Rząd szykuje zmiany w przepisach o mobbingu. Są założenia projektu

Nowa definicja nękania w pracy ma ułatwić poszkodowanym dochodzenie swoich praw. Wystąpienie mobbingu nie będzie zależeć od tego, czy działanie sprawcy było intencjonalne.

Publikacja: 14.01.2025 17:13

Rząd szykuje zmiany w przepisach o mobbingu. Są założenia projektu

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z założeń do projektu nowelizacji kodeksu pracy, które zostały właśnie opublikowane w wykazie prac rządu. Przygotowało je Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Czytaj więcej

Mobbing przestanie być bezkarny. Ministerstwo przedstawiło założenia zmian

Nowa definicja mobbingu. Obecne przepisy antymobbingowe się nie sprawdziły

Potrzeba zmian wynika w szczególności z faktu, że obecnie tylko co 20. przypadek roszczeń pracowników w oparciu o przepisy antymobbingowe kończy się po ich myśli (tj. ich roszczenia uznawane są za słuszne). Oznacza to, niezależnie od spornego charakteru zdarzeń poddanych ocenie sądu, że wiele tego rodzaju spraw jest zupełnie bezzasadnych, co ma swoje źródło w zawiłości i braku czytelności obecnie obowiązujących przepisów. Jak wskazuje ministerstwo, część pracowników, mylnie interpretując obowiązujące regulacje, bezzasadnie uważa się za ofiary mobbingu i kieruje sprawy na ścieżkę postępowania sądowego, co w warunkach obciążenia sądów pracy powoduje dodatkowe obciążenie sądownictwa. Dla pracodawców oznacza z kolei konieczność mierzenia się z przesadnie subiektywnymi oskarżeniami i angażowania się w spory sądowe.

Mobbing jako długotrwałe nękanie. Rząd tłumaczy, jak zmienią się przepisy

Propozycja zmian nie jest zaskoczeniem, bo jeszcze w grudniu ubiegłego roku na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zamieszczona została deklaracja w tej sprawie.

Jak wskazują założenia, już sama definicja mobbingu budzi wrażenie tak rygorystycznej, że wypacza sens ochrony przed długotrwałą przemocą w miejscu pracy. Dlatego ma zostać zmodyfikowana. W efekcie podstawową cechą mobbingu ma być uporczywe nękanie pracownika. Co ważne, nowa definicja wykluczać ma zachowania incydentalne i jednorazowe oraz wskazywać i kłaść nacisk na takie, które mają charakter nawracający lub stały, pochodzący w szczególności od przełożonego, współpracownika, podwładnego, pojedynczej osoby bądź grupy ludzi. Ma ona też uniezależniać wystąpienie tego zjawiska od intencjonalności działania sprawcy lub wystąpienia określonego skutku.

Przypomnijmy, że zgodnie z obecną definicją zachowanie mobbera ma „wywoływać zaniżoną ocenę przydatności zawodowej” pracownika lub powodować jego ośmieszenie, izolowanie lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. To właśnie tak rozbudowane przesłanki do wykazania utrudniają nękanym dochodzenie swoich praw.

Odpowiedzialność firm za mobbing

Rząd chce też zobowiązać firmy do określenia zasad przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji w regulaminie pracy (lub w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest obowiązany do wprowadzenia u siebie regulaminu).

Jednocześnie projektodawcy chcą zwolnić pracodawcę z odpowiedzialności cywilnoprawnej względem pracownika za wystąpienie mobbingu, w przypadku, w którym nękania nie dopuścił się przełożony pracownika, a zatrudniający wdrożył skuteczne działania prewencyjne dotyczące mobbingu.

Czytaj więcej

Mobbing w kulturze wciąż ma się świetnie

Na nowo zdefiniowane mają być też roszczenia pracownicze w przypadku naruszenia zasady równego traktowania oraz mobbingu. Chodzi o kompensację szkody majątkowej w formie odszkodowania lub krzywdy niematerialnej jako zadośćuczynienia, przy jednoczesnym zróżnicowaniu ich wysokości w zależności od tego, czy naruszenie miało charakter incydentalny, czy też wielokrotny.

– Dobrze, że po wielu latach resort zdecydował się na zajęcie tematem przepisów dotyczących mobbingu. Ważne będą jednak szczegóły zawarte w projekcie, które pozwolą na pełną ocenę propozycji. Na pewno ważne z punktu widzenia pracodawców będą zmiany dotyczące kwestii odszkodowania i zadośćuczynienia i ich miarkowania ze względu na charakter naruszenia – mówi Oskar Sobolewski, ekspert emerytalny i rynku pracy z HRK Payroll Consulting.

Etap legislacyjny: założenia opublikowane w wykazie prac rządu

Tak wynika z założeń do projektu nowelizacji kodeksu pracy, które zostały właśnie opublikowane w wykazie prac rządu. Przygotowało je Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Nowa definicja mobbingu. Obecne przepisy antymobbingowe się nie sprawdziły

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?