Ustawa o szczególnej opiece geriatrycznej z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda uroczyście podpisał ustawę przewidującą utworzenie w całym kraju ponad trzystu Centrów 75+, w których seniorzy zostaną objęci kompleksową opieką. - Wierzę, że będzie to nowa jakość w polskiej ochronie zdrowia – mówił prezydent, który był inicjatorem ustawy.

Publikacja: 04.09.2023 15:21

Ustawa o szczególnej opiece geriatrycznej z podpisem prezydenta

Foto: Halfpoint

dgk

Podczas uroczystości w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie prezydent Andrzej Duda podkreślił, że potrzeby związane z opieką geriatryczną są duże już teraz, a będą stale rosły. O ile bowiem Polacy w wieku powyżej 75 lat stanowią obecnie ok. 7 proc. społeczeństwa, to w 2040 r. ma ich być 15 proc.  

–  Prognozy te wymagają systemowego rozwiązania w zakresie ochrony zdrowia.  Nie ma wątpliwości, że do tej pory opieki geriatrycznej, tej dedykowanej, specjalistycznej, jest w Polsce za mało. To zaledwie 64 oddziały geriatryczne na cały kraj. Jeśli podzielimy to na województwa, to wychodzi zaledwie po 4, a widomo, że nie ma równego podziału. Ta liczba nie wystarczy, by opiekę geriatryczną zapewnić w pełnym zakresie – powiedział Andrzej Duda.

W Centrach 75+ osoby starsze będą mogły przez maksymalnie 12 tygodni w roku korzystać ze świadczeń dziennego ośrodka opieki geriatrycznej. Oferta centrów ma obejmować zarówno świadczenia z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, konsultacje bieżących problemów, opiekę dzienną, a także domową. Seniorzy będą też mieli możliwość konsultacji ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny. Taki zakres świadczeń ma być dostępny dla każdego seniora. Kwalifikację do centrów mają przeprowadzać lekarze pierwszego kontaktu na podstawie badań diagnostycznych.  

– Będzie tam możliwość uzyskania i opieki, i porady, a także rehabilitacji: wszystkiego, co na podstawowym poziomie jest potrzebne – zapowiedział Andrzej Duda.  

Centra powstaną na poziomie powiatów, ale jak zaznaczył prezydent finansowanie tych placówek odbywać się będzie w głównej mierze na poziomie centralnym, ograniczając wkład powiatów do minimum. 

 - Mam nadzieję, że w ciągu 5 lat system będzie zorganizowany. Pracowaliśmy nad nim przez lata, prawie 6 lat – zaznaczył prezydent.

Czytaj więcej

Plan naprawy polskiej służby zdrowia: łóżka geriatryczne zamiast szpitalnych

 

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?