Dekalog PO posługuje się wyłącznie hasłami

Przez Dekalog zwykło się rozumieć biblijne Dziesięć przykazań, stanowiących zbiór podstawowych nakazów moralnych, początkowo wyznawców judaizmu, następnie przyjęty przez chrześcijan.

Aktualizacja: 28.06.2019 18:49 Publikacja: 28.06.2019 18:14

Dekalog PO posługuje się wyłącznie hasłami

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

A nakazy moralne to nic innego jak zespół norm moralnych, specyfikacja tego co dozwolone, dopuszczalne i tego co nie dozwolone. Tego, co będzie pochwalone lub nagrodzone i tego, za co możemy być napiętnowani lub wręcz ukarani. Te normy moralne wiążą się z naszymi postawami i działaniami - pożądanymi lub takimi, które powinniśmy wykluczyć ze swojej codzienności.

Tymczasem Dekalog PO posługuje się wyłącznie hasłami, za którymi nie bardzo wiadomo, co się kryje. Co więcej - te hasła nie przesądzają w jakikolwiek sposób działań, jakie powinny być podjęte w wymienionych obszarach społeczno-gospodarczych. Trudno to zatem komentować, skoro nie wiadomo co zostanie podjęte, co jest pożądane, a co niedopuszczalne i zakazane. Na domiar złego - niektóre z tych haseł są niezrozumiałe. Co oznacza "rzetelna edukacja" czy też "uwolniony wzrost firm"? Albo "legalne zatrudnienie"?  Każdy czytający te hasła jest gotów odmiennie je interpretować. Jeśli hasła Dekalogu PO potraktować jako antytezy dla obecnego stanu rzeczy - to w odniesieniu do postulatu "legalnego zatrudnienia" można dojść do przewrotnego wniosku, iż aktualnie preferowane jest zatrudnienie nielegalne. A tak przecież nie jest!

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację