Wykład nie zawsze na umowę o dzieło? Prokurator z prelekcją na aplikacji radcowskiej

Wiele czynników decyduje o charakterze umowy. Aspekt twórczy wykonywanych czynności o tym nie przesądza.

Publikacja: 20.11.2024 05:23

Wykład nie zawsze na umowę o dzieło? Prokurator z prelekcją na aplikacji radcowskiej

Foto: Adobe Stock

Sprawa, którą zajmował się Sąd Najwyższy, dotyczyła prokuratora, który podpisał z okręgową izbą radców prawnych umowę na przeprowadzenie dwóch wykładów dla aplikantów radcowskich.

Wykład o pracy prokuratora

Tematem była „Metodyka pracy prokuratora”. Sam prowadzący miał o tyle utrudnione zadanie, że miał mówić na temat zmian legislacyjnych dotyczących procesu karnego, do których nie było jeszcze fachowej literatury. W efekcie musiał polegać jedynie na własnych, autorskich przemyśleniach. Zdaniem OIRP, nie była to zatem typowa usługa edukacyjna taka jak np. prowadzenie ćwiczeń na aplikacji. W efekcie na dwa wykłady podpisana została umowa o dzieło.

Wykłady prokuratora jako dzieło zakwestionował ZUS

Takie działanie zakwestionował jednak ZUS. Organ rentowy wydał decyzję, że prokurator podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykonywania umowy o świadczenie usług. Decyzja została zaskarżona do sądu, który w pierwszej instancji przyznał rację izbie radcowskiej. W wyniku apelacji ZUS orzeczenie zostało jednak zmienione na korzyść organu. Dlatego sprawa ze skargi kasacyjnej OIRP trafiła do SN. Oprócz zakwestionowania regulacji prawa materialnego, polegających na błędnym, zdaniem skarżącej, przyjęciu, że zawarto umowę o świadczenie usług, a nie o dzieło, znalazły się w niej też zarzuty pogwałcenia przepisów proceduralnych. W skrócie: kwestionowano fakt, iż apelacja została rozpoznana w składzie jednoosobowym, a powinna w trzyosobowym. W wydanym we wtorek orzeczeniu SN oddalił skargę kasacyjną. Nie podzielił poglądu skarżącej odnośnie do kwestii procesowych, uznając, że prawidłowo rozpoznano sprawę w II instancji w składzie jednoosobowym.

Sąd Najwyższy uznał, że podpisano umowę o świadczenie usług

Podobnie uznał w kontekście charakteru zawartej umowy tj. stwierdził, że została podpisana umowa o świadczenie usług, a nie o dzieło. Sędzia sprawozdawca Jarosław Sobutka w ustnych motywach rozstrzygnięcia zaznaczył jednak, że nie oznacza to, iż teraz każdy wykład powinien być automatycznie realizowany w ramach takiego stosunku prawnego. Jak wskazał, orzecznictwo wypracowało kryteria, którymi należy się kierować przy ustalaniu wspomnianej kwestii. Tymczasem w opisywanej sprawie nie spełniono ich wszystkich. Przykładowo, nie wskazano, w jaki sposób miałaby nastąpić ocena i odbiór ewentualnego dzieła, nie uregulowano kwestii weryfikacji ewentualnych wad. W kwestii wykładów SN przywołał też orzecznictwo sądów administracyjnych, w którym wskazuje się, że wkład w postaci wysiłku umysłowego jest jedynie wykładnikiem starannego działania i nie może być kryterium przesądzającym o charakterze umowy.

Sygnatura akt: I USKP 83/24

Sprawa, którą zajmował się Sąd Najwyższy, dotyczyła prokuratora, który podpisał z okręgową izbą radców prawnych umowę na przeprowadzenie dwóch wykładów dla aplikantów radcowskich.

Wykład o pracy prokuratora

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Kolejna dobra wiadomość dla frankowiczów. Tym razem od ministra finansów
Zawody prawnicze
Jak radcowie prawni radzą sobie w sprawach karnych? "Nadal odstają"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Spadki i darowizny
Ta grupa nie musi zgłaszać spadku do urzędu skarbowego
Materiał Promocyjny
Dylematy ekologiczne
W sądzie i w urzędzie
Od stycznia 2025 r. list polecony z urzędu przyjdzie na skrzynkę mailową