Od 1 stycznia 2013 r. w skład osobowy zespołów ratownictwa medycznego będą mogli wchodzić tylko lekarz systemu, pielęgniarka systemu oraz ratownik medyczny.

Problemy dysponentów zespołów ratownictwa medycznego polegają tymczasem na braku możliwości zapewnienia lekarzy spełniających kryteria wymagane dla lekarza systemu, dlatego też znaczna liczba zespołów nie będzie spełniać po 1 stycznia wymogów ustawy, co może skutecznie wyeliminować specjalistyczne zespoły ratownictwa medycznego z ich obszarów działania. „W konsekwencji zmniejszy się dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej realizowany przez specjalistyczne zespoły ratownictwa medycznego na danym terenie i wydłuży się czas dojazdu innego tego typu zespołu ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia" – ostrzegają posłowie Platformy Obywatelskiej, którzy przygotowali nowelizację ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Jak podają, w chwili obecnej w zespołach ratownictwa medycznego udziela świadczeń ponad 600 lekarzy, którzy nie spełniają wymagań określonych dla lekarza systemu. W związku z tym posłowie proponują, aby nowa treść art. 57 ustawy umożliwiała uzyskanie statusu lekarza systemu przez lekarzy posiadających co najmniej 3-letnie doświadczenie, jednak nie mniej niż 3000 godzin, w zespołach ratownictwa medycznego, lotniczych zespołach ratownictwa medycznego, szpitalnych oddziałach ratunkowych lub izbach przyjęć szpitali, pod warunkiem przystąpienia ich do końca 2014 r. do specjalizacji z medycyny ratunkowej. Oznacza to, że lekarze, którzy nie podejmą specjalizacji nie będą od 1 stycznia 2015 r. lekarzami systemu.

Zdaniem autorów projektu nowelizacji, proponowane zmiany spowodują, iż liczba lekarzy systemu będzie wystarczająca do pełnej obsady specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego. Pod warunkiem, że lekarze ci złoża ofertę pracy dysponentom jednostek w zespołach ratownictwa medycznego – zastrzegają autorzy.