19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 28.06.2019 18:49 Publikacja: 28.06.2019 18:14
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
A nakazy moralne to nic innego jak zespół norm moralnych, specyfikacja tego co dozwolone, dopuszczalne i tego co nie dozwolone. Tego, co będzie pochwalone lub nagrodzone i tego, za co możemy być napiętnowani lub wręcz ukarani. Te normy moralne wiążą się z naszymi postawami i działaniami - pożądanymi lub takimi, które powinniśmy wykluczyć ze swojej codzienności.
Tymczasem Dekalog PO posługuje się wyłącznie hasłami, za którymi nie bardzo wiadomo, co się kryje. Co więcej - te hasła nie przesądzają w jakikolwiek sposób działań, jakie powinny być podjęte w wymienionych obszarach społeczno-gospodarczych. Trudno to zatem komentować, skoro nie wiadomo co zostanie podjęte, co jest pożądane, a co niedopuszczalne i zakazane. Na domiar złego - niektóre z tych haseł są niezrozumiałe. Co oznacza "rzetelna edukacja" czy też "uwolniony wzrost firm"? Albo "legalne zatrudnienie"? Każdy czytający te hasła jest gotów odmiennie je interpretować. Jeśli hasła Dekalogu PO potraktować jako antytezy dla obecnego stanu rzeczy - to w odniesieniu do postulatu "legalnego zatrudnienia" można dojść do przewrotnego wniosku, iż aktualnie preferowane jest zatrudnienie nielegalne. A tak przecież nie jest!
GUS opublikował właśnie dane na temat stanu polskiej gospodarki w II kwartale. I nie są to wcale dane bardzo optymistyczne, choć na pierwszy rzut oka mogą się takie wydawać.
Raty kredytów wyższe nawet o połowę? Choć prawdopodobieństwo takiego scenariusza nie jest dziś wysokie, nie jest on jednak niemożliwy.
Homo oeconomicus zaczął być prezentowany jako „bezduszna" i „agresywna" maszyna do kalkulowania kosztów i korzyści, działająca wedle zasady, że ekonomiczny cel, czyli maksymalizacja własnych korzyści, uświęca środki.
Nikt od 20 lat tak bardzo nie nakręcił wzrostu cen w Polsce, jak pandemia pod rękę z lekceważącą inflację Radą Polityki Pieniężnej.
Analiza skutków rządów 50 populistycznych liderów, w różnych okresach i krajach, wykazała, że ich ambitne plany kończą się nieodmiennie trwałym spowolnieniem wzrostu.
Nawet jeśli o danej regulacji czy dokumencie wypowiedziały się już dziesiątki prawników, niekoniecznie wszystko musi być jasne i oczywiste.
Złoty o poranku notował niewielkie zmiany. Rynki żyją dzisiaj odczytami dotyczącymi inflacji.
Ustawodawca nie przewidział, że dane sygnalisty mogą zostać ujawnione nieupoważnionym osobom ze względu na przepisy ustawy o opłacie skarbowej.
Realne szanse na zaspokojenie wierzyciela są często bardzo małe.
Czy sędziowie powołani do Sądu Najwyższego przez nową KRS po 2018 r. są bardziej otwarci na strategiczną litygację prowadzoną przez Ordo Iuris? Analiza decyzji podejmowanych przez nowych i starych sędziów w sprawach z udziałem Ordo Iuris wskazuje, że obraz jest bardziej zniuansowany, niż wskazywałyby pozory.
Nie ma racjonalnych powodów, by o ważności wyborów prezydenckich nie orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN, jak to czyniła już kilkakrotnie.
Od wyjątku do wyjątku, pod i hasłami walki z przestępczością, praniem pieniędzy, finansowaniem terroryzmu czy ochrony interesów Skarbu Państwa prawo własności nam karłowacieje.
Jeśli chcemy żyć w dostatku, powinno nam być bliżej do neoliberalizmu w gospodarce niż do etatyzmu, do uwikłań politycznych, mieszania w głowach wizjami bez szans na spełnienie i pieniędzy z długu na uśmierzanie biedy zamiast usuwania jej przyczyn.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas