Pozew grupowy oszukanych na pompy ciepła. Sąd wydał zabezpieczenie

Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie nieważności umów o kredyt konsumencki na zakup pomp ciepła. Bank wypłacił pieniądze sprzedawcom pomp ciepła, choć urządzenia te nie trafiły do ich klientów.

Publikacja: 10.12.2024 11:22

Pozew grupowy oszukanych na pompy ciepła. Sąd wydał zabezpieczenie

Foto: Adobe Stock

dgk

Pozew w tej sprawie wniósł w styczniu 2024 r. Rzecznik Finansowy  w imieniu grupy kredytobiorców przeciwko TF Bankowi AB (Spółce Akcyjnej) z siedzibą w Boras – Szwecja Oddziałowi w Polsce. Jak poinformowało w poniedziałek Biuro RF, 27 listopada 2024 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił na wniosek Rzecznika  zabezpieczenia roszczeń w tym postępowaniu. Zabezpieczenie polega na wstrzymaniu obowiązku członków grupy (kredytobiorców) do dokonywania spłat kredytów zawartych przez nich w okresie od dnia wydania postanowienia sądu do dnia uprawomocnienia się wyroku w sprawie.

Sprzedawcy pomp ciepła oszukali niezamożnych

W tej sprawie klienci podpisywali umowy o zakup pomp ciepła oraz uzyskiwali finansowanie tej inwestycji poprzez umowy o kredyt konsumencki w pozwanym banku. Środki miały być wypłacane sprzedawcom dopiero po spełnieniu przez nich kilku warunków umownych, czego jednak pozwany bank nie dopilnował. Sprzedawcy pomp ciepła otrzymali bowiem pieniądze, ale pomp tych nie dostarczyli i nie zainstalowali klientom – którzy pozostali bez urządzeń, ale za to z kredytem do spłacenia. Sprawa jest tym bardziej bulwersująca, że dotyczy m.in. konsumentów o niskich dochodach, którzy chcąc obniżyć rachunki za ogrzewanie domu zainwestowali w nowoczesne ogrzewanie domu.

Czytaj więcej

"Czyste Powietrze" wróci wiosną w nowej odsłonie. Niektórzy stracą na zmianach

W nadsyłanych do Rzecznika indywidualnych skargach konsumenci podnosili, iż zostali wprowadzeni w błąd przez Bank, gdyż zgodnie z zawartą umowa kredytową, wypłata środków finansowych z kredytu miała nastąpić po wydaniu towaru tj. pompy ciepła. Zawierali oni więc te umowy w zaufaniu do Banku. Bank miał być gwarantem prawidłowego wykonania umowy kredytowej i umowy podstawowej. Tymczasem  wbrew postanowieniom umowy, wypłacił kredyt bez uprzedniej weryfikacji, czy kredytobiorca towar otrzymał.

Rzecznik Finansowy podjął najpierw postępowanie wyjaśniające i zwrócił się do pozwanego Banku oraz Pośrednika kredytowego o  wyjaśnienia, zaproponował też polubowne rozwiązanie sporu.  Do tego jednak nie doszło. Dlatego Rzecznik Finansowy po raz pierwszy zdecydował się na wytoczenie powództwa w postępowaniu grupowym. W chwili wytoczenia powództwa grupa składała się z 26 osób.  Rzecznik zarzuca pozwanemu bankowi stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych wobec członków grupy i domaga się unieważnienia zawartych umów kredytowych. 

Praca, Emerytury i renty
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość świadczenia w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Prawo w Polsce
Myśliwi nie będą mogli polować na siedem gatunków ptaków
Konsumenci
Kolejny cios rządu w palaczy. Tym razem wbrew sztuce legislacyjnej
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego