Przedstawicielka WHO: Masek nie zdejmiemy do 2022 r.

- Nie należy się spodziewać, że liczba dawek szczepionek na COVID-19 będzie na tyle duża, by życie wróciło do normalności przed 2022 rokiem - mówi przedstawicielka WHO, Soumya Swaminathan.

Aktualizacja: 16.09.2020 08:50 Publikacja: 16.09.2020 08:37

Przedstawicielka WHO: Masek nie zdejmiemy do 2022 r.

Foto: AFP

arb

Według Swaminathan uruchomiona przez WHO inicjatywa Covax, której celem jest gromadzenie zasobów, aby zapewnić równy dostęp do szczepionki na COVID-19 krajom świata o różnym poziomie zamożności, umożliwi zgromadzenie jedynie setek milionów dawek szczepionki na COVID-19 do połowy 2021 roku, co oznacza, że liczba dawek szczepionki będzie zbyt mała, by można było zrezygnować z dystansowania społecznego, noszenia masek w miejscach publicznych i innych obostrzeń przed 2022 rokiem, kiedy uda się zgromadzić 2 mld dawek szczepionki.

- Sposób w jaki ludzie to przedstawiają, że w styczniu będą szczepionki dla całego świata i rzeczy zaczną wracać do normy - to tak nie zadziała - powiedziała przedstawicielka WHO.

Swaminathan dodała, że na początku 2021 roku dopiero poznamy wyniki niektórych testów klinicznych szczepionek prowadzonych na dużych grupach ludzi (tzw. trzecia faza testów klinicznych).

Tymczasem Wu Guizhen z chińskiego Centrum ds. Kontroli i Prewencji Chorób twierdzi, że Chińczycy będą mieć dostęp do szczepionki już w listopadzie.

Również Donald Trump zapewnia, że szczepionka na COVID-19 będzie dostępna w USA przed końcem 2020 roku.

Diagnostyka i terapie
Katarzyna Kacperczyk: Pacjent to nie tylko leki i terapie
Diagnostyka i terapie
Konkurencyjność ma służyć pacjentom
Diagnostyka i terapie
Mamy olbrzymi problem dziury w budżecie NFZ. Tymczasem system prywatny gwarantuje pacjentom coraz lepszą dostępność
Diagnostyka i terapie
Rak prostaty. Komu jeszcze grozi seryjny zabójca?
Diagnostyka i terapie
Cyfrowe narzędzia w patomorfologii przyspieszają diagnozowanie raka