Jak wskazuje ustawa z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, to właściciel nieruchomości ma zapewnić utrzymanie czystości i porządku między innymi poprzez usunięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z dróg dla pieszych położonych wzdłuż nieruchomości. Taka droga to wydzielona część drogi publicznej, która przeznaczona jest do ruchu pieszych i leży bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Wspomniane „inne zanieczyszczenia” można interpretować na przykład jako liście lub piach
Warto również pamiętać, że odgarniany z chodnika śnieg powinien zostać usunięty, nie wolno go przesunąć na drogę lub tworzyć zasp, które utrudnią pieszym ruch.
Z powyższych przepisów wynika zatem, że właściciel lub zarządca musi odśnieżać chodnik i usuwać z niego lód, jeśli leży on tuż przy posesji nieruchomości, a między nim a granicą posesji nic się nie znajduje. Nie musi natomiast tego robić, kiedy między chodnikiem a granicą jego posesji jest na przykład pas zieleni.
Kiedy jeszcze właściciel lub zarządca nie musi odśnieżać chodnika?
Ponadto, jak wskazuje wspomniana ustawa, właściciel nieruchomości nie ma obowiązku sprzątania drogi dla pieszych, jeśli dopuszczony jest na niej płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych. Zachowaniem porządku na chodniku zajmuje się gmina, jeśli pobiera ona opłaty za postój lub parkowanie samochodu w miejscu wyznaczonym na ruch pieszy. Gdy na drodze tej znajduje się też wyraźnie wydzielony (na przykład krawężnikiem) przystanek przy torowisku pojazdów szynowych, wówczas również właściciel nieruchomości nie musi dbać o odśnieżanie chodników.
Czytaj więcej
Od 1 stycznia 2025 roku seniorzy będą mogli wnioskować o wypłatę zbiegu renty rodzinnej z innym świadczeniem. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, jak będzie wyglądało wnioskowanie i ustalanie wysokości renty wdowiej.