Dlaczego policja blokuje wpisy o Strajku Kobiet? RPO pyta KGP

Policja w mediach społecznościowych blokuje użytkowników wyrażających opinie na temat jej działań, np. wobec Strajku Kobiet - skarżą się internauci. Dzieje się tak, mimo że wpisy są zgodne z obowiązującym prawem i regulaminem portalu społecznościowego. RPO poprosił o wyjaśnienia Komendę Główną Policji.

Aktualizacja: 31.03.2021 15:09 Publikacja: 31.03.2021 13:22

Dlaczego policja blokuje wpisy o Strajku Kobiet? RPO pyta KGP

Foto: Adobe Stock

dgk

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich blokowanie krytycznych wpisów na profilach Policji może naruszać  konstytucyjnie chronioną wolność wypowiedzi (art. 54 Konstytucji). Już w maju 2020 r. RPO zaniepokoił nowy regulamin dotyczący umieszczania treści na stronach, podstronach i portalach społecznościowych, będących w zarządzaniu polskiej policji. Wprowadził on zasady dotyczące moderacji treści publikowanych przez obywateli, zakazując publikacji określonych wpisów. Choć Policja zmieniła niektóre zapisy regulaminu, to nadal budzi on wątpliwości i jest powodem skarg od obywateli ws. zablokowania możliwości komentowania wpisów.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Dodatki do emerytur i rent od 1 marca 2025. Ile wyniosą po podwyżce?
W sądzie i w urzędzie
Ważny komunikat w sprawie mObywatela. Termin mija już 25 lutego
Prawo drogowe
Prawo jazdy mimo sądowego zakazu prowadzenia? Cwaniacy wykorzystują lukę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego