Odsetki od spóźnionych wpłat do PPK nie są przekazywane na rachunek PPK

Wpłaty do PPK powinny zostać dokonane przez pracodawcę do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w których zostały obliczone i pobrane. Od wpłat do PPK przekazanych do instytucji finansowej po terminie uczestnikowi PPK należą się odsetki, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego.

Publikacja: 31.08.2024 14:04

Odsetki od spóźnionych wpłat do PPK nie są przekazywane na rachunek PPK

Foto: Adobe Stock

Wpłaty finansowane przez podmiot zatrudniający są obliczane, a wpłaty finansowane przez uczestnika PPK są obliczane i pobierane od uczestnika PPK w terminie wypłaty wynagrodzenia. Wpłat tych należy dokonać (czyli przekazać do instytucji finansowej) do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały obliczone i pobrane. Jeżeli podmiot zatrudniający obliczył i pobrał z wynagrodzenia uczestnika PPK wpłaty do PPK, ale nie przekazał ich w terminie do instytucji finansowej, są to wpłaty spóźnione, które powinny być jak najszybciej dokonane. Natomiast w sytuacji, gdy podmiot zatrudniający nie obliczył i nie pobrał wpłat do PPK w terminie wypłaty wynagrodzenia, nie może już później obliczyć i pobrać tych wpłat – np. z następnego wynagrodzenia uczestnika (są to zaległe wpłaty do PPK).

Przykład. Pracodawca, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie obliczył i nie pobrał wpłat do PPK w terminie wypłaty wynagrodzenia uczestnikowi PPK. Pracodawca nie może obliczyć i pobrać zaległych wpłat do PPK z kolejnego lub późniejszych wynagrodzeń – nawet, gdyby uczestnik PPK wyraził na to zgodę. Natomiast w sytuacji obliczenia i pobrania wpłat do PPK z wynagrodzenia uczestnika PPK w terminie wypłaty wynagrodzenia, wpłaty te należy przekazać do instytucji finansowej – nawet, jeżeli są to już wpłaty spóźnione, które zostaną dokonane po terminie.  

Ważne: Podmiot zatrudniający nie ponosi odpowiedzialności za brak lub błędne obliczenie, pobranie lub dokonanie wpłaty, jeżeli jest to spowodowane przekazaniem mu przez osobę zatrudnioną błędnych informacji, skutkujących błędnym ustaleniem w przedmiocie podlegania przez tę osobę obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu z tytułu zatrudnienia w danym podmiocie. Tak jest np. w sytuacji, gdy zleceniobiorca nie został „zapisany” do PPK, gdyż - zgodnie z błędnymi informacjami przekazanymi przez niego zleceniodawcy – nie podlegał z tytułu tego zlecenia obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, a zatem nie był „osobą zatrudnioną” w rozumieniu ustawy o PPK. Roszczenia z tytułu wpłat do PPK ulegają przedawnieniu po upływie 5 lat, licząc od dnia, w którym wpłaty stały się wymagalne. W zakresie nieuregulowanych w ustawie o PPK, do wpłat do PPK stosuje się przepisy kodeksu cywilnego.  

Zapłata odsetek

W razie dokonania przez podmiot zatrudniający wpłat do PPK po terminie zastosowanie ma m.in. art. 481 k.c. dotyczący zapłaty odsetek za czas opóźnienia w spełnieniu świadczenia pieniężnego przez dłużnika. Kwota odsetek trafia do uczestnika PPK (nie zostaje ona przekazana na jego rachunek PPK). Zgodnie z definicjami pojęć: „gromadzenie środków” oraz „środki zgromadzone na rachunku PPK”, zawartymi w ustawie o PPK, jednostki uczestnictwa/jednostki rozrachunkowe funduszy zdefiniowanej daty, zapisane na rachunku PPK, są nabywane/przeliczane m.in. za wpłaty podstawowe i wpłaty dodatkowe do PPK, wpłatę powitalną, dopłaty roczne, przyjęte wypłaty transferowe lub za środki przekazane z tytułu konwersji lub zamiany. Na rachunek PPK nie mogą trafić środki pochodzące z odsetek z tytułu spóźnionych wpłat do PPK. W przypadku dokonania wpłat do PPK po terminie, odsetki należy obliczyć zarówno od spóźnionych wpłat finansowanych przez podmiot zatrudniający, jak i od spóźnionych wpłat finansowanych przez uczestnika PPK, ale odsetki nie powiększają oszczędności na rachunku PPK.

Skutki podatkowe

Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów, przychody z tytułu odsetek za czas opóźnienia w dokonaniu wpłat do PPK stanowią przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, tj. z innych źródeł. Podatek od tych przychodów nie jest pobierany przez płatnika. Płatnik jest obowiązany wykazać te przychody w informacji PIT-11, w części zawierającej informacje o wysokości przychodów, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy PIT. Należy przy tym zwrócić uwagę, że - zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o PIT - wolne od podatku dochodowego są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń m.in. z tytułu stosunku pracy, członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub pracy nakładczej. Powoduje to m.in., że pracownik (uczestnik PPK) nie zapłaci podatku dochodowego od odsetek z tytułu spóźnionych wpłat do PPK, finansowanych przez pracodawcę.

Przykład. Pracodawca uczestnika PPK dokonał wpłat do PPK za tego uczestnika po terminie, w związku z czym wypłacił mu odsetki za czas opóźnienia. Odsetki naliczone zostały zarówno od spóźnionych wpłat do PPK finansowanych przez pracodawcę, jak i od spóźnionych wpłat do PPK finansowanych przez uczestnika PPK. Wpłaty do PPK finansowane przez pracodawcę są świadczeniem zaliczanym do przychodów ze stosunku pracy. W przypadku otrzymania odsetek z tytułu spóźnionych wpłat do PPK, finansowanych przez pracodawcę, takie świadczenie (mimo, że stanowi przychód zaliczany do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy PIT) jest zwolnione z opodatkowania na postawie art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy PIT. Przychodów zwolnionych z opodatkowania płatnik nie wykazuje w rocznej informacji PIT-11. Odsetki od spóźnionych wpłat do PPK, finansowanych przez uczestnika PPK, otrzymane od pracodawcy stanowią przychód uczestnika PPK zaliczany do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy PIT. Podlegają one opodatkowaniu (świadczenia te nie mieszczą się w dyspozycji art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy PIT). Płatnik wykazuje te przychody w informacji PIT-11.  

Ważne: Zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy PIT dotyczy odsetek od spóźnionych wpłat do PPK, finansowanych przez podmiot zatrudniający, tylko w przypadku, gdy te wpłaty do PPK są zaliczane do przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy PIT. Przychody z odsetek od spóźnionych wpłat do PPK, finansowanych przez inny podmiot zatrudniający (np. zleceniodawcę), podlegają opodatkowaniu.  

Anna Puszkarska, ekspert, PFR Portal PPK

Podstawa prawna:

ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 427),

ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.).

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html .

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?