Aktualizacja: 03.09.2020 17:03 Publikacja: 03.09.2020 15:14
Foto: AdobeStock
W założeniu jedną z głównych zalet mediacji sądowoadministracyjnej miało być skrócenie kolejki po sprawiedliwość. Z czasem okazało się jednak, że tryb polubownego załatwiania sporów administracyjnych paradoksalnie padł ofiarą sprawności sądów administracyjnych.
Z oficjalnych statystyk sądowych wynika bowiem, że na początku skarżący chętnie sięgali po to rozwiązanie. Na przykład w 2004 r. w sądach administracyjnych przeprowadzono aż 679 takich postępowań, z czego sprawę udało się załatwić aż w 170 przypadkach. Potem ta liczba zaczęła drastycznie spadać. Dla porównania w 2018 r. wszczęto tylko sześć postępowań mediacyjnych i tylko jedno zakończyło się sukcesem.
Częściowy paraliż pracy sądów i pogłębienie chaosu – to obawy prawników komentujących ujawnione właśnie plany reformy statusu tzw. neosędziów. "Rzeczpospolita" zebrała opinie przedstawicieli świata prawniczego o projektach, które ma na biurku Adam Bodnar.
Dlatego nie warto liczyć na to, że „na pewno nic się nie stanie” albo „jakoś tam będzie”
W ostatnich latach przybyło wielu nowych użytkowników ROD, którzy często użytkują je niezgodnie z prawem. Praktykom takim postanowił przeciwdziałać Polski Związek Działkowców (PZD) poprzez obowiązkowe szkolenia dla nowych działkowców.
W lutym 2025 roku dwie grupy seniorów otrzymają emeryturę nieco szybciej niż zwykle. Chodzi o tych emerytów, którym termin wypłaty świadczenia wypada w dzień wolny od pracy. Kto może liczyć na wcześniejszy przelew z ZUS?
Niedługo po marcowej waloryzacji emerytur seniorów czeka kolejny zastrzyk gotówki. Trzynasta emerytura będzie wypłacana miesiąc później, wraz z kwietniowym świadczeniem. Ile wyniesie „trzynastka" w 2025 roku i kiedy dokładnie planowane są wypłaty?
Ktoś pojawia się pod twoimi drzwiami i mówi, że musi wejść do środka – bez względu na to, czy jest to policjant, strażak, czy listonosz, można mieć poważne wątpliwości przed wpuszczeniem obcej osoby do swojego mieszkania. Kiedy nie trzeba tego robić?
Znany jest wreszcie długo oczekiwany projekt ustawy frankowej autorstwa Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego.
Dziś broń palna w Polsce jest „przywilejem”. Literalnie tak jest to interpretowane przez sądy administracyjne. Powinna być prawem, które możemy stracić. A nie nagrodą, którą możemy uzyskać – przekonuje Krzysztof Kuczyński, adwokat i instruktor strzelectwa.
Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnie kolejne wątpliwości dotyczące polskiego podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w kontekście przekształcenia spółki komandytowej w jawną.
Opłaty pobieranie przez bank od klientów za przekazanie pisemnych wyjaśnień dotyczących dokonanej oceny zdolności kredytowej nie korzystają ze zwolnienia z VAT.
Ewentualne roszczenia odszkodowawcze wobec Skarbu Państwa nie będą miały wpływu na postępowanie upadłościowe Getin Noble Banku.
Odstępne za rezygnację z realizacji przedwstępnej umowy sprzedaży używanych rzeczy nie jest usługą opodatkowaną VAT.
Sprawa policjanta, który bez wiedzy przełożonych alarmował ministra spraw wewnętrznych o niepokojących go roszadach wśród funkcjonariuszy, musi zostać ponownie zbadana – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Gdy ktoś w pracy zmaga się z fatalną regulacją, to stara się o jej zmianę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas