Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.

Zarząd Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia wydał stanowisko w sprawie polecenia prokuratora krajowego, który nakazał uchylenie aresztu wobec Andrija K. To 27-letni ukraiński lekarz-rezydent z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim, któremu śledczy postawili zarzut zabójstwa pacjenta. Chodzi o zdarzenie, kiedy odłączył pacjenta od aparatury podtrzymującej życie.

Publikacja: 18.06.2024 17:54

Prokurator krajowy Dariusz Korneluk

Prokurator krajowy Dariusz Korneluk

Foto: PAP/Marian Zubrzycki

mat

W ubiegłym tygodniu prokurator krajowy Dariusz Korneluk, korzystając z przysługującego mu uprawnienia (art. 7 § 3 oraz art. 18 § 2 Prawa o prokuraturze) wydał prokuratorowi Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim (referentowi sprawy) polecenie uchylenia środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec Andrija K.

Dlaczego prokurator krajowy kazał zwolnić z aresztu lekarza z Ukrainy

Jak wyjaśniono w komunikacie, „decyzja ta zapadła po przeprowadzeniu w Departamencie Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej pogłębionej analizy akt sprawy (...) przeciwko Andriiowi K. podejrzanemu o przestępstwo z art. 148 § 1 kk wobec którego Sąd zastosował środek zapobiegawczy o charakterze izolacyjnym na okres 3 miesięcy”.

„Ocena ta wskazuje na konieczność uzupełnienia materiału dowodowego poprzez uzyskanie kluczowego dowodu tj. opinii biegłego lekarza, zespołu biegłych albo instytucji naukowej lub specjalistycznej w celu ustalenia, czy decyzje podejmowane przez Andriia K. wobec pacjenta były prawidłowe, a jeśli nie, to czy zostały podjęte na skutek błędu medycznego. Przeprowadzenie tego dowodu i jego szczegółowa analiza pozwoli na prawidłową ocenę prawno-karną zachowania Andriia K, a tym samym dokonanie prawidłowej subsumpcji przepisu prawa karnego. Prowadzi to do konkluzji, że stosowanie tymczasowego aresztowania wobec Andriia K. na tym etapie śledztwa należy uznać za niezasadne” - wyjaśniono na stronie PK.

Lex Super Omnia: uzasadniony niepokój

Do tej sprawy w wydanym stanowisku odniósł się zarząd Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia, znanego z krytyki poprzedniego kierownictwa resortu sprawiedliwości i prokuratury. 

Władze LSO przyznają, że „polecenie to zostało wydane zgodnie z prawem, w oparciu o przepisy obowiązującej od 2016 roku ustawy Prawo o prokuraturze”, jednakże jak przypominają, przepisy te są od wejścia w życie tej ustawy konsekwentnie krytykowane przez Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia, jako naruszające niezależność prokuratorów.

„Z tych względów, projekt nowej ustawy o prokuraturze proponowany przez Lex Super Omnia w ogóle nie przewiduje możliwości wydawania prokuratorom poleceń, co do treści czynności procesowej, tak aby wyeliminować możliwość jakiegokolwiek wpływu na decyzje procesowe prokuratora” - wskazuje zarząd Stowarzyszenia, podkreślając, że „nowa prokuratura musi być zbudowana na fundamencie niezależności prokuratorów”, a „tylko niezależny prokurator jest gwarantem rzetelnego procesu”.

- Wydanie przez Prokuratora Krajowego wspomnianego polecenia w trybie art. 7 ustawy Prawo o prokuraturze, mimo że w przeciwieństwie do praktyk poprzedniego kierownictwa Prokuratury miało charakter transparentny, budzi nasz uzasadniony niepokój — podkreślono. 

Dlaczego lekarzowi z Ukrainy zarzuca się zabicie pacjenta

Andrij K., lekarz-rezydent z Ukrainy specjalizujący się w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, nie podjął resuscytacji krążeniowo-oddechowej u pacjenta w krytycznie ciężkim stanie wynikającym z rozległego niedokrwienia narządów jamy brzusznej. Odłączył 86-letniego pacjenta od aparatury podtrzymującej życie.  Zdarzenie miało miejsce na początku tego roku.  Niedługo potem inny rezydent pracujący w tym szpitalu złożył do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu dokonania zabójstwa przez Andrija K. 

11 kwietnia Andrij K. został przymusowo doprowadzony do prokuratury, a następnie aresztowany na trzy miesiące pod zarzutem zabójstwa pacjenta. Oprócz lekarza zarzuty nieudzielenia pomocy pacjentowi prokuratura postawiła także dwóm pielęgniarkom.

Czytaj więcej

Prokurator Krajowy kazał zwolnić z aresztu lekarza z Ukrainy

W ubiegłym tygodniu prokurator krajowy Dariusz Korneluk, korzystając z przysługującego mu uprawnienia (art. 7 § 3 oraz art. 18 § 2 Prawa o prokuraturze) wydał prokuratorowi Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim (referentowi sprawy) polecenie uchylenia środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec Andrija K.

Dlaczego prokurator krajowy kazał zwolnić z aresztu lekarza z Ukrainy

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Nowa Skoda Kodiaq. Liczą się konie mechaniczne czy design?
Tu i Teraz
Nowa Skoda Superb. Komfort w parze z technologią
Zdrowie
Rejestracja odmawia wizyty u lekarza, bo nie ma terminów? Jakie są przepisy
Nieruchomości
Czy można palić gałęzie i liście na swojej działce? Przepisy nie pozostawiają wątpliwości
Praca, Emerytury i renty
1500 zł miesięcznie od 1 października. Którzy rodzice mogą liczyć na nowe wsparcie?