Gersdorf o Izbie Dyscyplinarnej: Nie wyrzucę tych sędziów

Nie zmienię ustawy, nie wyrzucę tych sędziów po jednym orzeczeniu. Moja władza nad nimi jest znikoma. Mogę apelować do ustawodawcy, żeby zajął się tą sprawą poważnie - mówiła I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf w radiu TOK FM.

Publikacja: 06.12.2019 08:46

Małgorzata Gersdorf

Małgorzata Gersdorf

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

dgk

Prof. Gersdorf odniosła się w ten sposób do czwartkowego orzeczenia Izby Pracy SN, że Izba Dyscyplinarna nie jest sądem w rozumieniu prawa unijnego, a przez to również krajowego.

Dodała, że wyrok SN potwierdził, iż każdy sąd może kontrolować, czy wyrok wydany w niższej instancji był wydany przez niezależnego i niezawisłego sędziego.

- Ta sytuacja rodzi bardzo dużą niepewność prawa. Większość sejmowa powinna uchwalić nową ustawę o KRS, zgodną z regułami unijnymi, niezależną od władzy wykonawczej i parlamentarnej. Nie może być tak, że większość sędziów-członków KRS pochodzi z nadania parlamentu, a nie sędziów - powiedziała I prezes SN.

Stwierdziła też, że prezes Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia" sędzia Krystian Markiewicz ma rację odmawiając stawienia się na posiedzenie Izby Dyscyplinarnej.

Czytaj też:

Sąd Najwyższy cofa reformy Prawa i Sprawiedliwości

Duda odebrał ślubowanie od Pawłowicz, Piotrowicza i Steliny

- Widziałam, że sędzia Markiewicz powiedział, że nie będzie przychodził, ponieważ to nie jest sąd. Z punktu widzenia tego orzeczenia to on ma rację, skoro to nie jest sąd - powiedziała prof. Gersdorf.

Wyjawiła też, że nie skorzystała z zaproszenia do Pałacu Prezydenckiego  na uroczystość  zaprzysiężenia Krystyny Pawłowicz, Stanisława Piotrowicza i Jakuba Steliny.

- Miałam zaproszenie. Nie poszłam, bo nie uważałam za stosowne, żeby iść do Pałacu Prezydenckiego - powiedziała I prezes Sądu Najwyższego.

Przypomniała, że na zaprzysiężenie przez prezydenta od lat czeka trzech sędziów: Roman Hauser, Krzysztof Ślebzak i Andrzej Jakubecki, których Sejm wybrał w 2015 r.

- Pan prezydent nie zaprzysięga ich, natomiast zaprzysięga nowych, mówiąc, że nie może nie zaprzysiąc. Tak trochę się kryguje Kancelaria Prezydenta - stwierdziła prof. Gersdorf.

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego