Aktualizacja: 22.03.2020 11:41 Publikacja: 22.03.2020 00:01
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Wiele osób zastanawia, jak adwokaci radzą sobie z emocjami, własną wrażliwością czy innymi uczuciami, które u człowieka niezwiązanego z prawem wysuwają się na pierwszy plan zawsze wtedy, gdy wyobraża sobie konieczność obrony człowieka oskarżonego o najcięższe zbrodnie. Albo gdy przypuszczają, że klient jest winny zarzucanego mu czynu, choć się do tego nie przyznaje. Także młodzi ludzie, rozważając wybór kariery prawniczej, nie wiedzą, czy podołaliby wyzwaniom, jakie niesie funkcja adwokacka, niezależnie od tego, czy mowa o obrońcy w sprawie karnej, czy też pełnomocnika, np. w skomplikowanej sprawie rodzinnej. Nie dziwi zatem popularność dowcipów i żartów na temat prawników, w tym przekonanie, iż mają czyste sumienie z tej przyczyny, że nigdy go nie używali.
Można się zastanawiać, na ile raport ministra sprawiedliwości Adama Bodnara to wewnętrzne porachunki w skonfliktowanej instytucji. Ale dobrze, że powstał. To na pewno mocny argument za tym, by wreszcie odpolitycznić prokuraturę.
Jeśli jedną ręką władza zamierza dobić sądownictwo weryfikacją statusu jednej trzeciej sędziów z powodu wadliwego procesu powołania, a drugą macha na pociągnięcie do odpowiedzialności osoby podejrzewanej o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości, to chyba coś jest nie tak.
Negowanie pojęcia alienacji rodzicielskiej jako utrudniającego zwalczanie przemocy wobec kobiet może skutkować wzrostem fałszywych oskarżeń o przemoc pod adresem mężczyzn, którzy są faktycznie od dzieci alienowani.
Inwestorzy zainteresowani międzynarodowymi akwizycjami muszą liczyć się z ryzykiem, że deklarowana przez administrację Joe Bidena polityka „małego podwórka za wysokim ogrodzeniem” odchodzi do przeszłości. Czeka nas prawne pole minowe.
„Władza sama siebie zmarnowała, z uporem działając wbrew społeczeństwu”. O tym cytacie z Jasienicy powinni pamiętać dziś polscy politycy, pogłębiający chaos prawny jaki panuje w kraju.
Realizacją nakazu wydanego przez MTK zajmuje się sąd, a nie prezydent lub rząd, których działania naruszają zaufanie obywateli - stwierdza Naczelna Rada Adwokacka w uchwale. Chodzi o zapowiedzi, odczytywane jako nadanie "immunitetu" Beniaminowi Netanjahu, gdyby przybył on do Polski.
Dobra wiadomość jest taka, że obrońcy i prokuratorzy będą mogli wreszcie kierować pisma do sądu za pośrednictwem portalu informacyjnego. Zła, że na razie będzie to możliwe w bardzo ograniczonym zakresie.
Grupą, która ma obowiązek korzystać z e-Doręczeń od stycznia, są zawody zaufania publicznego. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę korzyści wynikające z tej usługi, konta zakłada wiele osób fizycznych – mówi Kinga Dobrzyń, dyrektor biura analiz i cyfryzacji procesów, departament informatyki w Poczcie Polskiej.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podpisał cztery rozporządzenia, regulujące wysokość opłat za niektóre usługi adwokatów i radców prawnych. Podnoszą one wybrane stawki dla prawników z urzędu, jak i z wyboru.
Choć w mijającym roku było mniej ogłoszeń poszukujących prawnika do pracy, co wynika przede wszystkim z usprawnień techniczno-organizacyjnych, to jednak widać podwyżki stawek wynagrodzenia - wynika z raportu firmy Grafton Recruitment.
W niektórych izbach słyszymy o absurdalnych przypadkach, jak na przykład zgoda na zatrudnienie na jedną czwartą etatu – mówi Miłosz Kołcz-Otwinowski, wiceprzewodniczący samorządu aplikantów adwokackich Izby Warszawskiej.
Adwokat nie może przekraczać granic określonych przez prawo. Dlatego też nie ma prawa informować, czy wie, czy też nie wie, gdzie przebywa jego klient. To tajemnica obrończa – mówi „Rzeczpospolitej” prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati.
Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście oddalił powództwo adwokata, który domagał się zapłaty za dyżur w postępowaniu aresztowym. Mecenas nie składa jednak broni, może też liczyć na poparcie stołecznej ORA i Naczelnej Rady Adwokackiej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas