intensywniejsze. Izrael wznowił ofensywę w Strefie Gazy 18 marca po załamaniu się styczniowego zawieszenia broni. Według izraelskiej armii od czasu wznowienia walk w Strefie Gazy zginęło ponad 400 uzbrojonych bojowników palestyńskich, a 1800 obiektów Hamasu zostało zniszczonych.

Izrael zablokował wszelką pomoc dla Gazy, a setki tysięcy ludzi zostało przesiedlonych, ponieważ jego siły przejęły terytoria wyznaczone jako strefa buforowa. Według władz sanitarnych od tego czasu w izraelskich atakach zginęło ponad 2000 Palestyńczyków, w tym wielu cywilów.

Czytaj więcej

Międzynarodowy Trybunał Karny zmienia decyzję ws. Beniamina Netanjahu

Hamas deklaruje gotowość do wieloletniego rozejmu, ale odmawia rozbrojenia

Hamas z kolei zadeklarował, że jest gotowy na zawieszenie broni z Izraelem w Strefie Gazy na okres od pięciu do siedmiu lat, ale odmówił rozbrojenia. Jak podaje Reuters, takie oświadczenie przedstawił  przedstawiciel Hamasu Taher Al-Nono w trakcie rozmów z mediatorami w Kairze.

Czytaj więcej

Trump po spotkaniu z Netanjahu. Kiedy zakończy się wojna w Strefie Gazy?

Hamas ma nadzieję, że mediatorzy poprą ich propozycję, która obejmuje zaprzestanie działań wojennych, odbudowę Strefy Gazy i uwolnienie palestyńskich więźniów w zamian za zwolnienie wszystkich zakładników wziętych w Izraelu 7 października 2023 r.

- Broń nie podlega negocjacjom i pozostanie w naszych rękach tak długo, jak długo będzie trwała okupacja – powiedział Al-Nono.

Rośnie bilans ofiar izraelskiej akcji odwetowej

Od października 2023 roku, gdy Hamas zaatakował na południu Izraela, zabijając około 1200 osób, głównie cywilów, i biorąc 251 zakładników, Izrael prowadzi operację odwetową. Później część zakładników odzyskano żywych. Według władz Izraela w Strefie Gazy nadal przebywa około 60 zakładników. Uważa się, że ponad połowa z nich nie żyje.

Od października 2023 roku siły Izraela zabiły ponad 50 tysięcy ludzi. Liczba ta nie jest potwierdzona. Już w styczniu tego roku, gdy palestyńskie źródła podawały, iż w izraelskiej operacji odwetowej zginęło 46 tys. osób, analiza brytyjskich i amerykańskich naukowców wykazała, że liczby te mogą być znacznie zaniżone.

W Izraelu nie ustają protesty przeciwko rządowi beniamina Netanjahu i działań prowadzonych przez IDF w Strefie Gazy. Izraelczycy żądają sprowadzenia zakładników, ale pokojowymi metodami. Na początku marca grupa ponad 50 uwolnionych z rąk Hamasu zakładników zażądała od Netanjahu zawarcia porozumienia o zawieszeniu broni, co przyspieszyłoby powrót porwanych.

Armia poinformowała, że jest gotowa rozpocząć manewry w nowych rejonach z udziałem rezerwistów i wykorzystaniem wcześniej przeszkolonych sił.

Izrael gotowy do dalszej presji militarnej na Hamas

Pozostało jeszcze 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1159
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1158
Konflikty zbrojne
Gierasimow pochwalił się Putinowi sukcesem. Przy okazji przyznał to, o czym Rosja dotąd milczała
Konflikty zbrojne
Incydent nad Bałtykiem. Rosyjski śmigłowiec naruszył polską przestrzeń powietrzną
Konflikty zbrojne
Donald Trump: Krym pozostanie przy Rosji, Ukrainy nie będzie w NATO